Мини куглофи со тиква

Состојки:
200 г. исчистена тиква
300 г. остро брашно
1 прашок за печиво
120 г. шеќер во прав
1 г. цимет
3 јајца
50 мл. масло
50 мл. млеко
путер за мачкање на калапот
50 г. шеќер во прав, за наросување
Подготовка:тиквата исечете ја на коцки и испечете во рерна, а пото иситнете со миксер да добиете пире. Брашното измешајте го со печивото, циметот и шеќерот.
Пенесто изматете ги јајцата, па додајте ги млекото, маслото и пирето од тиква, а на крај вмешајте ја смесата со брашно.
Калапите намачкајте ги со путер и истурете го тестото, до 2/3 во висина и ставете во рерна загреана на 180. степени.
Кога мини куглофите ќе ги извадите од калапите наросете ги со шеќер во прав.
Совет: ако 10. минути пенесто ги матите јајцат со шечерот во прав тестото ќе биде порастресито.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.


Видете следно

Карфиолот е храна што има ПЕТ супер моќи

Оваа супер храна го заслужува вашето внимание. Ако некогаш сте во дилема што би можеле …