(ВИДЕО+ФОТО) Најголемиот хит на починатиот Тоше крие голема тајна на човек кој убил и страдал поради љубов

Популарниот пејач Тоше Проески трагично настрада на 16. октомври 2007. година. Наскоро ќе се наврши деценија откако овој млад уметник не е повеќе меѓу живите.
Зад Тоше останаа бројни песни, а многу од нив останаа како хитови на целиот Балкан. Сепак една од најкарактеристичните песни е „Соба за тага“. Текстот на таа песна всушност ја напишал еден затвореник кој поради несреќна љубов завршил во затвор.

#toseproeski #sobazatugu 😇😢😢💕💗


A post shared by Sara Milanovic (@sarita_milanovic) on


Текстот, наводно, го напишал маж кој лежел на отслужување на затворска казна зашто го убил љубовникот на својата девојата.
Тексот по извесно време стигнал до менаџерката на Тоше, а славниот уметник ја испеал. Останатото е историја која не е прекината ниту со смртта на Тоше зашто продолжува да живее во нашите сеќавања.
Се зборувало дека мажот не скал никакви пари за текстот туку само посвета на оригиналниот албум што и ја добил.
Друга верзија на приказната била нешто полесна и во неа повторно станува збор за затвореник, но овојпат во затвор бил поради грабеж на банка, а песната ја посветил на својата девојка.
Сепак, ако внимателно ги прочитате зборовите од оваа песна се чини дека на зборовите повеќе одговара првата верзија…

Soba za tugu

Ovo je odluka moja
jer bila volja je tvoja
da s drugim odeš od mene
i sve mi nizbrdo krene
Da mrakom zamenim dugu
ležeći provodim dane
u ovoj sobi za tugu
sa ove zapadne strane

Ref.

Između vrata i prozora
moj krevet za tobom diše
ne mogu dalje od umora
ni metar manje ni više
i bilo šta da se desi
ja sam na istoj adresi
U taj sam krevet odavno pao
tu gde sam pao život je stao
uzalud skidam tvoj greh sa sebe
sve me boli posle tebe

Ovo je odluka moja
i mnogi će da se čude
a kada odlučim nešto
to tako mora da bude
Da mrakom zamenim dugu
ležeći provodim dane
u ovoj sobi za tugu
sa ove zapadne strane.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Корисни маснотии – Кафеавите маснотии СОГОРУВААТ калории и го ТОПЛАТ телото – Еве зошто е добро да ги имате!

Сите се трудиме да имаме што помалку маснотии во телото, но тоа не важи за …