(ВИДЕО+ФОТО) На Антарктикот се отворила таинствена дупка со големина на Холандија:„Ќе има силно влијание на светот“

Огромна дупка со големина на Холандија се отворила на ледот на Антарктик, а научниците не знаат зошто…
„Огромната мистериозна дупка е неверојатна. Изгледа како некој да направил дупка во ледот“ рекол атмосферскиот физичар Кент Мур од Универзитетот Мисиги во Торонто.


Подрачјата на отворени води окружени со морска вода, како ова, се нарекуваат полинии. Се формираат во крајбрежните подрачја на Антарктикот, додал Мур. Она што тука е чудно е што оваа полиниа е „длабоко во ледот“ и дека очигледно ја формирале процеси кои не можеме да ги објасниме, објаснил научникот.
„Ова се наоѓа стотици километри подалеку од работ на ледот. Да немаме сателити ниту не би знаеле дека постои“ рекол Мур.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО) Здрава и фит жена споделува четири симптоми на рак на тироидната жлезда кои ги игнорирала

На КРИСТИНА Мекнајт, која сега има 35. години, и бил дијагностициран рак на тироидната жлезда …