Сушењето алишта во станот е опасно за здравјето, знаете ли зошто?

Идеално е алиштата да се сушат на свеж воздух, дури и кога надвор е минус. Тие прво ќе се заледат, па исушат, но и при таквиот начин на сушење морате да внимавате на нешто…
Сушењето алишта, преку зима, во затворен простор го крева нивото на влага за 30 проценти. Тоа воопшто не е добро за домашните кои ја вдишуваат таа влага како и хемикалиите од детергентите и омекнувачите (бидејќи и тоа во мали количества испарува од алиштата за време на сушењето). Според некои истражувања, во воздухот можат да се најдат дури и канцерогени хемикалии. Покрај тоа, кај некои луѓе влагата во воздухот предизвикува главоболки и проблеми со дишењето.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Кејт Мидлтон го носела ѓерданот на Дијана, кој не е виден во јавноста по нејзината смрт

ПРИНЦЕЗАТА ОД ВЕЛС Кејт Мидлтон ги воодушеви обожавателите на британското кралско семејство со својата модна …