Неколку совети како да заштедите на струја – помали сметки и до неколку илјади денари!

Сметките за струја знаат да бидат повисоки на зима. Затоа, во продолжение ви пренесуваме неколку начини како да заштедите:

1. Болјер – заштедете 10 проценти
За еден час работа, болјер со моќност од 2 киловати троши 2 киловатчаса, а на месечно ниво, ако секојдневно работи по 2,5 часа, троши 150 киловат-часови. За да заштедите топла вода, подесете го термостатот на болјерот на температура помеѓу 50 и 60 степени Целзиусови. Наместо да се бањате во полна када, туширајте се, бидејќи на тој начин се намалува потрошувачката на вода и струја. Од време на време (стручњаците препорачуваат на една година, но најважно е колку го користите), исчистете го болјерот, бидејќи бигорот ја зголемува потрошувачката.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ФОТО) Како јас и дечко ми целосно ја трансформиравме цела куќа за 10.000 евра – Промена од под до плафон

Старата трошна куќа од 19 век добила нов изглед, во скандинавски стил. Имено, Хана Хемсберген …