(ФОТО) Загубен рај: Овие 10. чуда на природата денес се засекогаш изгубени и тоа се’ поради…

Една од работите кои најмногу ги шокира луѓето се климатските промени. А земјотреси и вулканите се тоа што го урива впечатокот дека светот околу него е стабилен и непроменлив.

Климатските промени, како најлоша опасност за животот на Земјата, па така и за човекот, покажува дека светот е ранлив дури и на штетното делување на човекот. А, дека е и инаку променлив, освен геолошките процеси кои се мерат милиони години, покажуваат и овие 10. природни чуда кои ги памтиме, но кои за жал повеќе не постојат.

1. Плажата Каим на Хаваите

Kaimu beach Hawaii.

Posted by The Amazing World on Sonntag, 8. März 2015

Популарната плажа со црн песок постои само уште во сеќавањата и на снимките откако во почетокот на 20. век спориот ток на лава од вулканот избришал 250. домови на мештаните и самата плажа.

2. Соломонски острови

Auki IslandMalaita.Solomon Islands.

Posted by Tekpiksapasifika Sky Pixels on Freitag, 30. Dezember 2016

Климатските промени, како последица на глобано загревање на планетата Земја,значи и топење на половите и кревање на нивото на морето, а тоа исто така значи и потопување на ниското копно.Минатата година исчезнале дури пет острови од архипелагот на Соломонските острови. На коцка се и цели нации – Малдиви и Тувал пред сите.

3. Плажа Легзира (Мароко)

Legzira Beach, Sidi Ifni, – Morocco

Posted by Keep Calm & Visit Morocco on Freitag, 22. Juli 2016

Лакови црвени карпи со децении воодушевувале туристи се’ додека пред точно една година еден (од два) не се урнал.

4. Леден гребен Ларсен Ц (Антарктик)

A rift along the Larsen C ice shelf from the vantage point of NASA's DC-8 research aircraft. Image acquired by NASA on November 10, 2016See more: http://nbcnews.to/2qLUvGr(Photo: John Sonntag / NASA)

Posted by NBC News on Freitag, 2. Juni 2017

Повторно на дело се климатските промени. Она што до пред 20. или 30. години се сметало за „вечен лед“, сега се крши и топи. Сместен покрај Антарктичкиот полуостров, денес е се’ помал и помал.

5. Азурен прозорец (Малта)

Илјадници години му требале на морето да го избуши фасцинантниот лак во брегот на Малта.За да тоа исто море во март оваа година и’ го урне.

6. Тунел стебло (Калифорнија)

The iconic Sequoia "Tunnel Tree" in the Calaveras Big Tree State Park was brought down by a powerful storm this weekend, in California. Did anyone ever have the chance to go see it in person?

Posted by Scientifics Direct on Montag, 9. Januar 2017

Стеблото низ кое минувала знаменита патека која луѓето ја направиле во 19. век постоело илјада години. Олујата од јануари, оваа година, дрвото не ја издржало.

7. Стебло во Тенери (Нигер)

We found a Tenere Tree wannabe, in Kazakhstan. Those of you that don't know the story of L'Arbre du Ténéré, look it up. It's a nice one. It used to be the world's loneliest tree.

Posted by Mihai Barbu on Sonntag, 2. Juli 2017

Долга низа години стеблото дефинитивно било рекордер како најизолирано стебло на светот. Првите следни растенија се на 400. километри подалеку. Тајната била во тоа дека стеблото било единствено преживеано од групата стебла кои биле во крајното подрачје на Сахара каде одамна растеле. И, додека поради ширење на Сахара сите други се исушиле, на ова корените му дошле до вода до длабочина од 36. метри и така преживеало. Се’ додека во 1973. година пијан возач од Либија не го урнал со камион.

8. Карпа Мукуроб (Намибија)

Mukurob alias "Finger of God". Only debris is left from this rock pinnacle, that collapsed on 4th December 1988.

Posted by Hans van der Walt on Donnerstag, 17. Mai 2012

Името во превод значело „Прст божји“. Се урнала на 4. декември 1988. година.

9. Национален парк 12 апостоли (Австралија)

Beach pic of the day – 12 Apostles, Port Campbell National Park, Victoria, Australia.

Posted by Beach Bar Bums on Montag, 3. April 2017

Од тие карпи денес има осум, а последната настрадала од удар на брановите во 2005. година. И тоа пред очите на туристи.

10. Старец од планината (Њу Хемпшир – САД)

Did the Old Man of the Mountain just move? With the anniversary of the loss of NH's great stone face coming up on May…

Posted by Erin Fehlau on Sonntag, 30. April 2017

Карпата која потсетува на профил на човечки лик не постои од мај 2003. година.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ФОТО) Славната тенисерка родила девојче и открила кое популарно име и го дала

Каролина Возниацки стана мајка. Поранешната данска тенисерка со нејзиниот сопруг и поранешна НБА sвезда Дејвид …