(ФОТО) Балкански Париз: Oтпатувајте во метрополата во којашто во строгиот центар може да изнајмите стан за само 250 денари по лице!

На AirBnB може да пронајдете стан во центарот на градот за 4 лица за само дваесетина евра по ноќевање, па така, наместо една недела на море, тука за своите пари ќе може да уживате пет пати подолго, а и пивото е евтино!

Деновите кога Букурешт беше познат уште и како Париз на Истокот или Париз на Балканот се веќе далеку зад нас, но тоа секако не значи дека се поминати и славните денови на главниот град на Романија. Метрополата со секој изминат ден се редефинира, спојувајќи ги вешто својата историја и својот модерен идентитет.
На прв поглед архитектурата во овој град може да ви се чини помалку “збунувачка” но всушност се работи за една интересна мешавина од старото и новото. Помеѓу блоковите од зградите изградени за време на комунизмот, може да забележите и по некоја стара црква или градба во стилот на art nouveau.Тука има огромен број и на музеи и паркови, а ние ви донесуваме само дел од
причините зошто посетата на Букурешт претставува еда сосема добра идеја.


Повторно оживеан стар град
Букурешт е место во коешто трговците се состанувале уште од 15-от век па наваму, но најмногу страдал за време на диктатурата на Чаушеску, кога потполно потонал. Денес зградите во стариот дел на градот се обновуваат и добиваат ново руво, а пешачката зона е едно од местата со најдобар ноќен живот во Европа. Книжарите, рестораните, кафулињата и кината пак се дополнителен плус.
Посета на замокот на Дракула
Влад Тепеш е секако еден од најпознатите Романци воопшто, а којшто се споменува и како еден од основачите на Букурешт, а преку некоја од агенциите може да се упатите на еднодневен излет и да го посетите неговиот замок. Покрај замокот Бран, којшто го инспирирал Брам Стокер да ја напише приказната за грофот Дракула, тука е и замокот Пелес, којшто е исто така вреден за посета.

Палатата на парламентот
Втора по ред најголема административна зграда на светот (веднаш после Пентагон), како и најголема зграда во Европа и најтешка зграда на светот – се само некои од фактите коишто се врзуваат за градбата поради која Чаушеску срушил добар дел од Букурешт. Секако, зградата е незамисливо луксузна, но и кичеста, а романскиот диктатор во неа практично и не стигнал ниту најмалку да ужива. Денес во внатрешноста на овој објект се наоѓа парламентот и музејот на
современа уметност.
Црквата Stavropoleos
Изградена во 18-от век од страна на еден грчкиот монас, оваа црква претставува оаза на мирот, тишината и убавината. Фин камен, дрво, романски и византиски елементи, и сето тоа прави да биде апсолутно вредна за посета и воодушевување.
Остатоци од „Париз”
Кога веќе споменавме, овој град некогаш бил познат и како Париз на Истокот. А заслуга за тоа во прв ред има кралот Карло, којшто довел француски архитекти и им дал комплетна слобода во создавањето на градот. Добар дел од тој француски стил подоцна бил “нагрден” со социјалистичката архитектура, но некои делови сепак останале сочувани. Посетете ја и палатата Cantacuzino,
којашто е, најблаго кажано, прекрасна!


Паркови, паркови, паркови…
Букурешт е исполнет со прекрасни паркови, а најстариот е направен кон средината на 19-от век – Cișmigiu Gardens. Втор парк којшто вреди да се спомене е Herăstrău, кадешто се наоѓа и лизгалиште на отворено, но и голем простор за рекреација.
Најдобрата книжарница на светот?
Сместена во внатрешноста на зграда изградена во 19-от век, Cărturești Carusel се смета за една од најчудесните книжари на целата планета. Неверојатниот дизајн тука ќе ве остави без текст, а сите коишто ги сакаат книгите ќе уживаат во многубројните наслови коишто тука може да се пронајдат.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Кои се новите трендови во љубовните врски и како пандемијата влијаеше на нив

Најавени се нови трендови во љубовните врски, а истражувањата покажаа дека пандемијата има прилично големо …