10 митови за тироидната жлезда: Ако сте го слушнале ова, знајте дека е лага

Тироидната жлезда е орган кој ослободува хормони во крвта кои регулираат многу метаболички процеси во телото.

Тироидната жлезда е орган на кој деновиве се жалат многу вработени жени. Стресот резултира со оштетување на овој многу важен орган. Но, пред да се уплашите дека тироидната жлезда е „оштетена“, прво проверете ги сите митови за тоа:


Мит 1. Ако имате болест на тироидната жлезда, забрането е сончање, било каков третман за физиотерапија, масажа и сл.
Овие идеи немаат научна основа. Препораките за изложување на сонце и разни парамедицински процедури за пациенти со болести на тироидната жлезда не се разликуваат од оние што им се даваат на апсолутно здрави луѓе. Ултравиолетовото зрачење е опасно од гледна точка на малигните процеси во кожата, но не влијае на состојбата на тироидната жлезда. Нема потреба да го покривате вратот со шал.

Мит 2. За болести на тироидната жлезда, јодот е контраиндициран
Во однос на јод, болестите на тироидната жлезда многу варираат. И здравите луѓе и пациентите со повеќето болести на тироидната жлезда имаат потреба од соодветно снабдување со јод. Ова и овозможува на жлездата да произведува доволно количество хормони и го спречува формирањето на гушавост (дифузен и нодуларен раст). Во случај на развој на дифузна гушавост поради недостаток на јод, може да се препорачаат јодни препарати за намалување на волуменот на органот.
Ако ткивото на тироидната жлезда е сериозно оштетено или целосно отсутно, јодот не е важен за таков пациент. Дополнителниот внес на јод е непожелен за болести придружени со прекумерно производство на тироидни хормони. Меѓутоа, ова повеќе се однесува на високи дози на јод.


Мит 3. Грутка на вратот е сигурен знак за болест на тироидната жлезда
Непријатноста во пределот на вратот најчесто се поврзува со нервната напнатост. Веројатно сте забележале дека од возбуда може да ве „стегне грлото“. И на позадината на општата невротичност, особено кај луѓето со „растресен“ однос кон светот, оваа појава може да стане упорна. Сепак, многу пациенти со реални проблеми со тироидната жлезда не чувствуваат непријатност во грлото. Во исто време, сè уште вреди да се контактира со ендокринолог ако се појават такви поплаки.


Мит 4. Сите мои здравствени проблеми се предизвикани од тироидната жлезда
Навистина, функционирањето на речиси сите органи и сите видови метаболизам зависи од тироидните хормони, а дисфункцијата на тироидната жлезда може да доведе до широк спектар на неспецифични поплаки (од губење на косата до неплодност). Меѓутоа, ако лабораториските тестови не откријат абнормалности во нивото на соодветните хормони, неопходно е да се бара друга причина за слабост.

Мит 5. Нивото на антитела на ткивото на тироидната жлезда ја одразува сериозноста на болеста и бара редовно следење за време на лекувањето
И покрај фактот дека зголемените нивоа на антитела на тироидната жлезда често укажуваат на нејзиното автоимуно оштетување, околу 15-20% од здравите луѓе се нивни носители и не страдаат од дисфункција на тироидната жлезда. Изолираното зголемување на АТ на тироидната жлезда, без оглед на степенот, не може да биде основа за поставување дијагноза или започнување со третман.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Денес се празнува Светиот свештеномаченик Доротеј

Епископ Тирски од времето на Диоклецијан па се до времето на Јулијан Отстапник, кога беше …