Tag Archives: ЗОИ 2018

(ФОТО) Хиршер,Мирер и Феликс Нојројтер ексклузивно за Еуроспорт!

Еуроспорт доби ексклузивни изјави по завршување на Олимпискиот слалом. Хиршер раскажува за ситуацијата на слалом терените, а Мирер за неговата победа. Изјава на денот е пак онаа на Феликс Нојројтер, кој не учествуваше на Олимписките игри поради повреда на лигаменти. Феликс воедно беше и’ гостин коментатор на германскиот Еуроспорт. Погледнете …

Повеќе »

(ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО) Најстрашен момент на ЗОИ: Стравичен пад на австрискиот сноубордер – се спасил од парализа!

Маркус Шајрер, сноубордер од Австрија, на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг, доживеал страшен пад. За жал, гледачите на ЗОИ виделе доста страшни сцени на патеката, но убедливо најшокантен момент бил падот кој го доживел несреќниот Австриец. Во квалификациите на сноуборд-крос, за полуфиналната трка, 30. годишниот Маркус кај последниот скок, на …

Повеќе »

(ВИДЕО) Фустанот издржал само неколку секунди: Незгодата со костумот на домашната лизгачка засенило се’ на ЗОИ!

Јужнокорејската лизгачка Јура Мин била голема надеж на домаќините на Зимските олимписки игри, но нејзиниот сон бил уништен веќе во воведните секунди на настапот, и’ тоа поради фустанот. На Јура во текот на настапот со партнерот Александар Гамелин и пукнал горниот дел од комбинезонот. Лизгачката морала да застане и да …

Повеќе »

ЗОИ 2018. во Пјонгчанг и ЛОИ 2020. во Токио ексклузивно на Македонската Телевизија

Македонската Радио Телевизија со гордост информира дека на нејзините програми ексклузивно ќе ги емитува настаните од 23-те Зимски Олимписки игри во Пјонгчанг, коишто ќе се одржат од 9 до 25 февруари оваа година. „По долги и исцрпувачки преговори со Дискавери, официјалниот носител на правата за Олимписките игри на територијата на …

Повеќе »

(ФОТО) Три Нигеријки ќе бидат прв африкански боб тим на ЗОИ

Три неверојатни жени се на чекор од креирање на нова историја на Олимписките игри. Женскиот нигериски боб тим составен од Шон Адигун, Нгози Онвимере, и Акуома Омеога заминале за Јужна Кореја за да настапат на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг. Нивното појавување таму ќе биде историско, затоа што овие дами …

Повеќе »