Tag Archives: зима

Облачно со умерен дожд но и’ снег по планините

Времето во Македонија ќе биде претежно облачно со слаби локални врнежи од дожд, а на планините од снег, особено претпладне. Ќе дува умерен југоисточен ветер. Утринската температура ќе се движи од минус еден до шест, а дневната од пет до 10. степени. Во Скопје слично време. Утринската температура ќе се …

Повеќе »

Подгответе се: Нов бран од дожд и снег!

Во текот на денешниот ден нашата територија ќе потпадне под влијание на циклонска активност која ќе услови нови поинтензивни врнежи кој ќе бидат претежно од дожд на ниските и снег на повисоките места и на планините. Снежната граница можно е да се спушти и нешто под 1000 м.н.в и тоа …

Повеќе »

Најавени нови пресврти: Снег и големо заладување

Под влијание на циклонска активност и на студена воздушна маса која ќе се спушта од северните географски широчини за време на викендот кој ни доаѓа во нашата држава ќе има врнежи од дожд на ниските и врнежи од снег на повисоките места и на планините каде значително ќе се зголеми …

Повеќе »

Топол четврток како најава за драстични промени

Четврток ќе биде прилично топол февруарски ден. Врнежи наутро ќе има во крајниот западен регион, кои на висина над 1.000 метри ќе бидат од снег. Локално во попладневните часови врнежи се можни во севрозападниот крај, но и на исток околу осоговијата. Суво, односно без врнежи, со умерена облачност ќе биде …

Повеќе »

Какво време не очекува до крајот на оваа седмица?

Променливо време со сончеви периоди и со услови за слаб локален дожд ќе имаме и во текот на денешниот ден кога ќе дува и умерен до засилен ветер од југоисточен правец. Меѓутоа доцна попладне и вечерта на запад врнежите ќе се интензивираат и ќе се прошират и во другите предели …

Повеќе »

Времето денес: „Топол“ февруари

Раните утрински часови од вторник ќе изминат со релативно ведро и тивко време, што пак ќе услови малку постудено утро. Но и ова „постудено“ ќе биде далеку потопло од она на што сме навикнале за февруари. Минималната температура главно ќе има вредност помеѓу -2°С и 1°С низ котлините, а на …

Повеќе »

Врнежи и ветер во текот на првиот петок во февруари

Вториот февруарски ден ќе биде релативно врнежлив ден. Позначителна облачна маса уште во раните утрински часови ќе се приближува кон земјава од запад. Рано наутро врнежите ќе започнат во западниот регион, а претпладне ќе се прошируваат кон исток. Повремен дожд ќе има и во југоисточниот крај рано попладне. Навечер врнежите …

Повеќе »

Подгответе се за утре: Нови промени на времето

Повремени врнежи од дожд и засилен јужен ветер најавуваат метеоролозите за утре, а за сабота со поголем интензитет. Облачноста ќе почне утре од запад, а на исток и понекаде во централните делови ќе има послаби врнежи. Врнежите ќе продолжат и во сабота кога ќе бидат поинтензивни и ќе се проследени …

Повеќе »

Какво време ќе ни донесе оваа недела?

Последни денови од овогодинешниот јануари нема да донесат некоја значајна промена на времето. Останува претежно ведрото време, слабата магла по котлините наутро и препознатливата заматеност преку ден. „Поубавото“ време во комбинација со чистиот воздух ќе биде „резервирано“ за повисоките места. Утрата остануваат релативно студени, барем до среда. Минималната температура главно …

Повеќе »