Tag Archives: временска прогноза

(ФОТО) На Балканот пристигнува леден арктички бран: Следната недела се очекува голема промена промена на времето – Еве што не чека!

Многу студената воздушна маса ќе го продолжи движењето многу брзо кон југ и веројатно до петок наутро ќе допре до северозападот на Турција… По долготрајното и невообичаено топло време во голем дел од Европа, следата недела доаѓаат големи промени во времето. Имено, метеоролошкиот портал “Severe Weather Europe” објавил дека кон …

Повеќе »

Какво време не очекува: Уживајте во викендот но подгответе топла облека и чадори!

Метео прогнозите велат дека ова ќе биде многу убав викенд…но од вторник не очекуваат големи и драстични промени…Есента е на прагот и со себе ги носи ладното време, дождот… До понеделник ќе продолжи периодот на стабилно, суво и топло време за овој период од годината, соопшти УХМР. Од вторник пак, …

Повеќе »

Нови промени: Еве какво време не очекува денес и во следните неколку денови поради циклонот ГЛОРИЈА

Влијанието на циклонот ГЛОРИЈА сеуште е присутно па токму поради тоа во попладневните часови ќе има локален развој на нестабилна облачност проследена со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Локално не се исклучува можноста и за ретка појава на град. И натаму ќе дува слаб до умерен ветер претежно од …

Повеќе »

Дали ќе ни „пропадне“ празникот: Еве какво време не очекува до недела!

Времето во Македонија денес ќе биде променливо облачно, попладне ќе има локална нестабилност со пороен дожд и грмежи, претежно во планинските региони. Ќе дува умерен северен ветер. Според прогнозата на Управата за хидрометеоролошки работи, утринската температура ќе се движи од 14. до 23., а дневната темпУратура од 24. до 36. …

Повеќе »

Ни доаѓа температурен шок – врнежи како во есен!

Времето во Македонија денеска ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со умерен северозападен ветер. Во попладневните часови ќе има појава на локална нестабилност со пороен дожд, грмежи и засилен ветер, а ќе има и услови за појава на ситен град, особено во северните и источните делови. Утринската …

Повеќе »

Се најавува страшно невреме, со пороен дожд, засилен ветер и град!

Нестабилност во планинските подрачја проследена со пороен дожд, засилен ветер и појава на град најавуваат метеоролозите од утре во наредните три дена. Поизразена нестабилност според најавите од УХМР ќе има особено во петок кон крајот на денот и во сабота. Во недела ќе има локален пороен дожд и ретки грмежи. …

Повеќе »

Денес претежно суво и топло време

Со претежно суво и главно сончево време ќе го „поминеме“ и четврток, 19. април. Сосема мала шанса за дожд ќе има долж јужната и западната граница во попладневните часови. Ќе дува умерен северен и северозападен ветер. Дневниот максимум на температурата ќе биде понизок во однос на недела и ќе има …

Повеќе »

Еве какво ќе биде времето за празниците – од денеска до вторник

Времето денеска ќе биде сончево со умерена облачност, а во југоисточните делови ќе има услови за појава на краткотрајна нестабилност со пороен дожд и грмежи. Ќе дува слаб до умерен северен ветер. Утринската температура ќе се движи од пет до 12., а дневната од 16. до 22. степени. Во Скопје …

Повеќе »

Ева какво време ќе имаме за велигденските празници!

Во однос на прогнозата за четирите слободни дена по повод Велигденските празници, немаше некои колебања за недела и понеделник, но мораше да се почека за детали во однос на времето во петок и сабота. За да нема „излетување“ и да не објавуваме погрешна туку прецизна прогноза… Во однос на времето …

Повеќе »