Tag Archives: временска прогноза

Какво време не очекува наредните неколку дена?

Ќе биде претежно тивко и покрај тоа што на некои места ќе дува слаб ветер од променлив правец па така по одделни котлини и речни долини ќе има услови за појава на магла и на ниска облачност Максималните дневни температури ќе бидат 3 во Скопје, 4 во Маврово, Охрид и …

Повеќе »

Вонредна временска прогноза:Подгответе се за нов снежен и студен бран!

Подгответе се за нов СНЕЖЕН БРАН кој ќе донесе снег во најголем дел од Македонија и тоа во среда и четврток Како што и самите знаете веќе со денови сме под влијание на доста студена воздушна маса која ни се спушти од североисточна Европа а е со потекло од Сибир, …

Повеќе »

Какво време не очекува во последниот ден од 2018. и неколкуте први во 2019?

Утре се простуваме од 2018. година но метеоролозите не најавуваат поголеми промени за последниот ден во декември… Во понеделник, 31 декември ќе бидеме под периферно циклонско влијание. Станува збор за релативно слаб циклон, а самиот факт што ќе бидеме на неговата периферија не ветува некои големи и нагли промени на …

Повеќе »

Какво време да очекуваме до крајот на годината?

Во последните денови од оваа 2018 година ќе имаме претежно стабилно и суво време. Температурите на воздухот ќе имаат незначитален пораст но ќе бидат околу просекот за овој дел од годината. Времето ќе биде сончево, повремено со мала и умерена облачност додека во сабота и повторно во понеделник ќе дува …

Повеќе »

Викендов сеуште ќе уживаме во сув студ, снег наредната недела!

Услови за локален снег во западниот крај ќе има во ноќта кон петок. И четврток ќе започне со прилично студено утро. Минималната температура насекаде ќе биде негативна, и тоа низ котлините во дијапазонот од -8 до -2, а на повисоките места меѓу -10 и -8. Наутро ќе биде претежно ведро. …

Повеќе »

Интересна прогноза за вторник: Дожд, ветер, и …

Не очекува ден за кој се прогнозира релативно голема количина на врнежи. Ова пред се важи за западниот дел од земјата, особено за планинскиот дел на самата западна граница. Се очекува 24 часовна вкупна количина на воден талог над 70 литри на метар квадратен, додека за реканскиот и дебарскиот крај …

Повеќе »

Нормализирање на врнежите: Заладување со повремен дожд и снег

Дневната температура ќе има максимална вредност помеѓу 6 и 8 во најголем дел од котлините. Значајно потопло, со максимална околу 10 ќе биде во југоисточниот крај. Понеделник ќе биде ден генерално без врнежи. Само во раните утрински часови ќе има сеуште врнежи од дожд на пониските, а снег на повисоките …

Повеќе »

Какво време не чека до крајот на ноември?

Пред нас е сушен и натпросечно топол ноември Под влијание на антициклон, и во наредниот период во државава времето ќе биде стабилно, суво и натпросечно топло преку денот додека наутро ќе биде студено и со појава на магла и на ниска облачност по одделни котлини, информира метеорологот Славчо Попоски. Минималните …

Повеќе »

Доаѓа невообичаено топол бран во државава: Искористете го топлиот викенд!

Македонија повторно дочека топол бран па последниот викенд од октомври ќе ни донесе високи и пријатни температури за овој период од годината. Од денес под влијание на јужно воздушно струење ќе има значително затоплување на времето па така во следните денови температурите ќе бидат натрпосечно високи и ќе се искачуваат …

Повеќе »