Tag Archives: влатко стефановски

„Пастрамајлијада“ во Штип од 21 до 23 септември со Северина и Влатко Стефановски

При крај се подготовките за традиционалната штипска „Пастрамајлијада“ што и оваа година ќе се одржи на 21, 22 и 23 септември. Како што информира денеска на прес-конференција Кирил Панајотов од Општина Штип, на манифестацијата ќе настапат Влатко Стефановски, групата Ван Гог, Северина, Амадеус бенд и познати македонски пејачи. „Во петок …

Повеќе »

(ФОТО) Спектакуларен концерт на Влатко Стефановски во Античкиот театар во Охрид

Најпознатиот македонски гитарист, Влатко Стефановски, одржа спектакуларен концерт во Античкиот театар во Охрид. Посетителите имаа прилика да го слушнат неговиот последен проект, албумот „Мајчин јазик“ – првиот соло акустичен албум кој содржи инструментални верзии на македонски народни песни. Ова е 35-ти албум во неговата кариера, а на него, меѓу другите, …

Повеќе »

Влатко Стефановски во Охрид: „Молитва за Магдалена“ за збогување со Оливер!

„Не сакам да бидам патетичен и затоа ќе отсвирам дел од оваа нумера која инаку ја свирам. Збогум Оливер Драгојевиќ“, рече Влатко. Свирејќи дел од познатата „Молитва за Магдалена“, Влатко Стефановски му оддаде почит на Оливер Драгојевиќ, на концертот во Античкиот театар во Охрид. „Не сакам да бидам патетичен и …

Повеќе »

Вечерва концерт на Влатко Стефановски во Антички театар во Охрид

Најпознатиот македонски гитарист Влатко Стефановски вечер ќе има концерт во Античкиот театар во Охрид. Нашиот гитарски виртуоз ќе настапи со гостите и негови пријатели Теодосиј Спасов од Бугарија, хармоникашот Танос Ставридис од Грција, Биља Крстиќ од Србија, Весна Гиновска Илкова и групата „Љубојна“ од Македонија. Посетителите ќе можат да го …

Повеќе »

(ВИДЕО) Во што е тајната на магијата на Оливер Драгојевиќ: Еве што вели Влатко Стефановски!

Не напушти легендата на музичката сцена, славејот од Вела Лука не остави без својата единствена, уметнички вредна, емоционална и величествена изведба. Со неговата „партенца” (неговото заминување) на некое подобро место, многумина се сложни, настана голема празнина, после што ништо повеќе нема да биде исто. За неспорната магичност и каризма на …

Повеќе »

(ФОТО) Влатко Стефановски и’ концертно го претстави „Мајчин јазик“

„Вие покажавте голем интерес за овие концерти и многу ви благодарам. Сега е на мене и на моите гости да ви дадеме и да ви отсвириме се’ што знаеме и умееме со идеја да си одите од тука задоволни и намеани…“ Влатко Стефановски синоќа во Македонската филхармонија концертно го промовираше …

Повеќе »

(ВИДЕО) Влатко Стефановски трогнат по она што го слушна за себе во емисијата  „Улица Македонија“

Даниел Кајмакоски не можеше да ги задржи солзите, а да не заплаче, а пак Влатко Стефановски беше трогнат… Гостин во најновото издание на ТВ емисијата „Улица Македонија“ кај Бојана Скендеровски беше единствениот и неповторлив- Влатко Стефановски. Човекот кој е синоним за Македонија каде и да патувате низ светот, со кариера …

Повеќе »

(ВИДЕО) Влатко Стефановски во недела во „Еден на Еден“

Оваа недела во студиото на „Еден на Еден“ гостува единствениот Влатко Стефановски. На каучот кај Жаре, Стефановски зборува за неговиот последен проект, албумот „Мајчин јазик“ и концертите кои следуваат во Македонската филхармонија. Покрај тоа, ќе го видиме и во едно поинакво светло. Стефановски зборува за религија, за Скопје, за неговите …

Повеќе »

Влатко Стефановски и’ со ТРЕТ КОНЦЕРТ на 20. март

Поради огромниот интерес и продадените 2 концерти закажан е и ТРЕТ КОНЦЕРТ! КОНЦЕРТНА ПРОМОЦИЈА НА НОВИОТ АЛБУМ НА ВЛАТКО СТЕФАНОВСКИ – „МАЈЧИН ЈАЗИК„ „Мајчин јазик„ е 35. албум на Влатко Стефановски, снимен во април 2017 година а публикуван од Кроација Рекордс. „Мало интимно парче музика“ е епитетот што тој самиот …

Повеќе »