Tag Archives: црна гора

Прилепскиот театар во Никшиќ со „Љубовни пози на историјата“ во чест на Горан Стефановски

Синоќа во Никшиќ, на фестивалот на актерот, ансамблот на театарот „Војдан Чернодрински” ја изведе претставата „Љубовни пози на историјата„ (Figurae , veneris, historiae) од Горан Стефановски, во режија на Наташа Поплавска. Претставата синоќа беше изведена во чест на Горан Стефановски. Публиката и актерите му оддадоа почит со громогласен аплауз на …

Повеќе »

(ВИДЕО) Македонската песна не престанува да го воодушевува светот: „Баклава“ меѓу најдобрите на Tivat World Festival

Македонската изворна песна е инспирација за многумина, а кај нас, во Македонија, едни од најдобрите кои го прават тоа е групата „Баклава“. Токму поарди тоа биле поканети на годинешното издание на „Тиват Светски фестивал“. Нашите музичари воодушевиле со својот настап, а домаќините биле освоени уште на тонската проба… „Баклава“, бенд …

Повеќе »

(ВИДЕО) Еве каде ужива Лепа Брена во Црна Гора:ВИП во „Ла кампанела“ за голем попуст!

Деновиве се прошири веста дека Лепа Брена барала попуст за својот ручек во еден црногорски ресторан бидејќи била ВИП. Веќе објавивме дека пејачката од сопственикот добила скапо вино, но и попуст за својот ручек од 500. евра бидејќи ветила дека на социјалните мрежи ќе го рекламира ресторанот. Од видеото може …

Повеќе »

(ФОТО) Ѕвездата на „Чиста љубов“ тајно „впловил“ во брачните води:Невестата во папучи!

Ѕвездата на „Чиста љубов“, Момчило Оташевиќ во Котор се венчал со својата девојка, глумицата Јелена Перчин. На венчавката присуствувле само нивните најблиски, а церемонијата била одржана во „Културниот центар“ во стариот град во Котор. Со звуци на клавир младенците ги изговориле брачните завети. Јелена за таа пригода облекла фустан во …

Повеќе »

(ВИДЕО) Македонија, Србија, Црна Гора, Словенија или Хрватска? Кој има најдобра песна за Евросонг?

Македонија на Евросонг ќе ја претставува „Eye Cue“ со темата „Lost And Found“, а освен нас свои, од регионот, претставници во Португалија испраќаат и Хрватска, Србија, Словенија и Црна Гора. БИХ ниту оваа година не се натпреварува поради недостаток на финансиски средства. Србите на Евросонг ја испраќаат песната „Нова деца“ …

Повеќе »

(ВИДЕО) Црногорци смислиле генијален начин да се забавуваат на плажата прекриена со снег

Снегот го прекрил поголемиот дел од Балканот, а слична судбина ги затекнала и Црногорците. Во црногорски Улџињ снегот ги изненадил мештаните кои немаат често можност да уживаат во зимските радости, а некои од нив одлучиле тоа да го искористат на најдобар можен начин. На социјалните мрежи бргу се проширила видео …

Повеќе »

(ФОТО) Македонските ракометари „виновни“ за тагата на ѕвездата на серијата „Чиста љубов“

Црногорскиот актер Момчило Оташевиќ, кого македонската публика моментално го гледа во улогата на Ранко во серијата „Чиста љубов“, која се емитува на Сител телевизија, се појавил на ракометниот меч одигран помеѓу Македонија и Црна Гора, на кој победија нашите ракометари. Момчило жестоко навивал за репрезентацијата на својата земја и секое …

Повеќе »

Филип Кузмановски:Најдобар играч против Црна Гора но и ученик!

Младиот Филип Кузмановски внесе нова свежина во тимот и тоа во клучните моменти на мечот. Младоста, дрскоста и желбата за игра потврдија еден нов квалитет и надеж за македонскиот ракомет. За својата игра беше прогласен за играч на мечот. „Честитки за фер и коректната игра од страна на Црна Гора …

Повеќе »

(ВИДЕО)  Моментот кога Фалангата „полуде“ во Загреб: Цепелинот на Лазаров и Талески

Капитенот на репрезентацијата на Македонија, Кире Лазаров и ракометарот кој е во доаѓање, Филип Талески имаа одлична акција која беше завршена со цепелин и погодок на младиот ракометар. Филип Талески втор меч по ред има момент на натпреварот откако и на првиот дуел против Словенија тој го имаше погодокот, кој …

Повеќе »