Tag Archives: Тоше Проески

МК ќе даде 73.000 евра за концерт со песни на англиски на починатиот Тоше: Колку тоа ќе ја унапреди културата во Македонија?

Министерството за култура вчера го објави списокот на проекти од национален интерес во културата за кои ќе одвои средства во 2018. година. Најмногу средства ќе добие „Авалон продукција“, околу 6 милиони денари (100.000 евра), кои побарале 24. милиони денари, за 25 концерти што ќе ги организираат во Скопје и Охрид …

Повеќе »

Македонци кои оставиле трага во светот: Јустинијан, Мајка Тереза,Трајковски,Глигоров, Иванов, Груевски, Тоше,Каролина

Најпознати Македонци во светот се Јустинијан и Мајка Тереза. На листата од вкупно 9 Македонци се најдоа и Киро Глигоров, Борис Трајковски, Никола Груевски, Ѓорге Иванов, Каролина Гочева, Горан Пандев и Тоше Проески. Бостонскиот Институт составил список од 11.000 личности кои оставиле траг во историјата од просторите на поранешна СФРЈ, …

Повеќе »

(ФОТО) Завршен е четвртиот албум на Тоше Проески: Промоција на пролет со концерт

Од фондацијата „Тоше Проески“ најавија дека е завршен неговиот четврти постхумен албум насловен „Secret place“. На албумот ќе има 10 песни, кои се испеани на англиски јазик. „Се подготвуваат и три видеозаписи за три песни од самиот албум. Едниот е снимен во Македонската филхармонија, вториот во студио, а третиот во …

Повеќе »

(ФОТО) Сестрата на Тоше, Дона, со својот гест ги расплакала сите…

Балканскиот ангел, како што фановите го нарекуваа Тоше додека беше жив, на 25. јануари би наполнил 37. години. На неговиот роденден, фановите традиционално одат на неговиот гроб, палат свеќи и се сеќаваат на Тоше, кој зад себе остави хитови кои никогаш нема да се заборават, но она што е поважно, …

Повеќе »

(ФОТО) Познатиот фудбалер на „Ливерпул“ го честитал роденденот на трагично загинатиот Тоше Проески

Вчера се одбележаа 37. години од раѓањето на најголемата македонска и балканска музичка ѕвезда Тоше Проески, кој трагично загина во сообраќајна несреќа кај Нова Градишка, Хрватска. Дефанзивецот на екипата од „Енфилд“, Дејан Ловрен е голем фан на Проески, па не пропушти шанса да му го честита 37. роденден. Играчот на …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Легенда која уште живее: На денешен ден пред 37 години е роден Тоше Проески

Македонија денеска одбележува 37 години од раѓањето на најголемата македонска музичка ѕвезда, Тоше Проески. Тодор Проески – Тоше е роден на 25.ти јануари во 1981.та, а својот музички талент го покажал уште во 1992. година, кога настапувал со песна на влашки јазик на фестивалот “Златно славејче”. Својата музичка кариера, Тоше …

Повеќе »

(ФОТО) Лилјана Петровиќ: „Одам во Крушево и нема причина да се мразиме со родителите на Тоше“

Откако минатиот месец во неколку регионални медиуми беше објавено интервју со Лилјана Петровиќ, менаџерката на Тоше Проески, во кое наводно изјавила дека не оди во Крушево и не го посетува неговиот гроб, таа веднаш се јави со демант на својот Фејсбук профил, информирајќи ја јавноста и илјадниците фанови на Проески …

Повеќе »

(ФОТО) Менаџерката на Тоше Проески собрала сили и го посетила неговиот гроб

Лјилјана Петровиќ била со музичарот во автомобилот во кој тој загинал. Таа тогаш завршила во болница со тешки повреди. На гробот на Тоше не била никогаш, се’ до неодамна… „Времето не ги лекува раните.На неговиот гроб никогаш не сум била, немам сили за тоа ниту после десет години. Никогаш не …

Повеќе »

Алаѓозовски: Ќе има споменик на вечниот дом на Тоше Проески во Крушево

Министерот за култура најави дека Владата прифатила да обезбеди средства за реконструкција на Офицерски дом во Битола. „Владата тукушто прифати да обезбеди средства за реконструкција на Офицерски дом во Битола и да се направи споменик на вечниот дом на Тоше Проески во Крушево!“ (Статус на Фејсбук на Роберт Алаѓозовски)

Повеќе »