Tag Archives: Тоше Проески

(ВИДЕО) Потсетување – Тоше Проески: И кога ќе ме прашаат зошто го правам – зборови кои ќе ве трогнат!

„Ја претставувам Македонија онака како што знам, и се надевам дека тоа го правам добро!“ Само неколку реченици се, а не може да не ве трогнат. Не затоа што ние на Тоше му значевме колку и тој нас… Туку и затоа што во еден момент неизбежно ќе ве потсетат на …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Македонецот, Давид Темелков, кој два пати ја измами смртта, гради успешна кариера во Хрватска:„Оваа песна обединува од Охрид до Истра“

За Давид Темелков првпат слушнавме пред три години на „Икс фактор“ кога стаса до финалето. Се обиде тука да работи на кариерата но потоа реши да оди во Хрватска и да ја зпочне сорабтката со Мирослав Рус… Но, она што е карактеристично за овој успешен и талентиран македонски пејач е …

Повеќе »

(ВИДЕО+фОТО) Срамно е како ги третираме нашите ѕвезди: Тоше и Есма ја прославија Македонија а таа го запусти споменот на нив!!

Соседите „ни се смеат“ како ги третираме нашите најголеми ѕвезди…Па и треба да ни се смеат на нашата незаинтересираност и неажурност… Вчера пишувавме дека пријател на Есма Реџепова, од Хрватска, ќе организира хуманитарни вечери со цел да собере средства за да го направи споменикот на нејзиното вечно почивалиште. Есма повеќе …

Повеќе »

(ФОТО) Марина Туцаковиќ:„Се борам со туморот па до каде ќе стасам…“

„Можам да кажам дека има нешто добро во ова со болеста, тоа е што ја вратив вербата во човечката добрина и благонклоност, а тоа никогаш не е премногу“ напишала Марина Туцаковиќ… „Верувајте, страшно е кога тоа им се случува на други, а кога ќе ви се случи вам некако прифаќате …

Повеќе »

МК ќе даде 73.000 евра за концерт со песни на англиски на починатиот Тоше: Колку тоа ќе ја унапреди културата во Македонија?

Министерството за култура вчера го објави списокот на проекти од национален интерес во културата за кои ќе одвои средства во 2018. година. Најмногу средства ќе добие „Авалон продукција“, околу 6 милиони денари (100.000 евра), кои побарале 24. милиони денари, за 25 концерти што ќе ги организираат во Скопје и Охрид …

Повеќе »

Македонци кои оставиле трага во светот: Јустинијан, Мајка Тереза,Трајковски,Глигоров, Иванов, Груевски, Тоше,Каролина

Најпознати Македонци во светот се Јустинијан и Мајка Тереза. На листата од вкупно 9 Македонци се најдоа и Киро Глигоров, Борис Трајковски, Никола Груевски, Ѓорге Иванов, Каролина Гочева, Горан Пандев и Тоше Проески. Бостонскиот Институт составил список од 11.000 личности кои оставиле траг во историјата од просторите на поранешна СФРЈ, …

Повеќе »

(ФОТО) Завршен е четвртиот албум на Тоше Проески: Промоција на пролет со концерт

Од фондацијата „Тоше Проески“ најавија дека е завршен неговиот четврти постхумен албум насловен „Secret place“. На албумот ќе има 10 песни, кои се испеани на англиски јазик. „Се подготвуваат и три видеозаписи за три песни од самиот албум. Едниот е снимен во Македонската филхармонија, вториот во студио, а третиот во …

Повеќе »

(ФОТО) Сестрата на Тоше, Дона, со својот гест ги расплакала сите…

Балканскиот ангел, како што фановите го нарекуваа Тоше додека беше жив, на 25. јануари би наполнил 37. години. На неговиот роденден, фановите традиционално одат на неговиот гроб, палат свеќи и се сеќаваат на Тоше, кој зад себе остави хитови кои никогаш нема да се заборават, но она што е поважно, …

Повеќе »

(ФОТО) Познатиот фудбалер на „Ливерпул“ го честитал роденденот на трагично загинатиот Тоше Проески

Вчера се одбележаа 37. години од раѓањето на најголемата македонска и балканска музичка ѕвезда Тоше Проески, кој трагично загина во сообраќајна несреќа кај Нова Градишка, Хрватска. Дефанзивецот на екипата од „Енфилд“, Дејан Ловрен е голем фан на Проески, па не пропушти шанса да му го честита 37. роденден. Играчот на …

Повеќе »