Tag Archives: србија

(ВИДЕО) Србија и Словенија во финалето: Вечер со многу атрактивни и динамични настапи!

Во Лисабон, благодарение на победата на Салвадор Собрал,  Португалија се одржува годинешната „Песна на Евровизија“ под мотото „All Aboard”. После втората полуфинална вечер во финалето се пласираа: Србија, Молдавија, Унгарија, Украина, Шведска, Австралија, Норвешка, Данска, Словенија и Холандија. Од екипата која директно е пласирана во финалето,а е дел од големата …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Скандал во српската евровизиска делегација: Развод поради Лисабон!

Сања Илиќ одлучил сам да ги плати трошоците на патот на сопругата Татјана за да нема проблеми во бракот. Копозиторот бил женет со починатата југословенска глумица Злата Петковиќ, која била Мис на Југославија и еден од главните ликови во серијата и филмовите „Отпишани“… Србија на годинешниот Евросонг ќе ја претставува …

Повеќе »

(ВИДЕО) Македонија, Србија, Црна Гора, Словенија или Хрватска? Кој има најдобра песна за Евросонг?

Македонија на Евросонг ќе ја претставува „Eye Cue“ со темата „Lost And Found“, а освен нас свои, од регионот, претставници во Португалија испраќаат и Хрватска, Србија, Словенија и Црна Гора. БИХ ниту оваа година не се натпреварува поради недостаток на финансиски средства. Србите на Евросонг ја испраќаат песната „Нова деца“ …

Повеќе »

(ВИДЕО) На неутрален терен нема политика: Млади од Србија и Хрватска направиле нешто досега невидено!

Членови на ансамблот Културно уметничко друштво Абрашевиќ од Панчево отпатувале на Сицилија каде ја претставувале Србија на Меѓународен фестивал на фолклор. Додека таму на улица спонтано ја изведувале „Ѓурѓевдан“, наишле членови на еден ансамбл од Хрватска па кога ја слушнале песната, прво застанале а потоа се приклучиле на ансамблот од Србија. По „Ѓурѓевдан“ ги запеале …

Повеќе »

Дарко Димитров на „Песна на Евровизија“ со две земји

На фестивалот „Беовизија“ во Белград беше избран српскиот претставник за Евровизија. Најмногу гласови од стручното жири и СМС-гласови од публиката добија Сања Илиќ и „Балканика“. Тие ќе ја пеат песната „Нови деца“. Аранжер на песната е Дарко Димитров. Тој на песната соработуваше со Сања Илиќ и Татјана Карајанов, кои ја …

Повеќе »

(ВИДЕО) Србија избра песна за „Евровизија“ – дали ви се допаѓа?

После девет години во Србија е повторно одржана „Беовизија“ на која Србите одлучиле кој песна ќе ја испратат на Евросонг. Изборот паднал на песната „Нови деца“ во изведба на Александар Сања Илиќ и групата „Балканика“. Токму таа песна добила најмногу гласови од публиката но и жирито и ќе ја претставува …

Повеќе »

(ФОТО) Денес почнува 13. Европско првенство во ракомет

Во четири градови во Хрватска од денес до 28. јануари ќе се игра 13. Европско ракометно првенство на кое ќе учествуваат 16. репрезентации, меѓу кои и Македонија. Во четири градови во Хрватска од денес до 28. јануари ќе се игра 13. Европско ракометно првенство на кое ќе учествуваат 16 репрезентации, …

Повеќе »

(ВИДЕО) Ова е текстот на песната на Балашевиќ која е забранета во Србија

Штом Ѓорѓе Балашевиќ повторно одлучил да објави песна која не е љубовна радио станиците во Србија ја забраниле.Кантавторот од Нови Сад во новата песна „Dno dna” проговорил за состојбта во политиката и во општеството во Србија, а изгледа дека во неа се препознале многумина од политичката сцена и ја забраниле …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Хорор среде Србија; Татко својот болен син седум години го држи во кафез!

Како во најстрашни хорор филмови, Радован М. (34), лице со посебни потреби, со години живее во кафез, заклучен со ланци и катинари зад решетки во својата руинирана и без услови куќа во околината на Кикинда. Радован бил заостанат во развојот, а застрашувачкиот кафез, кој на овој несреќен човек му станал …

Повеќе »