Tag Archives: сноубордер

(ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО) Најстрашен момент на ЗОИ: Стравичен пад на австрискиот сноубордер – се спасил од парализа!

Маркус Шајрер, сноубордер од Австрија, на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг, доживеал страшен пад. За жал, гледачите на ЗОИ виделе доста страшни сцени на патеката, но убедливо најшокантен момент бил падот кој го доживел несреќниот Австриец. Во квалификациите на сноуборд-крос, за полуфиналната трка, 30. годишниот Маркус кај последниот скок, на …

Повеќе »

(ВИДЕО) Приказна која ќе ви донесе солзи: Бил 20. дена во кома а сега бакнува олимписки медал

Канадскиот сноубордер Марк Мерморис освоил бронзен медал на ЗОИ во Пјонгчанг, една година после стравичната несреќа во која се здобил со повреди опасни по живот – 17. скршеници на коски, пробиено плучно крило и уништена слезина. При обидот да изведе елемент кој вклучувал свртување од 1440 степени Мекморис удрил во …

Повеќе »