Tag Archives: снег

Нема крај на зимата: И’ денес ладно, со дожд и снег!

Колку и да му се „радувавме“ на пролетниот снег, некому сигурно му дојде „преку глава“. Токму за нив имаме добри вести. Оваа сабота ќе помине во услови на генерално суво време. „Нормално“ ќе има и малку исклучок од оваа констатација. Попладне и навечер локално во охридскиот, преспанскиот и пелагонискиот регион …

Повеќе »

Снегот и’ денес ќе продолжи да „се трупа“!

Врнежите ќе продолжат во текот на целиот ден, но она што ќе се промени е висината на снежната граница. Истата во западниот и северниот регион ќе се издигне на околу 1200 метри, а во југоисточниот и централно-источниот крај до околу 1600 метри. Со тоа, на пониските места врнежите од снег …

Повеќе »

Од денес е пролет но зимата ќе продолжи: Се очекуваат сибирски студови

На зимата не и се гледа крајот и  барем засега нема намера да замине. Европскиот Континент повторно е зафатен од сибирски студ и невообичаено ниски температури на воздухот за овој период од годината кои на многу места се спуштаат длабоко под нулата. Најстудено е во источна Европа каде температурите на …

Повеќе »

Зимата „не се дава“: Нестабилно време и поинтензивни врнежи

Под влијание на моќниот циклон ХЕКТОР во текот на денот и ноќта најпрвин на запад а потоа насекаде ќе има врнежи од дожд кој локално ќе бидат ПОИНТЕНЗИВНИ и на некои места особено на запад ќе наврнат околу па и над 20 л/м2 воден талог. Локално особено во западната половина …

Повеќе »

Циклонот Хектор ја продолжува зимата: Се очекува големо невреме

Под влијание на циклонот по име ХЕКТОР за време на овој викенд не очекува нова ГОЛЕМА промена на времето. Во сабота ќе биде невообичаено топло, спарно, тешко и многу ветровито со засилен до СИЛЕН ветер од јужен правец кој локално ќе достигнува брзина дури до околу 100 км/час. Времето ќе …

Повеќе »

Метеоролозите најавуваат пресврт: До крајот на неделата пролетни температури

Среда ќе биде постуден ден во однос на вторник. Наутро минималната температура локално на повисоките места ќе се „спушти“ до околу -12°С, додека низ поголем дел од котлините минималната ќе има вредност помеѓу -6°С и -10°С. Денот ќе биде облачен, со повремен снег рано наутро во поголем дел од земјава. …

Повеќе »

 Наместо климатолошка пролет температури и’ до – 20 °C

Под влијание на циклонска активност и на НЕВООБИЧАЕНО СТУДЕНА воздушна маса од Арктикот во државава и понатаму на повеќе места ќе има врнежи од снег со променлив интензитет додека снежната покривка и понатаму ќе се зголемува. Овој поларен бран својот максимум ќе го достигне токму во четврток кога стартува климатолошката …

Повеќе »

(ВИДЕО) Свештениците во Ватикан се гаѓале со снежни топки

Ладниот бран донесе многу проблеми во Европа, но за некого и радости… После пет години во Рим паднал снег, а за свештениците во Ватикан донел многу радости. Наместо да се посветат на молитви тие излегле на плоштадот во Ватикан и се гаѓале со снежни топки…  

Повеќе »

Македонија под бела покривка: И’ денес ќе паѓа!

Според последните анализи веќе западот и југозападот на државава е зафатен од снежниот бран каде снежните врнежи се интензивираат а веќе е формирана и снежна покривка. Понатаму снежните врнежи ќе се прошират насекаде и на многу места ќе бидат ИНТЕНЗИВНИ и насекаде ќе се формира снежна поркивка. На пониските места …

Повеќе »