Tag Archives: снег

Облачно со умерен дожд но и’ снег по планините

Времето во Македонија ќе биде претежно облачно со слаби локални врнежи од дожд, а на планините од снег, особено претпладне. Ќе дува умерен југоисточен ветер. Утринската температура ќе се движи од минус еден до шест, а дневната од пет до 10. степени. Во Скопје слично време. Утринската температура ќе се …

Повеќе »

Тридневна прогноза: Снегот нема да не „напушти“

Во утринските часови од среда сеуште ќе има врнежи од дожд, а во крајниот западен и крајниот источен регион, претежно од снег. Но во текот на претпладнето од среда ќе има намалување на облачноста и генерално суво време. Температурата ќе биде за нијанса повисока за разика од вторник. Ќе дува …

Повеќе »

Подгответе се: Нов бран од дожд и снег!

Во текот на денешниот ден нашата територија ќе потпадне под влијание на циклонска активност која ќе услови нови поинтензивни врнежи кој ќе бидат претежно од дожд на ниските и снег на повисоките места и на планините. Снежната граница можно е да се спушти и нешто под 1000 м.н.в и тоа …

Повеќе »

Пристигнува нов циклон – Поинтензивни врнежи од дожд и снег

Под влијание на студена воздушна маса, која продолжува да се спушта од северните географски широчини, температурите на воздухот ќе продолжат да опаѓаат и на повеќе места ќе се спуштат до околу или под нулата. Денес, поточно до утринските часови, минималните температури на воздухот ќе се спуштат во интервалот од -6. …

Повеќе »

Викенд со многу дожд и снег на планините

Под влијание на моќен циклонски систем кој веќе е формиран над Медитеранот и истиот со својата долина се шири и доаѓа кон нашата територија за време на овој викенд ќе имаме облачно и СТУДЕНО време со врнежи од дожд на ниските места додека на повисоките места и на планините ќе …

Повеќе »

Најавени нови пресврти: Снег и големо заладување

Под влијание на циклонска активност и на студена воздушна маса која ќе се спушта од северните географски широчини за време на викендот кој ни доаѓа во нашата држава ќе има врнежи од дожд на ниските и врнежи од снег на повисоките места и на планините каде значително ќе се зголеми …

Повеќе »

Топол четврток како најава за драстични промени

Четврток ќе биде прилично топол февруарски ден. Врнежи наутро ќе има во крајниот западен регион, кои на висина над 1.000 метри ќе бидат од снег. Локално во попладневните часови врнежи се можни во севрозападниот крај, но и на исток околу осоговијата. Суво, односно без врнежи, со умерена облачност ќе биде …

Повеќе »

Какво време не очекува до крајот на оваа седмица?

Променливо време со сончеви периоди и со услови за слаб локален дожд ќе имаме и во текот на денешниот ден кога ќе дува и умерен до засилен ветер од југоисточен правец. Меѓутоа доцна попладне и вечерта на запад врнежите ќе се интензивираат и ќе се прошират и во другите предели …

Повеќе »

Врнежи и ветер во текот на првиот петок во февруари

Вториот февруарски ден ќе биде релативно врнежлив ден. Позначителна облачна маса уште во раните утрински часови ќе се приближува кон земјава од запад. Рано наутро врнежите ќе започнат во западниот регион, а претпладне ќе се прошируваат кон исток. Повремен дожд ќе има и во југоисточниот крај рано попладне. Навечер врнежите …

Повеќе »