Tag Archives: словенија

Македонија ќе игра со Словенија во баражот за СП 2019

Репрезентацијата на Словенија е противник на македонските ракометарки во баражот за СП 2019 во Јапонија. Откако успешно ги минаа квалификациите во кои забележаа убедливи победи над Исланд, Турција и Азербејџан, македонските ракометарки ги дели само уште еден чекор од настап на Светското првенство што следната година ќе се одржи во …

Повеќе »

(ФОТО) Миленикот на жените се одмора во Словенија: Омилениот турски глумец го сменил имиџот но и вака „освојува“

Бурак Оџивит е познат по промените на својот имиџ, но тие секогаш многу добро минуваат кај бројните обожавателки. Бурак Оџивит, еден од најпопуларните турски глумци, повторно драстично го променил својот имиџ. A post shared by Burak Özçivit (@burakozcivit) on May 29, 2018 at 4:21am PDT Бурак последните неколку дена се …

Повеќе »

(ВИДЕО) Србија и Словенија во финалето: Вечер со многу атрактивни и динамични настапи!

Во Лисабон, благодарение на победата на Салвадор Собрал,  Португалија се одржува годинешната „Песна на Евровизија“ под мотото „All Aboard”. После втората полуфинална вечер во финалето се пласираа: Србија, Молдавија, Унгарија, Украина, Шведска, Австралија, Норвешка, Данска, Словенија и Холандија. Од екипата која директно е пласирана во финалето,а е дел од големата …

Повеќе »

(ВИДЕО) Македонија, Србија, Црна Гора, Словенија или Хрватска? Кој има најдобра песна за Евросонг?

Македонија на Евросонг ќе ја претставува „Eye Cue“ со темата „Lost And Found“, а освен нас свои, од регионот, претставници во Португалија испраќаат и Хрватска, Србија, Словенија и Црна Гора. БИХ ниту оваа година не се натпреварува поради недостаток на финансиски средства. Србите на Евросонг ја испраќаат песната „Нова деца“ …

Повеќе »

(ФОТО) Нашите херои ја победија Словенија, а еве зошто и’ ќе го памтиме 13. јануари 2018. година

Печатот во регионот не престанува да се восхитува на играта на нашите репрезентативци но и на поддршката која ја добиваа од трибините… Македонија ја победи Словенија со 25:24. Во драматична завршница на крилата на чудесните навивачи Македонија подобро се снајде и зема два бода кои многу ќе ни значат во …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Македонија со голема победа против Словенија го започна Европското првенството

Македонија успеа и со победа го стартува своето петто Европско првенство, откако во драматична завршница стигнавме до импресивна 25:24 победа над третопласираните од минатото Светско првенство, Словенците. По израмнетото прво полувреме во Загреб, се играше гол за гол, и македонскиот тим предводен од фантастичниот Дејан Манасков со осум гола, на …

Повеќе »