Tag Archives: скопје

SKOPJE CALLING 2018: Доаѓаат „TEXAS“ – со сите нивни хитови!

„Авалон“ со големо задоволство најавува дека после долги години обидување, конечно една од најголемите британски поп рок атракции на сите времиња TEXAS за прв пат доаѓа на Балканот! Тие ќе бидат хедлајнери во сабота на 23. јуни, на вториот фестивалски викенд на SKOPJE CALLING 2018 година. TEXAS до 2018. година …

Повеќе »

Град Скопје ќе уреди и реконструира над 48.000 квадратни метри зеленило

Екипите на Град Скопје и на ЈП „Паркови и зеленило“ ги продолжуваат активностите за зазеленување на градот и деновиве подигаат и реконструираат повеќе зелени површини на 14. локации. На булеварот Видое Смилевски Бато, во близина на Рамстор, се реконструира неуредена тревна јавна површина од 2.410 квадратни метри, на која се …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Мишо Ковач пееше пред скопјани,а се случи и една свршувачка!

Со еден од своите најголеми екс-ју хитови, испеан уште одамна на еден од “Сплитските фестивали”, песната попозната како “На твојој руци прстен” (инаку, во оригиналот е “Ќе проплаче зората”) Мишо Ковач со душа и срце лесно ја освои својата верна скопска публика која во голем број дојде да ужива со …

Повеќе »

Низ Скопје ќе вози електричен автобус

Градот Скопје денеска потпиша договор со компанијата Chariot Motors за пробно користење електричен автобус за период од шест месеци. Електричниот автобус ќе почне да сообраќа на градските улици во април годинава, и тоа на линијата со број 15 на ЈСП од Ново Лисиче до Карпош 4, по следната траса: булевар …

Повеќе »

ЕВН Македонија го отвори првиот Инфо центар во ГТЦ во Скопје

Корисниците на ЕВН Македонија почнувајќи од денес имаат можност да ги користат услугите на првиот Инфо центар кој е лоциран на најфреквентната локација во Скопје, односно Градскиот трговски центар. Инфо центарот на ЕВН претставува изложбен простор во кој корисниците ќе можат да се информираат за сите услуги на компанијата. Центарот …

Повеќе »

После три години Ѓорѓе Балашевиќ повторно во Скопје

По пауза од три години, музичката легенда Ѓорѓе Балашевиќ доаѓа да одржи концерт во Скопје. Концертот е на 19. мај, во 20 часот, во ВИП Арената „Борис Трајковски“. Настапот на Балашевиќ е во рамките на неговата последната турнеја за која беа распродадени концертите во Загреб, Задар,Белград, Сараево… Концертот го организира …

Повеќе »

Суперстар диџејот ALAN WALKER доаѓа на SKOPJE CALLING 2018!

Во рамките на јубилејот 25. години од постоењето на „Авалон Продукција“ и со желба Скопје да биде континуирана туристичка дестинација, се одлучивме оваа година фестивалот Skopje Calling да трае два викенда! Па така, огромно задоволство ни е да ви најавиме дека хедланјер на првиот викенд на Skopje Calling 2018 ќе …

Повеќе »

(ВИДЕО) Битно е да си странска „ѕвезда“: Колективен транс по Ана и Раста во Скопје!

Ако се анализираат музичките состојби кај соседите, Србија, Ана и Раста повеќе беа присутни во медиумите по нивните приватни состојби, брак па и подоцнежни проблеми…отколку по успешното музичко творештво,хитови… Пред неколку дена биле во Скопје и, од видеото може да се види, дека направиле одличен маркетиншки потег кога пееле пред …

Повеќе »

Малата балерина,Антонија Атанасова, од Скопје ја освои Германија

Деветгодишната балерината Антонија Атанасова освои златен медал на Светскиот натпревар по балет, кој се одржуваше во Келн, Германија. Ова е уште еден медал за малата Атнонија која веќе има освоено 41. медал и преку 30. први места. И’ покрај големата конкуренција, во Келн, Антонија, успеа со кореографијата „Другарките на Есмералда“, …

Повеќе »