Tag Archives: скопје

Град Скопје со препораки до граѓаните за заштита од загадување на воздухот: Седете си дома и не излегувајте надвор на загадено!

По добиеното соопштение од Министерството за животна средина и просторно планирање за надминување на ПРАГОТ ЗА ИНФОРМИРАЊЕ каде вредноста на ПМ10 честичките во воздухот над 100 µg/m3 во текот на два последователни дена на минимум две мерни станици во Скопје, градоначалникот на Град Скопје ги објавува следниве препораки до граѓаните: …

Повеќе »

Романтично, акустично доживување со Нокаут во Скопје Мериот хотел

Спектакуларен концерт на Нокаут се одржа завчера во наменски подготвената просторија на Скопје Мериот хотел. Концертот, кој траеше цели 2 часа, покрај тоа што беше уникатно, предновогодишно уживање кое се преточи во една магична вечер на романтични музички ноти и акустичен звук, им овозможи на сите љубители на музиката на …

Повеќе »

(ФОТО) Стојанче Ангелов ужива:„Мислиш мај е а не 27 декември!“

„Предновогодишна атмосфера, во моментов во Скопје. Сонцето сјае, воздухот чист, цвеќето расцветано. Да не се двата Дедо Мразовци позади мене, мислиш мај е, а не 27 декември“, пишува Стојанче Ангелов на својот профил на фејсбук… И’, навистина,сонце, топло, како да не сме на само неколку дена од крајот на годината …

Повеќе »

Нови играчки за безброј насмевки на Детската Клиника за Онкологија

Новогодишното шоу „Торбата на Дедо Мраз” – специјална хуманитарна претстава во Капитол мол Во овие празнични денови сите треба да ја наоѓаат магијата во себе. Негувајќи ги основните човекови доблести како хуманоста и добрината, го исполнуваме секој со надеж и среќа. Тоа го постигнуваме преку поддршка и пораки за оние …

Повеќе »

Македонскиот streetwear бренд „Шизик на ризик” отвори сопствена продавница

Македонскиот моден бренд „Шизик на ризик” (Sheezick na reezick) отвори сопствена продавница во центарот на Скопје. Креиран да поттикне храбри умови, брендот именуван по познатата скопска изрека, нуди автентични streetwear дизајни, маици, дуксери и блузони со креативен принт, брендирани торби, капи, шолји и постери. Со своите дизајни „Шизик на ризик” …

Повеќе »

Град Скопје и Македонски Телеком ги носат „Парни ваљак“ на новогодишната ноќ

Град Скопје како организатор и Македонски Телеком како главен покровител на пречекот на Новата 2019 година на плоштадот „Македонија”, на радост на сите сограѓани подготвија богата и разновидна програма за Новогодишните празници. Главна атракција на новогодишната ноќ ќе биде мега популарниот бенд „Парни ваљак”. На плоштадот „Македонија” веќе се поставени …

Повеќе »

(ФОТО) Споделувајте:Да помогнеме да се пронајде ова момче кое исчезнало синоќа!

ИТНО! Се бара хакер кој „ќе го пробие“ пасвордот на Фејсбук на детево кое се допишувало со „девојка од Тетово“ и од вчера е исчезнат. недостапен е на телефон. Момчево со радост ги очекувало родителите, после долго време, да пристигнат од странство. Требало да ги пречека, но му се губи …

Повеќе »

(ФОТО Галерија) Со огномет, песни и веселба се отвори „Винтерленд“ – првата новогодишна населба во Скопје

Со вeчерашното отворање на новогодишната населба „Винтерленд“ и светнувањето на новогодишната елка на плоштадот „Македонија“ симболично се означи почетокот на новогодишните празнувања во Скопје. Настанот беше придружен со божиќните песни во изведба на 140 ученици од средношколскиот хор, од девет средни училишта на Град Скопје. Учениците на плоштадот „Македонија“ пристигнаа …

Повеќе »

Вечер се отвора „Винтерленд“ – прва новогодишна населба во Скопје

Со вечерашното отворање на новогодишната населба „Винтерленд“ на плоштадот „Македонија“ Скопје подготвено ја пречекува новогодишната магија. Се ближат новогодишните и божикните празници кои нудат можност да се споделуваат убави моменти со граѓаните. За таа цел Град Скопје постави новогодишни куќички на плоштадот „Македонија“ за уникатно празнично расположение. Во новогодишната населба …

Повеќе »