Tag Archives: симон трпчески

(ФОТО) Симон Трпчески ги освои Американците: Среде Њујорк „го развеа македонско знаме“ како поддршка на Столе, Кире и другарите на СП во ракомет

„Еден од најпознатите граѓани на Македонија без резерва е Симон Трпчески кој е роден во главниот град на Македонија и каде што е неговиот дом…“ Маестро Трпчевски е на светска турнеја за проектот “Македонисимо” и излезе со директна поддршка за националниот тим кој се бори за подобар пласман на светското …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Овации за Симон Трпчески во Њујорк

Каде и да настапува Симон Трпчески знае само за успеси, аплаузи, овации… Така било и на последниот настап во Линколн центарот во Њујорк… Симон Трпчески настапил со Њујоршката филхармонија и маестро Јакуб Хруша. „Прекрасно е чувството да се биде повторно овде“, напиша маестро Симон Трпчески по настапот во Њјујорк на …

Повеќе »

Симон Трпчески со проектот „Македонисимо“ вечерва на „Бемус“ во Белград

Идејата за проектот е на Трпчески, а неговата страст кон традиционалната музика беше движечка сила за време на целиот период на осмислувањето, па според тоа и сплетот на народните игри е наречен „Плетенка“ Македонскиот пијанист со светско реноме Симон Трпчески по повеќе години гостува во Белград со својот емотивен проект …

Повеќе »

(ФОТО) Концерт за паметење на Симон Трпчески и Македонската филхармонија!

Синоќа во прекрасниот амбиент на Македонската филхармонија, нашиот пијанист со интернационална слава, маестро Симон Трпчески, одржа незаборавен концерт пред македонската публика. Присутните уживаа во музиката на Шостакович и Гершвин во моќна изведба на Трпчески придружуван од Македонската филхармонија на чело со диригентот Борјан Цанев. Концертот донесе многу емоции, радост и …

Повеќе »

Симон Трпчески во „тимот од соништата“: Комплименти за македонскиот виртуоз!

Македонскиот пијанист во салата на филхармонијата во Луверпул имаше концерт на кој диригент беше Василиј Петренко.Двојка која ги освојува светските сцени… Светските музички виртуози ја инспирираа најавата на нивниот концерт во која се вели: „Кога Василиј Петренко и Оркестарот ќе се сретнат со македонскиот пијанист Симон Трпечески, искри летаат (само …

Повеќе »

МК ќе даде 73.000 евра за концерт со песни на англиски на починатиот Тоше: Колку тоа ќе ја унапреди културата во Македонија?

Министерството за култура вчера го објави списокот на проекти од национален интерес во културата за кои ќе одвои средства во 2018. година. Најмногу средства ќе добие „Авалон продукција“, околу 6 милиони денари (100.000 евра), кои побарале 24. милиони денари, за 25 концерти што ќе ги организираат во Скопје и Охрид …

Повеќе »

Трпчески резидентен артист во лондонски „Вигмор хол“

Македонскиот пијанист Симон Трпчески во новата сезона 2017/2018 година ќе биде резидентен артист на лондонски „Вигмор Хол“. Првиот од серијата од три концерти со различна програма во текот на сезоната е утревечер и ќе ја означи соработката на Трпчески со еден од водечките светски виолончелисти Даниел Милер-Шот. Македонскиот пијанист, кој …

Повеќе »