Tag Archives: ракомет

Лазаров: Убаво е првенството да се заврши со победа, Македонија има потенцијал!

Капитенот на македонската ракометна репрезентација, Кире Лазаров, по победата над Чиле (32-20) изјави дека многу е подобро да завршиш со победа отколку со пораз. „Овие натпревари се најтешки за играње, не решаваат ништо, но многу е подобро да завршиш со победа отколку со пораз и тоа против ривал како Чиле. …

Повеќе »

Македонија СП го заврши на 15. место: Проштевање со победа над Чиле

Македонската ракометна репрезентација оствари победа против Чиле со 32-30 (16-16) во последниот меч од Светското првенство во Германија и Данска, со што го заврши Мундијалот на 15-тото место. Македонија одигра ефикасно прво полувреме, но имаше доста пропусти во одбраната, а Манасков со два гола во финишот успеа да донесе нерешен …

Повеќе »

(ФОТО) Македонските ракометари денес од 15. часот го започнуваат стартот на СП: Прв противник – Јапонија – ќе успеат ли Кире и другарите да извојуваат победа?

Македонија, како никогаш досега подмладена ќе атакува на нови победи, а еден од поискусните, Борко Ристоски, смета дека до успех може да се стигне само со многу работа и голема поддршка од нив постарите, кон помладите, кои ќе дебитираат на големите настани. Македонската ракометна селекција е во Минхен, каде ќе …

Повеќе »

(ФОТО) Браво за Лазаров:И’ на 38 години е меѓу десетте најдобри ракометари во светот!

Европската ракометна федерација (ЕХФ), традиционално, го објави списокот најдобри ракометари за 2018 година, на кој се најде и капитенот на македонската репрезентација, Кирил Лазаров. Десниот бек на Нант иако има 38 години сѐ уште „не им се дава“ на помладите, па со игрите прикажани на ЕП 2018 како и во …

Повеќе »

Македонија ќе игра со Словенија во баражот за СП 2019

Репрезентацијата на Словенија е противник на македонските ракометарки во баражот за СП 2019 во Јапонија. Откако успешно ги минаа квалификациите во кои забележаа убедливи победи над Исланд, Турција и Азербејџан, македонските ракометарки ги дели само уште еден чекор од настап на Светското првенство што следната година ќе се одржи во …

Повеќе »

Денеска ждрепка за баражот за СП: Кои ќе бидат противнички на Македонија?

Извлекувањето е закажано за денес, 15 декември во 16:30 часот во Акорхотел арената во Парис, со пренос во живо на официјалната веб страна на EHF EURO 2018 Женската сениорска репрезентација на Македонија по успешниот квалификациски циклус обезбеди бараж-натпревари за пласман на СП 2019 во Јапонија. Репрезентацијата на Македонија е дел …

Повеќе »

Халкбанк е нов официјален спонзор на Ракометната Федерација на Македонија

Денес, во присуство на медиумите, спортските новинари и претставници на Ракометната Федерација на Македонија, во просториите на Бизнис-центарот на Халкбанк, и официјално беше потпишан договорот за годишно спонзорство помеѓу Халкбанк и РФМ. На претстојниот утрешен квалификациски натпревар помеѓу репрезентацијата на Македонија и Турција за Европското првенство во 2020 година, ракометарите …

Повеќе »

МОЈ СТАВ – Време е МРТВ да се изјасни околу трошењето на народните пари: Не може некој според личен афинитет да одредува и диктира што ќе гледаме!

Транспарентноста е нешто што одамна требаше да биде дел од работата на националниот сервис, но… Од пред неколку дена откако, веќе беше јасно дека МТВ нема да врши директни преноси од натпреварите во Лига на шампиони во фудбал и ракомет, како и СЕХА лигата оценувајќи дека македонските екипи (Вардар и …

Повеќе »

(ФОТО) Уште еден срам за МТВ: Оваа сезона нема да гледаме Лига на шампиони ниту во фудбал ниту во ракомет – што ќе работат?

Колку се професионални се гледа и во најавата за директните преноси од Формула 1 кои со месеци ги пренесува ТВ24…Очигледно оваа програма за спортската редакција е „исфрлена од ракав“ колку да се пополни просторот во предлог програмата… По неколкудневни шпекулации дека Македонската радио телевизија нема да врши преноси од најдобриот …

Повеќе »