Tag Archives: Новак Ѓоковиќ

(ФОТО) Мастерс Синсинати: Ѓоковиќ – Димитров околу 22. часот на Спорт клуб:„Новак може се!“

Бугарскиот тенисер Григор Димитров е свесен дека се соочува со тешка работа на натпреварот со Новак Ѓоковиќ во третиот круг од турнирот во Мастерс серијата во Синсинати. “Тоа е Новак, тој може да стори сé. Тој повторно ја наоѓа својата форма и добро игра. Тој го освои Вимблдон, па нема …

Повеќе »

(ФОТО) Федерер почнува „психолошка војна“:„Не го сожалувајте Ѓоковиќ!“

По откажувањето на Рафаел Надал и поразот на Енди Мареј од големата четворка во Синсинати останаа само Роџер Федерер и Новак Ѓоковиќ… Швајцарскиот тенисер Роџер Федерер после еден месец пауза и пораз во четирифиналето на Вимблдон, се враќа на теренот. Сепак, покрај подготовките за вториот круг на Синсинати и натпреварот …

Повеќе »

(ВИДЕО) Новак Ѓоковиќ ја мина првата пречка во Синсинати, но имаше неочекуван напад од еден „немирко“!

Во Синсинати, тенисерите имаат сериозни проблеми. Една голема пеперутка пречеше на мечот помеѓу Пуи и Мареј, после што еден собирач на топки некако ја зема и отстрани од теренот, а Новак Ѓоковиќ имаше блиска средба со штурец… Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ полека ја враќа старата форма, а рано утрово ја …

Повеќе »

(ФОТО) АТП Мастерс Торонто: Ден за настап на Ѓоковиќ, Надал, Вавринка, Чилиќ и младите Зверев, Циципас,Медведев…

Денеска во Торонто се играат мечевите од осминафиналето, а меѓу нив настапи ќе имаат скоро сите од најдобрите десетмина според ранкингот… Уште една млада надеж за светскиот тенис блесна во Канада, Денис Шаповалов го порази многу поискусниот Фабио Фоњини со 6: 3 и 7: 5 и влезе во најдобрите 16. …

Повеќе »

(ФОТО) Ех, тоа семејство: Најблиските откриле како Новак Ѓоковиќ во гаќички за капење трча по плажа!

Додека Новак Ѓоковиќ реди успеси на Мастерс турнирот во Торонто, неговите најблиски поставиле фотографии на семејниот профил на Инстаграм…со кои се очигледно пресреќни… Популарниот тенисер Новак Ѓоковиќ ноншалантно трча во гаќички за капење среде Марбела, додека, пак, брат му снима и го следи возејќи велосипед зад него. Разбирливо, го следат …

Повеќе »

(ФОТО) Ѓоковиќ ги прозиваат на Инстаграм: Јелена во „кавга“ со фановите!

Најдобриот српски тенисер Новак Ѓоковиќ и неговата сопруга Јелена биле на одмор во Италија, а за време на патувањето ги посетиле планинските области. Фотографиите од одморот во природа на на Инстаграм биле поставени од Јелена, а многумина биле изненадени кога влегла во дискусија со нејзините придружници. Cheers to new beginnings …

Повеќе »

(ФОТО) Мастерс 1.000 – Торонто: Пер и Надал, Полански го чека Ѓоковиќ, Вердаско и Димитров, но и Вавринка и Киргиос, Борна Чориќ и Марин Чилиќ…

Во Торонто започна „Роџерс Куп“ – Мастерс 1.000 што ќе претставува увид во формата на најдобрите тенисери во светот пред последниот Грен слем во сезоната – УСА Опен. Пласман во второто коло на АТП турнирот во Торонто остварија Беноа Пер,Питер Полански, Илија Ивашка, Фернандо Вердаско и Мартон Фучовиќ. Французинот Беноа …

Повеќе »

(ФОТО) Кевин Андерсон: „Одлично е да се има Новак на своја страна“

Јужноафриканскиот тенисер Кевин Андерсон неодамна,во финалето на Вимблдон, беше поразен од Новак Ѓоковиќ, а во првиот натпревар по тринеделниот пауза неговиот партнер беше токму најдобриот српски играч. Андерсон и Ѓоковиќ, во првиот круг од Мастерсот во Торонто во конкуренција на двојки, ги победија домашните преставници, Денис Шаповалов и Феликс Озеј …

Повеќе »

(ФОТО) Со спорт против омраза:Ѓоковиќ против Чилиќ среде Вуковар!

Хрватските медиуми пренесуваат дека српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ и Хрватот, Марин Чилиќ, наскоро би можеле да одиграат меч во Вуковар. Најдобриот хрватски тенисер, Марин Чилиќ, помогнува во организацијата на бесплатниот тениски камп во Вуковар, на кој ќе има околу 70. деца на возраст од 8. до 15. години… Главен организатор …

Повеќе »