Tag Archives: музика

„Макфест 2018“ – прва вечер: Ќе фалиме – НЕ! Ќе бидеме објективни – КАТАСТРОФА!

Првата вечер на годинешното 33. издание на некогаш реномираниот и престижен фестивал „Макфест“ донесе едноставно кажано главно Катастрофи од песни. Ако тоа воопшто и’ може да се нарече песна… Површно нафрлени ноти, без ритам, без ништо кое на ионака (во поголемиот дел) гласовно сиромашни пејачи им правеа мака да ги …

Повеќе »

(ВИДЕО) Прегледајте, преслушајте и уживајте – Горан Трајкоски направил вистинско ремек-дело: Музичка подлога на „Ругање со Христос”

Режисерот на „Ругање со Христос“, Јани Бојаџи, синоќа ја објави носечката музика на филмот. Авторот на песната „Расеани” Горан Трајкоски повторно се надминал себе си со прекрасна музика, текст и изведба. „Почитувани, две недели пред премиерата ви ја подаруваме песната ’Расеани’ на Горан Трајкоски, насловна тема од филмот ’Ругање со …

Повеќе »

(ВИДЕО) Упорен татко со музика и танц го лекува своето синче кое има рак

Одамна е познато дека музиката има иселувачко влијание. Во светот постојат и посебни мелодии кои се наменети за одредени болести… Се чини токму од тој аспект тргнал и еден татко кој решил со музика и танц да му помогне на својот син да ја победи лошата болест. Видеото од таткото …

Повеќе »

(ФОТО Галерија) Несекојдневно визуелно доживување и музички спектакл на Филхармонија со Џијан Емин и диџеј Хуан Аткинс

Историски музички настан од светски размери каде што совршен спој направија звуците на класичната и електронската музика, се случи вчера во Охрид, во Античкиот Театар. Под диригентската палка на маестралниот Џијан Емин, дополнет со диџеј сетот на американскиот техно – музичар Хуан Аткинс, Македонската Филхармонија во текот на празничната вечер …

Повеќе »

(ФОТО) Ова е животната приказна на Оливер Драгојевиќ од 7.декември 1947. до 29.јули 2018. година: Од беда до задоволство и среќа!

Инспирациите за песните ги наоѓал секаде, па дури и во болница. Интересна е приказната за една од поубавите балади… Веста дека во вчера во раните утрински часови во болница во Сплит, животната битка ја загуби еден од најголемите пејачи, растажи многумина. И покрај тешката здравстевна состојба, сите се надеваа дека …

Повеќе »

(ВИДЕО) Јамаха овозможи балетанот, додека танцува, да свири клавир!

Јамаха измисли апарат кој движењата ги претвора во музика. Овој танчер беше во можност да свири клавир без да ги допре дирките. Уште едно технолошко достигнување кое може само да не остави без зборови. New Yamaha artificial intelligence device turns movement into music SOUND ON: This dancer was able to …

Повеќе »

Стотици деца со звуци го исполнија паркот Капиштец

Насмеани детски лица и звуци од десетици перкусивни инструменти вчера го исполнија со забава и музика паркот Капиштец, каде што се одржа вториот настан во рамките на проектот „На одмор сум во Скопје сум – Општина Центар мисли на мене“. Музичката работилница ја посетија над 200 деца, инспирирани од слоганот …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Меган и Хари ги шокирале фановите кои „како луди“ ги купуваат сувенирите со нивните ликови!

Глумицата и принцот во подготовките за венчавката се поангажирани од било кој друг кралски пар. Тврдат дека сакаат да ги негуваат сопствените вкусови а не ставовите на кралското семејство. Се чини дека младенците, принцот Хари (33) и глумицата Меган Маркле (36) одлучиле да ја прекршат досегашната „конзервативна“ традиција при изборот …

Повеќе »

(ФОТО) Оваа недела во Јавна соба ќе следите…

07.05. // 21:00 – “Linescapes” – Отворање на изложба на Лазар Дарковски Tрета самостојна изложба на Лазар Дарковски, составена од 15 дела, акрил на платно. facebook event link 08.05. // 18:00 – Coffee with an expert Интерактивно предавање на Снежана Живчевска Сталперс- менаџер за технологија и иновативност во ИБМ, Амстердам. …

Повеќе »