Tag Archives: македонија

(ВИДЕО) Потсетување – Тоше Проески: И кога ќе ме прашаат зошто го правам – зборови кои ќе ве трогнат!

„Ја претставувам Македонија онака како што знам, и се надевам дека тоа го правам добро!“ Само неколку реченици се, а не може да не ве трогнат. Не затоа што ние на Тоше му значевме колку и тој нас… Туку и затоа што во еден момент неизбежно ќе ве потсетат на …

Повеќе »

(Фото галерија) Виз Ер Скопски маратон – спортскиот празник на градот заврши со грандиозноста на Еванс Бивот кој го освои првото место на маратонот во Скопје

Андријана Поп Арсова го урна маратонскиот рекорд во Македонија 14-то издание на Виз Ер Скопски маратон официјално заврши и истиот беше исполнет со одлична атмосфера благодарение на организаторите, поддржувачите и учесниците. „Ова беше прекрасен настан. Беше преубаво да се види толку голем број на среќни учесници. Имаше одличен натпревар и …

Повеќе »

Граѓански активисти и политичари ги поздравија 25-годишните залагања на Фондацијата Отворено општество – Македонија за создавање демократско општество

Граѓански активисти, претставници на граѓански организации, професори, политичари, аналитичари, амбасадори како и претставници на меѓународни организации, беа дел од многубројните гости на синоќешното свечено отворање на серијата настани посветени на одбележувањето на 25-годишнината од постоењето на Фондацијата Отворено општество – Македонија (ФООМ), во Македонија што се одржа во Музејот на …

Повеќе »

(ФОТО) Новиот Porsche Cayenne сега достапен и како plug-in хибрид

Porsche дополнително го проширува својот асортиман на хибриди: новиот Cayenne E-Hybrid ја комбинира најдобрата динамика на возење во својата класа со максимална ефикасност. Три-литарски V6 мотор (250 kW / 340 КС) комбиниран со електричен мотор (100 kW / 136 КС), генерираат системска моќ од 340 kW (462 КС). Максималниот вртежен …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Ѓорѓи Симјановски победник на 11. првенство на Бармени на Македонија!

Во организација на Здружението на бармени на Македонија вчера во ресторанот „Four“ се одржи годишното, 11. по ред првенство. Врвни техники, совршено поставени услови според светските IBA стандарди, стручно маневрирање со алкохолни пијалоци, супер автентична коктел атмосфера, тоа се случуваше кога 30 македонски бармени се борат за учество на светското …

Повеќе »

НЛБ Банка АД Скопје со значителен учинок кон добивката на НЛБ Групацијата од 225,1 милиони евра и добитник на Europe Banking Awards

НЛБ Групацијата четврта година по ред бележи континуирано зголемување на нето добивката, при што во 2017 година има остварено рекордна нето добивка од 225,1 милиoни евра што претставува зголемување за 105% во однос на претходната година. Во изминатата година сите членки – банки на НЛБ Групацијата работеа профитабилно и придонесоа …

Повеќе »

(ФОТО) Младиот Давид Миладинов е вистински музички амбасадор на нашата земја…

Награди, признанија, аплаузи … Тоа се титулите дадени од публиката, а најдраги кај секој музичар. Интересна е приказната за младиот и талентиран штипјанец Давид Миладинов, внук на нашиот познат музичар и професор на факултетот за музичка уметност во Скопје и Љубљана, Симеон Савев, кој изминативе неколку години успеа да ја …

Повеќе »

(ФОТО) 11. Државно првенство на бармени во Македонија: Уметност на живеењето, миксологија на вкусови

По единаесетти пат оваа година во реномираниот ресторан Four ќе се одржи Државното првенство на бармени во Република Македонија. Врвни техники, совршено поставени услови според светските IBA стандарди, стручно маневрирање со алкохолни пијалоци, супер автентична коктел атмосфера, тоа не очекува на 24.04.2018 – ден кога 30 македонски бармени се борат …

Повеќе »

Наскоро во Македонија прва онлајн продавница наменета за мажи

Колку пати досега сте посакале да можете на едно место да најдете сѐ што ви е потребно за вашето секојдневие и притоа да го задоволите вашиот стил? И девојки, колку пати досега сте го барале совршениот подарок за вашиот партнер или пријател и сте се двоумеле за вистинскиот избор? Наскоро …

Повеќе »