Tag Archives: македонија

(ФОТО) Еве како Русите ја претставуваат картата на Македонија!

Името на Македонија е актуелна тема за секој Македонец. Но се чини не само за жителите на ова парче земја кое „преживеало“ се’ и сешто… На интернет може да се најде мапа на историска етничка Македонија… Но, секогаш е интересно да видиме не претставуваат или гледаат другите земји.Па, да видиме …

Повеќе »

(ВИДЕО) Се вратила уште појака: Наташа Беквалац продолжува со настапи после нападот – викендов била во Македонија!

Пред да излезе на сцената Наташа ја дочекала порака од непознат додворувач.Вљубениот маж смета дека пејачката е многу јака жена… Пејачката Наташа Беквалац (37) првпат после семејното насилство излегла на сцена и запеала. нејзиниот настап на белградски слав публиката едвај го дочекала. Ljubav ste moja❤️❤️❤️❤️❤️ A post shared by Nataša …

Повеќе »

(ФОТО Галерија) Продаден станот на Тито во Њујорк за 12. милиони долари: Колку и припаѓа на Македонија?

Станот кој Тито во 1975. година го купил за 100.000 долари го користеле амбсадорите на СФРЈ. По распаѓањето на државата, станот со 13. соби на Менхетен бил празен и пропаѓал повеќе од две децении… Тристан Харпер, американски трговец со недвижнини кој во име на агенцијата „Даглас Елиман“ ги продава недвижностите …

Повеќе »

(ФОТО) Вака се бодреше „Вардар“ во Келн: Едно име, една нација – Македонија!

За жал „Вардар“ во Келн на завршниот турнир не ја одбрани титулата, но повторно имаме гордост од Германија. Навивачите кои отидоа да го бодрат македонскиот тим имаа оригинални транспаренти а ние ви донесуваме еден од нив. Погледнете:

Повеќе »

(ВИДЕО) Потсетување – Тоше Проески: И кога ќе ме прашаат зошто го правам – зборови кои ќе ве трогнат!

„Ја претставувам Македонија онака како што знам, и се надевам дека тоа го правам добро!“ Само неколку реченици се, а не може да не ве трогнат. Не затоа што ние на Тоше му значевме колку и тој нас… Туку и затоа што во еден момент неизбежно ќе ве потсетат на …

Повеќе »

(Фото галерија) Виз Ер Скопски маратон – спортскиот празник на градот заврши со грандиозноста на Еванс Бивот кој го освои првото место на маратонот во Скопје

Андријана Поп Арсова го урна маратонскиот рекорд во Македонија 14-то издание на Виз Ер Скопски маратон официјално заврши и истиот беше исполнет со одлична атмосфера благодарение на организаторите, поддржувачите и учесниците. „Ова беше прекрасен настан. Беше преубаво да се види толку голем број на среќни учесници. Имаше одличен натпревар и …

Повеќе »

Граѓански активисти и политичари ги поздравија 25-годишните залагања на Фондацијата Отворено општество – Македонија за создавање демократско општество

Граѓански активисти, претставници на граѓански организации, професори, политичари, аналитичари, амбасадори како и претставници на меѓународни организации, беа дел од многубројните гости на синоќешното свечено отворање на серијата настани посветени на одбележувањето на 25-годишнината од постоењето на Фондацијата Отворено општество – Македонија (ФООМ), во Македонија што се одржа во Музејот на …

Повеќе »

(ФОТО) Новиот Porsche Cayenne сега достапен и како plug-in хибрид

Porsche дополнително го проширува својот асортиман на хибриди: новиот Cayenne E-Hybrid ја комбинира најдобрата динамика на возење во својата класа со максимална ефикасност. Три-литарски V6 мотор (250 kW / 340 КС) комбиниран со електричен мотор (100 kW / 136 КС), генерираат системска моќ од 340 kW (462 КС). Максималниот вртежен …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Ѓорѓи Симјановски победник на 11. првенство на Бармени на Македонија!

Во организација на Здружението на бармени на Македонија вчера во ресторанот „Four“ се одржи годишното, 11. по ред првенство. Врвни техники, совршено поставени услови според светските IBA стандарди, стручно маневрирање со алкохолни пијалоци, супер автентична коктел атмосфера, тоа се случуваше кога 30 македонски бармени се борат за учество на светското …

Повеќе »