Tag Archives: лимон

Пушачи, исчистете ги белите дробови за 3. дена: Спречете рак, исфрлете маснотии и вишок вода од организмот!

Потребни ви се само три дена за да се чувствувате како препородени… Чистењето на телото од токсини е и тоа како важно за нашето здравје, а посебно внимание треба да обрнат пушачите. Добрата работа на белите дробови води кон подобро здравје и расположение а нивното повремено чистење е важно бидејќи …

Повеќе »

(Рецепт) Свежиот здив ќе биде ваш заштитен знак: Една голтка ги отстранува сите бактерии и остатоци од храна!

Најпрво гргорете го и „шетајте“ низ усната шуплина, па потоа проголтајте. … Понекогаш ниту одличната орална хигиена не е доволна да имаме долготраен свеж здив. Сепак, немојте да очајувајте и подгответе вкусен домашен напиток и нека свежиот здив биде ваш заштитен знак. Состојки: 1/2 лажичка цимет во прав, 1/2 лажичка …

Повеќе »

(Рецепт) Лице како порцелан: Три начини да ги отстраните старечките пеги – повеќе нема да ви треба пудра!

Правилната нега на лицето е можно, но и пожелно со сосема природни препарати. Доколку имате светла кожа, постари сте од 50. години и многу сте се изложувале на сонце, голема е веројатноста да имате кафеави флеки на лицето. Претераното изложување на сонцето ги оштетува меланоцитите, клетки кои прозиведуваат пигменти на …

Повеќе »

(ФОТО) Имате проблеми со плускавици? Решете го проблемот со едноставни трикови!

Со мерак си купувате нови чевли, а со уште поголем ги обувате и чекорите полни со самодоверба, но… Веќе после извесно време чувствувате дека кожата на нозете е надразнета, односно ви се направил плускавец кој можеби, од триењето на кожата со чевелот, пукнал и крвари… Едвај чекорите и си мислите …

Повеќе »

(ФОТО) Руски совети за отстранување брадавици:Лимон, кромид, крем од чуваркуќа

Доколку брадавиците се прошират можат да предизвикаат големи проблеми, па секогаш е добро да се отстранат Рускиот исцелител, Морозовој од Киев во книгата „Домашен лекар“ предлага неколку рецепти и советува да се применуваат исклучиво кога е млада месечина. Брадавиците се исклучително упорни, бргу се шират и често се болни. Најдобро …

Повеќе »

(Рецепт) Моќен природен лек:Мешавина која го намалува крвниот притисок и го штити имунитетот 

Има моќни противвоспалителни и антиканцерогени својства Мешавината на мед и куркума е позната и како Златна мешавина. „Златна“ е поради своите големи здравствени користи, но и поради изгледот кој потсетува на бојата на благородниот метал. Куркумата и медот имаат силни противвоспалителни и антиканцергени својства. Помогнува при уништување на многу бактерии …

Повеќе »

(ФОТО) Една шоља од овој напиток секој ден ќе ви согорува и’ по 2,5 сантиметри маснотии!

Оваа мешавина не само што е здрава и ефикасна туку влијае и на вашата диета и исхраната која веќе ја користите. Ако имате проблеми со мрсните наслаги и сакате во својата диета да додадете некоја природна состојка – ова е вистинско решение за вас.Многу е лесно за подготовка и освежува. …

Повеќе »

(ФОТО) Ослободете се од проблематичните петици со лимон!

Проблемот со испукани петици може да биде многу непријатен и болен. Ако не сакате да трошите пари на креми и препарати, ова е вистинскиот начин за вас – како да се ослободите од тој проблем. Зимата може да биде многу лоша за нозете, бидејќи петиците испукуваат, кожата станува сува и …

Повеќе »

Добро е да се знае: Најдобар лек за мамурлак

Најлудата ноќ е пред нас, а многумина не размислуваат колку ќе испијат бидејќи е, нели, Нова година. Еден ден во годината кога слободно можеме, и со причина да се развеселиме,но,многумина знаат да претераат и се будат со мамурлак… Но, веќе првиот ден од новата година донесува други пригоди кога треба …

Повеќе »