Tag Archives: ладно

Од денес драстична промена на времето: Пристигнува поладен бран!

Во наредните неколку дена во Европа пристигнува еден од најладните бранови, а метеоролозите велат дека може да се очекуваат и првите обилни врнежи од снег оваа сезона. Ладниот бран кој доаѓа од северот веќе ги зафати Алпите. Снег вчера заврна и во Словенија, но само над 2.000 метри надморска висина. …

Повеќе »

(ФОТО) Бившиот свршеник на „џепната венера“ конечно проговорил: Ладните зборови упатени само на Кајли, но се’ „да се смрзнеш“!

После љубовната врска со Џошуа Сасо австралијанската пејачка Кајли Миног доживеала голем „бродолом“… „Морав повторно да се изградам, физички и ментално“, говорела своевремено пејачката, која долго била повредена после прекинувањето на свршувачката. Меѓутоа, откако видел колкаво внимание привлекла Кајли, Џошуа пробал да се извлече со објава на Инстаграм. „Што и …

Повеќе »

Нема крај на зимата: И’ денес ладно, со дожд и снег!

Колку и да му се „радувавме“ на пролетниот снег, некому сигурно му дојде „преку глава“. Токму за нив имаме добри вести. Оваа сабота ќе помине во услови на генерално суво време. „Нормално“ ќе има и малку исклучок од оваа констатација. Попладне и навечер локално во охридскиот, преспанскиот и пелагонискиот регион …

Повеќе »

Снегот и’ денес ќе продолжи да „се трупа“!

Врнежите ќе продолжат во текот на целиот ден, но она што ќе се промени е висината на снежната граница. Истата во западниот и северниот регион ќе се издигне на околу 1200 метри, а во југоисточниот и централно-источниот крај до околу 1600 метри. Со тоа, на пониските места врнежите од снег …

Повеќе »

Од денес е пролет но зимата ќе продолжи: Се очекуваат сибирски студови

На зимата не и се гледа крајот и  барем засега нема намера да замине. Европскиот Континент повторно е зафатен од сибирски студ и невообичаено ниски температури на воздухот за овој период од годината кои на многу места се спуштаат длабоко под нулата. Најстудено е во источна Европа каде температурите на …

Повеќе »

Зимата „не се дава“: Нестабилно време и поинтензивни врнежи

Под влијание на моќниот циклон ХЕКТОР во текот на денот и ноќта најпрвин на запад а потоа насекаде ќе има врнежи од дожд кој локално ќе бидат ПОИНТЕНЗИВНИ и на некои места особено на запад ќе наврнат околу па и над 20 л/м2 воден талог. Локално особено во западната половина …

Повеќе »

Првиот ден во март најладен оваа зима, но носи и нови промени!

Пред нас е најстудениот ден во оваа зима. Минималната температура во четврточното утро локално на повисоките места ќе се „спушти“ до околу -17°С, додека низ поголем дел од котлините минималната ќе има вредност помеѓу -9°С и -15°С. Иако утрото ќе биде ведро, претпладне се очекува ново наоблачување, кое локално во …

Повеќе »

Метеоролозите најавуваат пресврт: До крајот на неделата пролетни температури

Среда ќе биде постуден ден во однос на вторник. Наутро минималната температура локално на повисоките места ќе се „спушти“ до околу -12°С, додека низ поголем дел од котлините минималната ќе има вредност помеѓу -6°С и -10°С. Денот ќе биде облачен, со повремен снег рано наутро во поголем дел од земјава. …

Повеќе »

 Наместо климатолошка пролет температури и’ до – 20 °C

Под влијание на циклонска активност и на НЕВООБИЧАЕНО СТУДЕНА воздушна маса од Арктикот во државава и понатаму на повеќе места ќе има врнежи од снег со променлив интензитет додека снежната покривка и понатаму ќе се зголемува. Овој поларен бран својот максимум ќе го достигне токму во четврток кога стартува климатолошката …

Повеќе »