Tag Archives: ладно

Студен викенд: Снег од понеделник!

За време на викендот кој следува ќе биде претежно стабилно и суво време но ќе биде многу студено Сабота ќе биде ден како „измислен“ за претстој на повисоките места. Таму ќе има сончево време, а идилата наоколу ќе биде дополнување на уживањето. Низ котлините наутро ќе има услови за локална …

Повеќе »

(ФОТО) Не, не е ладно – смрзнувачка е: Погледнете колку е во Делчево!

Денес е прв работен ден во новата година и многумина се враќаат на своите работни места. Драган Христов на Фејсбук покажа дека е во Делчево но и колку била утринската температура во 07.14 часот…Брррр…ладно е…во цела Македонија! Погледнете:

Повеќе »

Какво време не очекува во последниот ден од 2018. и неколкуте први во 2019?

Утре се простуваме од 2018. година но метеоролозите не најавуваат поголеми промени за последниот ден во декември… Во понеделник, 31 декември ќе бидеме под периферно циклонско влијание. Станува збор за релативно слаб циклон, а самиот факт што ќе бидеме на неговата периферија не ветува некои големи и нагли промени на …

Повеќе »

Пристигна вистинската зима: Еве какво време не очекува денес и наредните денови

Денес времето ќе биде облачно и постудено, ќе има повремени врнежи од дожд и снег, на места со појава на голомразица, а дневните температури во текот на денот ќе опаѓаат. Поради разведрувањето особено ниски температури ќе имаме во среда и во четврток наутро кога ќе се спуштаат во интервалот од …

Повеќе »

Цела Македонија е под снег: Што не очекува наредните денови?

Утре повеќе врнежи ќе има во западните, а во вторник во јужните делови. Во среда и четврток се очекува стабилно и суво време. Претежно облачно време со повремени врнежи кои поради спуштање на студен воздух од север речиси насекаде ќе преминуваат во снег, освен на југоистокот најавува Управата за хидрометеоролошки …

Повеќе »

Викендов сеуште ќе уживаме во сув студ, снег наредната недела!

Услови за локален снег во западниот крај ќе има во ноќта кон петок. И четврток ќе започне со прилично студено утро. Минималната температура насекаде ќе биде негативна, и тоа низ котлините во дијапазонот од -8 до -2, а на повисоките места меѓу -10 и -8. Наутро ќе биде претежно ведро. …

Повеќе »

Неделава топло и’ до 14. степени – студот ќе ја „чека зимата“

Денес ќе имаме променливо облачно време со сончеви периоди, а ќе има и слаб локален дожд, во текот на ноќта кон среда ќе биде претежно облачно со повремени локални врнежи од дожд и снег на планините, прогнозира Славчо Поповски. Максималните температури овие денови ќе се искачуваат во интервалот од 6. …

Повеќе »

(ВИДЕО) Како живеат жителите на Сургут (Сибир) на -37: Со санка на бањање!

Сургут во Сибир, Русија го сметаат за еден од најладните градови во светот. Таму и преку лето, е многу ладно и околу нулата, но тоа на жителите не им претставува проблем кога станува збор за забавата… Очигледно е дека се добро истренирани на овие ниски, минусни температури. Тие на -37 …

Повеќе »

Зимата е веќе и’ во Македонија: Се очекува студен бран и многу снег!

Ваквото ветровито време ќе услови значително намалување на загаденоста во воздухот во колтините. Под влијание на студен бран од североисток до крајот на денов ќе имаме претежно облачно и студено време со локални врнежи од дожд на пониските и снег на повисоките места и на планините, информираат метеоролозите За почеток, …

Повеќе »