Tag Archives: кире лазаров

Лазаров: Убаво е првенството да се заврши со победа, Македонија има потенцијал!

Капитенот на македонската ракометна репрезентација, Кире Лазаров, по победата над Чиле (32-20) изјави дека многу е подобро да завршиш со победа отколку со пораз. „Овие натпревари се најтешки за играње, не решаваат ништо, но многу е подобро да завршиш со победа отколку со пораз и тоа против ривал како Чиле. …

Повеќе »

(ФОТО) Соништата згаснаа, но… – Кире Лазаров: „Не се посрамотивме на ниту еден од петте натпревари!“

Македонија загуби од Исланд и го освои четвртото место во групата во Минхен, што значи дека ќе се бориме за пласман од 13. до 16. место на СП. Избраниците на Раул Гонзалез одиграа солиден натпревар, особено во првиот дел, но Исланѓаните беа поконцентрирани и го искористија падот од десетина минути …

Повеќе »

(ФОТО) Македонија подготвена, Хрватска со респект за нашите ракометари:„На теренот ќе ја бараме нашата шанса!“

Македонија немаше никаков проблем со Бахреин, кон крајот на второто полуврееме почнаа да создаваат разлика и на крај „мазно“ славеа со 28:23, на задоволство на селекторот Раул Гонзалес… „Против Бахреин одигравме одличем меч, посебно во второто полувреме. Мораме да бидеме задоволчни со досегашните настапи, но вистинските испити допрва доаѓаат. Хрватска …

Повеќе »

СП во ракомет: Македонија денес во обид за нова победа против Бахреин – Дечките на Раул Гонзалес на потег!

Македонија на денешниот натпревар од 14 часот против Бахреин ќе настапи со истиот состав како и на премиерниот меч од СП 2019 против Јапонија. Сосема очекувана одлука донесена од Раул Гонзалес, со оглед на доброто издание и убедливата победа над „самураите“, настап што се очекува да се повтори и попладнево …

Повеќе »

Кире Лазаров: „Свесни сме дека имаме недостаток во квалитет, тоа можеме да го надоместиме само со патриотизам и со национален набој…“

Патриотизмот и поддршката од дома често на големите натпреварувања се квалитет плус, мотив за дополнително залагање…Тоа го истакнуваа сите играчи од хрватската фудбалска репрезентација на СП во Франција, но се чини дека и нашиот Кирил Лазаров го има истиот став… Капитенот на ракометната репрезентација од Македонија, Кире Лазаров беше најпрецизен …

Повеќе »

(ФОТО) Кире Лазаров исполнуваше новогодишните желби на децата од Детска клиника на онкологија

Дел од дечињата беа заминати за празниците дома нивните подароци од Кире и „Форца“ медицинските сестри ги ставија под елката и ќе им ги дадат кога ќе се вратат во болница Деновите околу Новата Година најмногу ги очекуваат дечињата, посебно оние кои силно веруваат во легендата за добриот дедо дебелко …

Повеќе »

(ФОТО) Браво за Лазаров:И’ на 38 години е меѓу десетте најдобри ракометари во светот!

Европската ракометна федерација (ЕХФ), традиционално, го објави списокот најдобри ракометари за 2018 година, на кој се најде и капитенот на македонската репрезентација, Кирил Лазаров. Десниот бек на Нант иако има 38 години сѐ уште „не им се дава“ на помладите, па со игрите прикажани на ЕП 2018 како и во …

Повеќе »

(Фото) Кире и синот Благојче впловија во манекенските води

Кире Лазаров, со оглед на неговиот светски рејтинг, воопшто не изненадува кога ќе го видиме во некоја рекламна кампања, но најчесто ги гледавме оние спортските… Но, најдобриот десен бек на светот, Кирил Лазаров, веќе неколку години е заштитно лице на модниот бренд „Сињори“. Тој за нив сними неколку фотосесии и …

Повеќе »

(ФОТО) Кире Лазаров: „Не ја оставам оваа Македонија!“

По завршувањето на Европското првенство во Хрватска и 11. место на македонската репрезентација, капитенот на нашиoт национален тим, Кирил Лазаров во интервју за Sport1 го анализираше шампионатот, постигнатото и пропуштеното и се осврна на иднината. „Тешко е да се најде соодветен збор и реална оценка за нашиот настап на ЕП. …

Повеќе »