Tag Archives: хрватска

(ФОТО) Новак Ѓоковиќ испратил прекрасна честитка на хрватската Дејвис куп репрезентација

Новак Ѓоковиќ и честитал на Дејвис куп репрезентацијата на Хрватска за освојување на титулата… Најдобриот тенисер на светот на Твитер им честитал на Чилиќ и колегите кои во Лил со 3:1 славеле против Франција во последното издание на Дејвис Купот во ваквиот формат на натпреварување. „И честитам на хрватската тениска …

Повеќе »

Хрватска го освои Дејвис купот- по втор пат!

Хрватската тениска репрезентација е нов шампион во Дејвис купот. „Коцкестите“ во финалето ја совладаа Франција на нејзин терен. Решавачкиот поен за Хрватска го обезбеди Марин Чилиќ кој попладнево со 3-0, по сетови 7:6, 6:3 и 6:3 го совлада Лука Пуј. Конечниот резултат е 3-1 во победи и нема потреба од …

Повеќе »

(ВИДЕО) Тој е слеп, има аутизам и епилепсија но е одличен музичар: Жирито на „Супер талент“ во Хрватска низ солзи го следеше неговиот настап!

Секоја недела навечер на ТВ Нова, Хрватска, се емитува шоуто „Супер талент“ а секоја недела носи по некое ново изненадување…Така беше и синоќа… Настапот на 20 годишниот Денис Барта од Сараево жирито на хрватскиот „Супер талент“ ќе го памти вечно. Денис е роден во Италија каде неговите родители тогаш живееле, …

Повеќе »

Ретроспектива на македонската кинематографија во Загреб

Во киното Тушканац во Загреб беше отворена голема ретроспектива на македонскиот игран филм од југословенскиот период. Воведни излагања одржаа Марко Ројниќ – уредник на програмата на киното Тушканац, Томе Апостолски – претседател на Сојузот на македонското малцинство на град Загреб и Владимир Ангелов – в. д. директор на Кинотека на …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) „Слика со пенис“ : „Секоја слика има моја ДНК бидејќи свршувам на неа!“

„Ако правам поголеми дела, најдобро е пенисот да ми е мек“, вели Канаѓанинот Фрејзер чија изведба во шоуто „Суперталент“ на ТВ Нова во Хрватска го оставила жирито без текст. Уметникот од Канада, Брент Реј Фрејзер (39) ги шокирал членовите на жирито на „Суперталент“ но и публиката во студиото со својот …

Повеќе »

Американец и’ испратил писмо на девојче во Хрватска, а таа му одговорила после 23 години

Ендру Пиотровски од Илиноис, на 7-годишна возраст, преку црквата во која оделе неговите родители, испратил писмо и подароци за друго дете. “Здраво. Моето име е Ендру. Се надевам дека ќе ти се допаднат играчките. Имам седум години. Сакам кошарка. Сакам да си играм. Ти? Среќен Божиќ”, пишувало во писмото. Иако …

Повеќе »

(ФОТО) Откриена диетата со која Колинда Грабар Китаровиќ „се истопи“ и подмлади!

Диетата со која претседателката на Хрватска, Колинда Грабар Китаровиќ, ги истопи одвишните килограми одамна е позната во Хрватска, особено после 25. јуни, кога приредила прием за амбасадорите… Претседателката добила многу комплименти за својот изглед, но не престанала туку продолжила со својот режим на исхрана. Убаво изгледаше и на финалето на …

Повеќе »

(ФОТО Галерија) Невидени сцени на пречекот на сребрените: Фудбалерите ги вратија надежта и љубовта во Хрватска!

Загреб живееше за дочекот на сребрените фудбалери од СП во Русија. Главниот плоштад „Трг Бана Јелачича“ почна да се полни од раните утрински часови – пристигнуваа навивачи од сите делови на Хрватска. Три хрватски ТВ куќи директно го пренесуваа дочекот – ТВНова од 11. часот, ХРТ од 12. часот, а …

Повеќе »

(ФОТО) Отворено писмо на Златко Далиќ до хрватската јавност:Сиот прихот од паричните награди од СП во Русија фудбалерите ќе ги уплатат во посебен фонд за децата на Хрватска

За селекторот на хрватската фудбалска репрезентација веројатно допрва ќе се слуша бидејќи не само што на Хрватска и го донесе сребрениот медал, туку и се самопромовираше како тренер кој заслужува респект. Овие 30. дена за него се слушаат само најубави работи, но многумина изненади со отвореното писмо до хрватската јавност… …

Повеќе »