Tag Archives: евровизија

(ВИДЕО) Ја изневеривме Марија но и самите себе: Зошто сме таму каде што сме?

Со денови пишувавме и недели се говореше за настапот на македонската претставничка Марија Спасовска со песната „Дома“ на Јуниор Евровизија која што оваа година се одржа во Минск, Белорусија… Одличен настап имаше македонската претставничка на Детската Евровизија во Минск, Белорусија, а комплиментите на Јутјуб за нејзиниот настап се редат како …

Повеќе »

(ВИДЕО) Денеска Марија Спасовска ја претставува Македонија на Јуниор евровизија: Да гласаме и да го подобриме нејзиниот пласман – само кликнете на линкот!

Денеска, недела, 25. ноември во Минск,Белорусија, ќе се одржи Детската Евровизија.Македонија ќе ја претставува Марија Спасовска со песната „Дома“, а ќе настапи под реден број 16. Линковите за гласање. Процедурата е едноставна – го кликнувате линкот, ќе ги изгледате сите претставници (накусо) и ќе го дадете својот глас. Можете да …

Повеќе »

(ВИДЕО) Копнежи по некои стари времиња или носталгија со факти: Блага Петреска во снимка од далечната 1967 година.

Некако е природно постарите генерации со носталгија да се потсетуваат на некои минати, стари времиња, но кога такво нешто ќе видите и прочитате од млад човек, а и многу помлади ќе ги коментираат тие постови останува прашањето – дали станува збор само за носталгија или навистина подобри времња – во …

Повеќе »

Европска метропола домаќин на „Песна на Евровизија 2019“ наместо Израел!?

Израел мора да уплати кауција од 12. милиони евра како гаранција за прифаќање на организацијата на Евровизија… Откако овогодишната претставничка на Израел, пејачката Нета Барзилаи ја однесе победата на Евросонг, започнаа спротивставувањата за одржувањето на овој музички фестивал во Израел поради безбедносната состојба. Уште тогаш се спомнуваше Австрија како можна …

Повеќе »

Нетфликс снима филм за Евровизија

Компанијата Нетфликс снима филм, комедија, под наслов „Евровизија“. Медиумите во САД наведуваат дека Нетфликс сака дополнително да се пробие на пазарот во Европа и дека најпознатиот фестивал на лесни ноти им се видел како добра можност за тоа. Пишуваат и дека еден од авторите и глумци ќе биде Бил Фарел, …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) И’ премиерите „подетинуваат“: Нета со Нетанахју играла „танц на кокошката“ и му дала лижавче!

„Благодарам што избравте поинаку. Благодарам многу што ја прифативте разликата помеѓу нас. Благодарам за прослава на различноста. Благодарам. Ја сакам својата земја“ истакнала емотивната Барзилаи после победата на „Евросонг“. „Таа е талентирана, слатка и ни донесе слава“ истакнал израелскиот премиер Бенјамин Нетанахју (68). Нетанахју се сретнал со пејачката Нета Барзилаи …

Повеќе »

(ФОТО) “Некст Тајм” објави скандал за Евровизија: Потврда за политичката позадина и игрите на ова шоу…

Од вторникот сите бевме во „типот“ на Евровизија. Иако, нашите претставници не влегоа во финалето, а според неофицијални податоци од 19. учесници тие биле пласирани на 18. или 19. место, сепак, се’ што е поврзано за овој музички натпревар го привлекува вниманието. По тој повод „Некст тајм“ на својот профил …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Запознајте ја Нета, победничката на Евровизија:Живеела во Нигерија,работела во војска, чувала деца…

„Навистина си посебна, сите сме горди на тебе“ и рекол во телефонскиот разговор израелскиот премиер Нетанахју. Нејзиното видео денес има повеќе од девет милиони лајкови… На израелската пејачка Нета Барзилаи (25) многу гледачи и прогнозирале победа што и’ се остварило на 63. издание на „Песна на Евровизија“ во Португалија. Симпатиите …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Срам за Евровизија: Инцидентот со микрофонот открил дека Британката не пеела во живо!

Откако активистот Dr. AC со вистинско име Константин Боуки, и го грабнал микрофонот и така го пореметил настапот, СуРи почнала да танцува како ништо да не се случило но при тоа заборавила да пее… Мажот кој синоќа влетал на сцената на финалето на Евросонг, самонаречениот Dr. AC или Dr. ACactivism …

Повеќе »