Tag Archives: дожд

Македонија ја очекува невреме: На места се очекува пороен дожд со грмежи

Под влијание на циклонски систем со центар над Северозападна Европа, во текот на денешниот ден, особено во попладневните часови, претежно во западната половина од Македонија, времето ќе биде променливо облачно со повремен локален дожд, анализира метеорологот Славчо Поповски. Локално ќе биде нестабилно со пороен дожд и ќе има услови за …

Повеќе »

Какво време не очекува до крајот на неделата: Сонце со мирис на есен!

Времето денеска ќе биде сончево и свежо со мала до умерена локална облачност. Ќе дува умерен до засилен североисточен ветер. Во Маврово утринската температура ќе биде најниска 0, а највисоката, 9 степени, во Гвегелија. Дневната, пак, ќе се движи од 18 до 22 Целзиусови степени. Во Скопје максималната дневна температурата …

Повеќе »

Какво време не очекува: Уживајте во викендот но подгответе топла облека и чадори!

Метео прогнозите велат дека ова ќе биде многу убав викенд…но од вторник не очекуваат големи и драстични промени…Есента е на прагот и со себе ги носи ладното време, дождот… До понеделник ќе продолжи периодот на стабилно, суво и топло време за овој период од годината, соопшти УХМР. Од вторник пак, …

Повеќе »

Нови драстични промени: Големо невреме, снег и студ на Балканот – кај нас од понеделник!

Моќниот циклон кој се развива над Џенова и кој го носи името БРУНО веќе овој викенд донесе ГОЛЕМО НЕВРЕМЕ на Балканот а со себе ќе спушти и значително постуден воздух од северните географски широчини. Како ќе поминува овој циклон над европските и италијанските алпи поврзан со студениот воздух врнежите од …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО Галерија) Мајката на Хрватска го остави срцето на теренот: Колинда повторно ги освои насловните ширум светот!

Претседателката на Република Хрватска на постољето со Владимир Путин со солзи им честиташе на Огнените, ги бакна и ги утеши. Во еден момент, низ нејзините раце мина пехарот на Мундијалот па го бакна и него Хрватскиот фудбалски тим го оствари вториот најголем успех во историјата, по третото место во 1998. …

Повеќе »

(ВИДЕО) Скопје – прекрасна метропола опасна после дожд!

Скопјани навистина немаат среќа со условите за живот. Преку зима се гушат во смог и опасни гасови, а преку лето едно невреме се’ парализира – ај што се наполнија улиците (којзнае каква е атмосферската канализација и откога не е исчистена), па дури и во автобуси одеа со чадори… Откако овие …

Повеќе »

Се најавува страшно невреме, со пороен дожд, засилен ветер и град!

Нестабилност во планинските подрачја проследена со пороен дожд, засилен ветер и појава на град најавуваат метеоролозите од утре во наредните три дена. Поизразена нестабилност според најавите од УХМР ќе има особено во петок кон крајот на денот и во сабота. Во недела ќе има локален пороен дожд и ретки грмежи. …

Повеќе »

(ВИДЕО) Романтика во Драмски: Ем претстава ем дожд ем без струја!

Поради невремето кое синоќа го зафати Скопје, љубителите на театарот кои решија да гледаат претстава во Драмски има необично доживување. Прво биле „истуширани“ бидејќи покривот не можел да ја издржи „силната вода“ која доаѓала со дождот, а кога почнале да излегуваат снемало и струја. Додека секаде во светот театрите работат …

Повеќе »

Не излегувајте без чадор: Вторник ќе го одбележат дождови

Од денес,вторник, промена на временската состојба, Македонија ќе биде под влијание на Медитерански циклон и продор на ладна воздушна маса од север кои ќе донесат интензивни врнежи од дожд проследени со засилен ветер и голем пад на температурите. Во овие денови постојат услови и за појава на поплави бидејки локално …

Повеќе »