Tag Archives: дожд

Доаѓа невреме во регионот: Кај нас поинтензивни врнежи од дожд и од снег

Од денес, па во следните денови под влијание на изразениот циклон ќе има почести врнежи кои локално ќе бидат и поинтензивни, на ниските места ќе врне дожд додека на повисоките и планинските места ќе има врнежи од снег со што снежната покривка ќе се зголемува. Од синоќа јужните предели на …

Повеќе »

Снег и смрзнат дожд денеска во Македонија: Какво време не очекува од сабота?

Денешниот ден ќе ни донесе мала, брза и релативно краткотрајна промена на времето. Имено, наутро се очекува облачна маса која ќе дојде од запад и ќе се придвижува кон исток. Пооблачно ќе биде само наутро и претпладне, додека попладне бргу ќе се разведрува. Наутро во крајниот западен регион ќе има …

Повеќе »

Неделава топло и’ до 14. степени – студот ќе ја „чека зимата“

Денес ќе имаме променливо облачно време со сончеви периоди, а ќе има и слаб локален дожд, во текот на ноќта кон среда ќе биде претежно облачно со повремени локални врнежи од дожд и снег на планините, прогнозира Славчо Поповски. Максималните температури овие денови ќе се искачуваат во интервалот од 6. …

Повеќе »

Зимата е веќе и’ во Македонија: Се очекува студен бран и многу снег!

Ваквото ветровито време ќе услови значително намалување на загаденоста во воздухот во колтините. Под влијание на студен бран од североисток до крајот на денов ќе имаме претежно облачно и студено време со локални врнежи од дожд на пониските и снег на повисоките места и на планините, информираат метеоролозите За почеток, …

Повеќе »

(ФОТО) Кој не би посакал ваков татко: БРАВО!

Дожд, татко и син,еден чадор, неможност детето да се земе во рака и што се случува… Татко го мести чадорот над детето а тој…не е важно што ќе накисне, најважно неговото дете да остане суво. Вистински татко за пример. Погледнете!

Повеќе »

Интересна прогноза за вторник: Дожд, ветер, и …

Не очекува ден за кој се прогнозира релативно голема количина на врнежи. Ова пред се важи за западниот дел од земјата, особено за планинскиот дел на самата западна граница. Се очекува 24 часовна вкупна количина на воден талог над 70 литри на метар квадратен, додека за реканскиот и дебарскиот крај …

Повеќе »

Нормализирање на врнежите: Заладување со повремен дожд и снег

Дневната температура ќе има максимална вредност помеѓу 6 и 8 во најголем дел од котлините. Значајно потопло, со максимална околу 10 ќе биде во југоисточниот крај. Понеделник ќе биде ден генерално без врнежи. Само во раните утрински часови ќе има сеуште врнежи од дожд на пониските, а снег на повисоките …

Повеќе »

Зимата почнува : Медитеранскиот циклон ни носи дожд и снег!

Услови за потенка снежна покривка има и на некои од населените места со надморска височина од над 500 метри… Во текот на ноќта имаше повремени локални врнежи од дожд, на повисоките места и на планините паѓаше снег… Сежната граница има услови да се спушти и на местата со надморска височина …

Повеќе »

Подгответе се за големи промени: Викендов доаѓа зима

Сончевите и топли денови се чини дека се веќе зад нас па ни претстојат вистинските температури карактеристични за ова време во годината… Ветерот кој што ни овозможи длабок здив во средата попладне и навечер, ќе продолжи некаде до четврток попладне. Мала до умерена облачност се очекува во текот на четврток, …

Повеќе »