Tag Archives: деца

(ФОТО) Жељко Јоксимовиќ открива: „Сопругата и јас не можеме да имаме повеќе деца – толку од нас!“

„Скоро секој ден ја изнесувам жена ми на вечера. Тоа не значи дека долго седиме, но тогаш малку се одмораме од секојдневната трка и разговараме“,раскажал Жељко Јоксимовиќ. Публиката на Балканот, но и пошироко, е запознаена со опусот на Жељко Јоксимовиќ (46). Важи за еден од најдобрите автори на љубовни песни …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Емотивна исповед на др. Слаѓана Велков: Најлоша работа во историјата на медицината е вакцинирањето на децата!

„Побарајте од лекарот кој на детето му дава вакцина да потпише изјава дека прифаќа казнена и материјална договорност за сите негативни последици на вакцинирањето. Ќе видите, од лекарот до министерството, никој нема да смее да ја потпише изјавата. При набавка на вакцини, произведувачот се откажува од одговорноста за негативните последици. …

Повеќе »

(ФОТО) Кире Лазаров исполнуваше новогодишните желби на децата од Детска клиника на онкологија

Дел од дечињата беа заминати за празниците дома нивните подароци од Кире и „Форца“ медицинските сестри ги ставија под елката и ќе им ги дадат кога ќе се вратат во болница Деновите околу Новата Година најмногу ги очекуваат дечињата, посебно оние кои силно веруваат во легендата за добриот дедо дебелко …

Повеќе »

(ВИДЕО) Зима на село: Детски радости без крај!

Првиот снег на децата кои живеат на село им ги донесе и првите зиски радости. Доволно им беше санка и да уживаат во зимата – без скии, без монденски зимувалишта…Кои и не им требаат бидејки се’ што им треба си имаат дома – снег и санка… Како се санкаат децата …

Повеќе »

(ВИДЕО) Македонски раритет: „Дајте музика“ е најгледано и споделувано видео во 2018. година

Со преку 359.000 прегледи и над 3.000 споделувања видеото за „Дајте музика“ е најгледано и најсподелувано видео на „Види Вака“ за 2018 година. Откријте и вие зошто ова видео и после повеќе од две децении сеуште привлекува… 25 години по „Дајте музика“ Со преку 359.000 прегледи и над 3.000 споделувања …

Повеќе »

(ФОТО) Човек кој на многумина им ја разубавил годината: Цел живот штедел па пред смрт подарил 11.милиони долари!

Никој кој го познавал Алан Најман не можел да претпостави дека во текот на животот собрал богатство… Скромниот социјален работник од Сиетл, САД, својата облека ја купувал во ефтини продавници, од весниците сечел купони за попуст, а на годишен одмор внимавал на секој цент. Кога минатата година на локалните хуманитарни …

Повеќе »

(ФОТО) Деца на богаташи „го запалиле“ Инстаграм: Погледнете што размазените наследници добиле за празниците – елка со пари, автомобил со машна…

Децата на богаташите ги искористиле божиќните празници за да на Инстаграм се пофалат со своето богатство. Позираат пред раскошно украсените елки и ги покажуваат скапите подароци кои ги добиле. Некои под елката добиле нова брендирана торба, а некои ново „Порше“. Некои се снимиле како излегуваат од приватните авиони додека си …

Повеќе »

Млекара Здравје со поддршка на хуманоста и здравиот начин на живот!

Во текот на месец декември, под мотото „Здравје во твои раце!”, Млекара Здравје реализираше бројни добротворни активности. Во основните училишта во Скопје, Куманово, Битола и Струмица, беа донирани над 120.000 јогурти, за ситеосновци кои учат во овие училишта. „Крајната цел на оваа активност беше младите генерации да го применуваат здравиот …

Повеќе »

Нови играчки за безброј насмевки на Детската Клиника за Онкологија

Новогодишното шоу „Торбата на Дедо Мраз” – специјална хуманитарна претстава во Капитол мол Во овие празнични денови сите треба да ја наоѓаат магијата во себе. Негувајќи ги основните човекови доблести како хуманоста и добрината, го исполнуваме секој со надеж и среќа. Тоа го постигнуваме преку поддршка и пораки за оние …

Повеќе »