Tag Archives: Ај Кју

(ВИДЕО+ФОТО) Уште една брука за Македонија на Евросонг 2018: „Ај Кју“ ја добија титулата „Барбара Декс“ за најлошо облечени!

И’ официјално, Македонија доби награда за најлошо облечени претставници на Евровизија 2018! Нашите претставници на годинашниот Евросонг кој што се одржа во Лисабон, Португалија, групата „Ај кју“, и’ официјално се здобија со награда. И покрај тоа што не се пласираа во финалето со песната „Lost and found’’ и според официјалните …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Проектот на МРТ „Ај Кју“ во Лисабон беше Македонија:Не заслужуваме да не исмејуваат!

Коментарите кај нас (но и во Европа) не стивнуваат после уште еден неуспех на македонската делегација на „Песна на Евровизија“.Кога ќе се потсетиме какви се’ тоалети имаа изведувачите на првата полуфинална вечер, какви се’ светлосни ефекти имаа на настапите…тогаш и не чуди што настапот на „Ај Кју“ мина незабележително… Шеста …

Повеќе »

(ФОТО) Срам и брука кои не чинат 2. милиони евра: Македонија повторно не влезе во финалето на „Песна на Евровизија“!

Дефинитивно треба да се стави крај на ваквите организации на претставување. Ако не можеме, ако немаме идеи или нека се смени тимот или нека се престане со бруката… „После поразот сите се генерали!“ па така и кај нас после првата полуфинална вечер на „Песна на Евровизија“ и настапот на „Ај …

Повеќе »

(ФОТО) Антониа Гиговска во Лисабон се дружи со конкуренцијата: Но и’ учи како се победува!

Денеска започнува најпопуларното музичко шоу „Песна на Евровизија“ која годинава се одржува во главниот град на Португалија, Лисабон. Како и секоја година така и оваа, дел од ова шоу е и Македонија и нашите претставници групата „Ај кју“. 2nd rehearsal done ✔ A post shared by Antonia Gigovska (@antoniagigovskaa) on …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Вечерва почнува Евровизија: „Ај Кју“ ќе се обидат да изборат пласман во финалето!

„Ај кју“ (Eye Cue) со песната „Lost and found“ вечер во арената „Алтис“ во Лисабон под реден број 11. ќе ја претстави Република Македонија на првата полуфинална вечер на 63. Избор на песна на Евровизија 2018, на кој годинава учествуваат 43. земји. Автор на музиката и текстот е Бојан Трајковски, …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Македонската делегација на синиот тепих во Лисабон: „Ај Кју“ меѓу помодерните!

Вчера во Лисабон и’ офцијално беше отворена годинешната „Песна на Евровизија“. На синиот тепих на кој се појавиле претставниците од сите земји учеснички и „Ај Кју“ со комплетната делегација… Пред официјалниот почеток на годинашниот избор на најдобра песна на Евровизија, вторник 8. мај, претставниците на земјите учеснички вчера прошетаа по …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) „Ај Кју“ ја одработи втората проба:„Настапот ја уништува песната“ – велат фановите!

Македонскиот претставник „Ај Кју“ на сцената во Лисабон ја одработи втората проба. Во кусото видео може да види и слушне малку повеќе од она што можевме да го проследиме како мини снимка од првата проба.Вокалите добро се слушаат а и девојките од придружба се повеќе истакнати. „Ај кју“ ги гледаме …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Прва проба на „Ај Кју“ со „Lost And Found“ во Лисабон:Детал кој ќе ве воодушеви!

Придружните вокали носат мини здолништа како македонското знаме… Делегациите на сите 43 земји што ќе се натпреваруваат на годинашната „Евровизија 2018“ се веќе собрани во Лисабон, каде што од вчера започнаа и првите проби на сцената во арената „Алтис“. После вчерашните десет први полуфиналисти од првата полуфинална вечер, утрово први …

Повеќе »

(ВИДЕО) „Ај Кју“ евровизиската промотивна турнеја ја продолжуваат во Амстердам

„Lost and Found“ продолжува да ја воодушевува публиката ширум Европа, па видеото за македонската евровизиска песна oд самото објавување е меѓу десетте најпрегледувани на официјалниот Jутуб канал… Триесет и четири евровизиски делегации викендов присуствуваат во Амстердам кадешто вечерва ќе се одржи традиционалниот евровизиски промотивен настан „Eurovision in concert“. Локацијата за …

Повеќе »