здравје

(ФОТО) „Неуромедика“ ја доби наградата Best practice за 2018 од Европското здружение за истражување на квалитет

26. години врвнатa медицинска стучност, посветеност и квалитет на медицински услуги кои ги нуди првата приватна поликлиника во Македонија Неуромедика резултираа со уште една награда. На форумот организиран од Европското здружение за истражување на квалитет кој се одржа во хотелот Ле Плаза во Брисел Неуромедика ја доби наградата – Best …

Повеќе »

Единствен и најдобар начин конечно да престанете да пушите!

Резултатите на студијата која е спроведена во Оксфорд покажуваат дека наглото оставање на цигарите е навистина најдобар начин навистина и’ да престанете да пушите. Во текот на истражувањето научниците дошле до сознание дека пушачите кои ќе престанат да пушат имаат дури 25. отсто поголеми шанси после четири недели повторно да пушат, но и’ 42. …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Мајка со „трева“ го спасила својот син од рак!

На 10. години му откриле леукемија и станал зависен од тешки фармацевтски лекови . На 14. години му прогнозирале уште само неколку недели живот. Кога мајка му помислила дека Дарен ја живее последната недела размислувала да му ја даде и последната доза морфиум.Но, срцето на мајката не сакало да се …

Повеќе »

(ФОТО) Зошто половина час минат во длабока шума го штити имунитетот дури два месеци?

Истражувачите заклучиле дека престојот во шума го поправа природниот имунитет кој е важен за спречување на ракот како и други хронични болести. Шетајќи по шума, барем еднаш во својот живот, секој уживал во убавината на природата. Тоа е причина зошто некои луѓе бираат да живеат во шума или покрај неа, …

Повеќе »

(Исповед) Расплакана втрчав во манастирот Острог: Свештеникот на сите им рече да излезат, потоа паднав на стомакот! Читаше молитва а јас врескав од болки…

„Имав чувство дека целиот свет ми се урива!Се гушев во проблеми, а немаше никој да ми помогне. Бев несреќна и незадоволна, нервозата постојано беше присутна.Животот ми се промени дента кога одлучив да го посетам манастирот на Свети Василие Острошки“ја започнала својата приказна М.Б. (27), од Белград, која ви ја пренесуваме. …

Повеќе »

(Вознемирувачки фотографии) Шугата „жива ја изела“: Манекенка умрела на стравичен начин!

Некогаш познатата манекенка, Ребека Зени, животот го завршила „жива изедена“ од страна на шуга која го зафатила нејзиното тело во еден дом за стари лица во Грузија. Поради деменција Зени била сместена во домот, каде поради напад од страна на „Sarcoptes scabiei“ на нејзиното тело добила шуга и умрела во …

Повеќе »

Го победила ракот бидејќи секој ден пиела сок од оваа билка:Болеста исчезнала – еве во што е тајната!

Ен Камерон е авторка на бројни книги за деца, но во оваа книга таа е главниот лик. Таа станала уште попозната кога заболела од рак на дебелото црево. Својата приказна ја раскажала на блогот Chris beats cancer (Крис го победи ракот) на кој лицата кои барале/нашле алтернативен начин за лекување …

Повеќе »

(ФОТО) Глумицата се сликала гола и со драматичниот изглед го шокирала светот:„Сеуште чекам резултати…“

Џени Молен, сопруга на американскиот глумец Џејсон Бигс, ѕвезда на серијалот „Американска пита“, со своите следбеници на Инстаграм споделила дека има голем здравствен проблем. Американската глумица Џени Молен направила разголена фотографија пред огледало сакајќи да укаже на здравствените проблеми за кои до неодамна не била свесна. „Не знам како да …

Повеќе »

Како да ги држите под контрола пролетните алергии?

Сезонските алергии се проблем за милиони луѓе ширум светот. Со оглед на тоа дека со пролетта доаѓаат поблаги временски услови, се ослободуваат алергени. Дрвјата, тревата и плевелите се некои од најчестите предизвикувачи на алергии кога сте надвор, а околу 30 проценти од населението во светот страда од нивните последици. За …

Повеќе »