патувања

(ВИДЕО+ ФОТО ГАЛЕРИЈА) Прв ред до поларната светлина: Село на „иглоа“ како од бајките во самото срце на прекрсната природа

Набљудување на поларната светлина од кревет е призор за памтење, но сопствениците на хотелот ги предупредуваат гостите да не се разочараат… Ако сте се запрашале од која локација е најдобро да се набљудув поларната светлина, дефинитивно една од најдобрите е – од кревет. Стуткани во снег и лед, иглоата во …

Повеќе »

(ФОТО ГАЛЕРИЈА) Чудо на природата: Највисоки слапови на Жолтата река кои оставаат без текст!

Ако сакате да сведочите како огромни количества вода драстично се слеваат пред вашите очи, слаповите е најдобро да се видат на пролет… Хукои е името на највисоките слапови на Хуанг Хеи или Жолтата река и на вторите највисоки слапови во цела Кина. Сместени се во истоимениот град во провинцијата Шанкси. …

Повеќе »

(ФОТО ГАЛЕРИЈА) Како изгледа животот во најладното населено место во светот?

Во текот на зимата во Ојмјакон денот трае три часа а темпертурите се спуштаат и на -50 степени. Многумина тврдат дека Ојмјакон е најладното населено место на Земјата. Станува збор за село кое се сместило во Јакутска, источен дел на Сибир. Најниската темпертура е измерена во февруари 1993. година, а …

Повеќе »

(ФОТО) Со воз низ облаци: Железница која се издига на 4220. метри

Рутата долга 217. километри првично е замислена како поврзница помеѓу северна Аргентина и Чиле, преку Андите, а ја дизајнирал американскиот инженер Ричард Маури во дваесеттите години на минатиот век… Tren a las Nubes (Со воз низ облаци) е името на шестата највисока железница на светот која оди низ аргентинската провинција …

Повеќе »

(ФОТО) Ви треба „длабок џеб“ ако сакате да се преселите тука: Ова се најскапите градови за живеење на светот во 2018

Во едно големо истражување од 2017. година во кое биле опфатени повеќе сегменти, ова се најскапите или најнедостапните градови за живеење на планетата. Во третиот квартал од 2017 година биле анлизирани 293 градски пазари за домување во девет земји – Австралија, Канада, Хонг Конг, Ирска, Јапонија, Нов Зеланд, Сингапур, Велика …

Повеќе »

(ФОТО) Слаповите на Нијагара ги оковал лед – а фотките се потполно надреални

Делови од масивните слапови на Нијагара се оковани со лед додека во Америка и Канада се борат со голем бран студ. Но, тоа не ги спречува многубројните туристи во посетата на најпознатите американски и канадски водопади. Всушност, смрзнатите слапови преку зима стануваат голема атракција, а ќе ви биде јасно и’ …

Повеќе »

12. најдобри земји за живот

Обединетите нации го објавиле годишниот Извештај за хуман развој кој опфаќа податоци за тоа каде луѓето живеат најдолго, каде најздраво, со други зборови, станува збор за земји кои се најпогодни за живот. Обединетите нации испитувајќи податоци од 200. земји направиле листа на основа на неколку категории вклучувајќи ја финансиската ситуација, …

Повеќе »

(ФОТО) Фантастични кадри од Њујорк снимени од воздух: Град на солитери, спорт и паркови

Градот кој од птичја перспектива изгледа уште поубаво и помоќно… Њујорк е град кој од перспектива на фотографите никогаш не може да здодее и секогаш открива нешто ново. Но, фотографиите снимени од воздух ни даваат уште еден увид во некоај сосема подруга димензија на оваа светска метропола. Хумза Дис е …

Повеќе »

(ВИДЕО+ГАЛЕРИЈА) Белите дробови на Њујорк: 8. занимливости за славниот Централ Парк

Вилијам Кулен Брајант, поет и уредник на New York Evening Post уште во 1844. година повикувал на изградба на нов парк истакнувајќи дека е добро за здравјето на луѓето, но и за целиот град… Ви откриваме скриени тајни на омилениот парк на Њујорчани и задолжителна станица на многу туристи. Микрокосмос …

Повеќе »