храна

Што ново се „готви“ во Дистрикт бар и ресторан

 Дистрикт бар и ресторан стана популарно место во градот и редовнадестинација со омилените специјалитети од домашни или светски кујни. Моментите за кафе паузата во убавиот и пријатен амбиент, се повеќе се надминуваат и преминуваат во моменти на заеднички ручек, закуска или романтична вечера токму заради извонредните мали и големи задоволства …

Повеќе »

СКОПСКО доби нова бренд- екстензија:„СКОПСКО Нефилтрирано“ – новина од Пивара Скопје за пивските сладокусци

Пивара Скопје на пазарот го лансираше својот најнов пивски бренд – оригиналното СКОПСКО Нефилтрирано пиво. Оваа нова екстензија на СКОПСКО, создадена според вкусовите на консументите, претставува уште една инвестиција на компанијата во развојот на пивската индустрија во Македонија. СКОПСКО Нефилтрираное резултат на долгорочен процес, во чија успешност се вложени традицијата …

Повеќе »

(ФОТО) Викендот е за убави нешта: Три чоколадни колачи кои ќе ве освојат!

Непечен чоколаден колач! Состојки: 200 г чоколадо за готвење 150 г маргарин 200 г шеќер 2 лажици мед 100 мл млеко 100 г сечкани лешници 100 г сечкани бадеми 100 г мелени бисквити Глазура: 100 г чоколадо за готвење 3 лажици масло Подготовка:истопете ги маргаринот, чоколадото, шеќерот, медот и млекото. …

Повеќе »

Соодветна температура на чување – предуслов за млечни производи со врвен квалитет

Пазарувањето за дома е секојдневна рутина што секој од нас (кој повеќе, кој помалку) ја прави со уживање. Во маалските продавници, во големите маркети, на пазарите – изборот на омиленото место за пазарување е голем. Но, она што е важно е дека секое од овие места треба да поседува соодветни …

Повеќе »

(ФОТО) Официјално најубава торта на светот: Верденс бесте!

Најубаво од скандинавската кујна… Норвешкиот специјалитет кој го носи името „Верденс бесте“ официјално е најубава торта на светот, а ние ви го донесуваме оригиналниот рецепт. Вкусот сигурно ќе ви се допадне бидејќи тешко дека има некој имун на меко тесто, крцкави и запечени белки и кремаст фил… Состојки за тесто: …

Повеќе »

(ФОТО) Мухалебија: Традиционален турски десерт готов за 10. минути!

Мухлебија е традиционален турски десерт кој е прогласен за еден од најубавите десерти на светот. Се прави брзо и лесно, а никого не остава рамнодушен… Состојки: 1 литар млеко, 30 г кокосово брашно, 100 г путер, 6 лажици гриз, 1 шоља шеќер, 1 кесичка ванилин шеќер. Подготовка:во соодветен сад истопете …

Повеќе »

(ФОТО) Запечени сармички во јогурт: Завиткаш, загрееш и јадеш!

За оние кои сакаат блитва ви донесувме еден многу вкусен и лесен рецепт за подготвувње ручек, кој можете со денови да го подгревате, а за подготовка не ви треба повеќе од половина час. Состојки: 500 г мелено месо, 1 шоља ориз, 1 поголема главичка кромид, 1 лажичка сув зачин, 1/2 лажичка …

Повеќе »

(ФОТО) Залиена пита со месо и јогурт

Посочна отколку што сте мислеле дека може… Македонската трпеза не би била тоа што е кога на неа не би имало вкусна пита. Ви ја препорачуваме оваа залиена пита со месо и јогурт која во Турција е предјадење број 1. Состојки: 500 г мешано мелено месо, 1 голема главичка кромид …

Повеќе »

Гранд кафе ги наградува верните потрошувачи

Пријателство, гостопримство и љубов е формулата за сигурна добивка со Гранд Кафе  Времето поминато со најблиските е највредно за нас, бидејќи тоа време е исполнето со чувства што почиваат на вистински вредности. Пријателство, гостопримство и љубов, вредности насликани на нови пакувања на Гранд Голд кафе, за создавање на искрена блискост …

Повеќе »