деца

(ФОТО) „Самит на детски желби“: Подобрување на животот на децата од ризични категории!

Вчера, на 17 октомври, на интернационалниот ден за борба против сиромаштијата, здружението „Проект среќа“ ја организираше првата конференција за деца со помалку можности, „Самит на детски желби“. Ова е прв пат кај нас, и во Европа, да се органира настан од ваков тип, каде гости и главни говорници, се само …

Повеќе »

„Фери” донираше пакети со храна за децата кои живеат во сиромаштија

Деца од Македонија кои живеат во сиромаштија добија пакети со храна наменети за нив и нивните семејства како дел од хуманитарниот проект „Сподели оброк” на познатиот бренд детергент за садови „фери” (Fairy) на компанијата „Проктер и Гембл”. Пакетите со храна, кои содржат основни прехранбени продукти потребни за едно семејство за …

Повеќе »

На слончето на Халкбанк му треба име!Биди кум на новата маскота за Детско штедење и можеш да добиеш 10.000 ден

Во октомври, месецот на штедење, Халкбанк ја претстави својата нова маскота за Детското штедење – слонче! Слончето е толку неодоливо, но нема име! Сакајќи на луѓето да им даде можност самите да придонесат во создавањето на оваа нова маскота, Халкбанк објави конкурс за именување на слончето, со тоа што најдобриот …

Повеќе »

(ФОТО) Во Индија секое второ машко дете е сексуално злоставувано: Дете одбило да има секс, па сосетката му ги горела гениталиите!

Статистиките велат дека едно од две деца е сексуално злоставувано, а повеќето никогаш не пријавуваат. Во 52% од случаите жртвите се момчиња. Педофилка од Индија е обвинета поради држењето во заробеништво на 13-годишно дете во својата куќа и нанесување на изгореници со вжештени клешти на неговите гениталии, откако тоа одбило …

Повеќе »

(ВИДЕО) Срцето да ти препукне: Сестричка моли за помош на братот!

Кристијан Андреев е дете на 14. гoдишна возраст кој боледува од многу тежок облик на Аутизам и Епилепсија!!! Закажани се 3 сесии-операции на матични клетки во Истамбул-Турција кои ќе чинат 38.600 евра!!!За неговите родители сумата е преголема затоа Ве замолуваме, сите вас хумани луѓе кој колку може да донира. Да …

Повеќе »

(ФОТО) Семејството е најважно: Ова е најмилото на Гордана Јанкулоска

Последните месеци името на ексминистеркеата Гордана Јанкуловска, поради судењата, често се појавува во јавноста… Така прво се дозна дека е бремана, па потоа дека роди син…а сега кога треба времето да го минува со бебето таа е повторно по судовите поради минатите дејствија… низ солзи во завршните зборови за случајот …

Повеќе »

(ВИДЕО) СВЕЌИЧКАТА ОГИ: Одиме на плажа!

Четврта епизода од “СвеќичкатаОги”! Одиме на плажа, нуркаме и ја пееме хит песничката “Бебе ајкула”! “Свеќичката Оги” e интерактивна детска серија и претставува комбинација од играна акција и цртан филм на македонски јазик. Во неа учиме бои, форми, бројки и букви преку забава, а пееме и детски песнички. Серијата е …

Повеќе »

(ФОТО) Роденден на малечките принцези: Јована Јоксимовиќ ја објавила првата фотографија од близначките!

„Пред една година дојдоа на свет…денес, тие се мој живот, наш живот“, порачала сопругата на Жељко Јокисмовиќ, Јована, на Инстаграм. Познатата водителка и сопруга на популарниот пејач, Жељко, Јована Јоксимовиќ, ја објавила првата фотографија од близначките Ана и Срна, на нивниот роденден. Таа и нејзиниот сопруг, покрај двете девојчиња го …

Повеќе »

Како можам да ги третирам деловите со многу сува кожа на моето бебе?

Кожата на вашето бебе е чувствителна и склона кон сувост. Често се среќаваат многу суви и воспалени делови на кожата, особено во пределот на пелените и образите на бебето. Нежната и ефикасна нега за кожата со помош на производи за кои што клинички и дерматолошки е докажано дека делуваат добро …

Повеќе »