ЖИВОТ

(Искрена исповед) Расплакана втрчав во манастирот Острог: Свештеникот на сите им рече да излезат, потоа паднав на стомакот! Читаше молитва а јас врескав од болки…

„Имав чувство дека целиот свет ми се урива!Се гушев во проблеми, а немаше никој да ми помогне. Бев несреќна и незадоволна, нервозата постојано беше присутна.Животот ми се промени дента кога одлучив да го посетам манастирот на Свети Василие Острошки“ја започнала својата приказна М.Б. (27), од Белград, која ви ја пренесуваме. …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Не сакала да се омажи додека не и се исече рогот на глава!

„Во мојата кариера веќе имам видено кожни рогови, но овој е најголем до сега“, рекла дерматалогот др. Сандра Ли, која на несреќната жена израстокот и го отстранила пред тв камерите… Лиса (43) од САД, повеќе од една година на главата имала израсток налик на рог. Во медицината таа појава се …

Повеќе »

(ВИДЕО) Домашни кифли од „лудо тесто“

Ова е еден од најпознатите рецепти за „лудо тесто“ кое на Балканот е многу популарно. Може да се користи за подготвка на пици, бухтли (полнето тесто како погачки), прженки, кифли па и погачи… Состојки: 250 мл млеко, 1 лажичка шеќер, 40 г свеж квасец, 500 г меко брашно, 500 г …

Повеќе »

(ВИДЕО) Мусака со тестини: Брз ручек кога „не ви е до готвење“!

Денеска едноставно не е ден за готвење. Времето е идеално за проештки, па поради тоа ви донесуваме еден прекрасен рецепт за вкусна мусака која бргу се подготвува… Потребно е: 200 г тестенини, 200 – 300 г. мелено месо, 1 главичка кромид, 2 чена лук, масло, зачини по вкус, 2 јајца, …

Повеќе »

(ФОТО) Здрави колачиња со банани

Секој сака набрзина нешто „да грицне“ и да се заслади, а овие колачиња немаат шеќер туку блажината ја добиваат од овошјето… Состојки: 2 зрели банани 100 г овесни снегулки 2 лажици мед 1 шака суво овошје,сечкано 1 шака јаткасти плодови, сечкани рибизли сечкано чоколадо ливчиња од бадем Подготовка:бананите излупете ги …

Повеќе »

(ФОТО) Петгодишно дете со албинизам станал модел за детска облека: Недостатокот претворен во уникатност!

Пет годишниот Елајџа Енверем е момче со впечатлив изглед. Има светла кожа и бела коса. Имено, од раѓање има албинизам што значи дека неговиот организам не може да го создава пигментот меланин. Момчето не сфаќало поради што луѓето со голем интерес гледаат во него и поради што изгледа понаку па …

Повеќе »

(ФОТО Галерија) Катрин Зита Џонс и нејзината ќерка повторно привлекувале погледи!

Глумицата кетрин Зита Џонс вчерашната вечер ја минала во првиот ред на ревијата на дизајнерот Михаел Корс, која се одржала по повод Њујоршката Недела на модата. Друштво и правел и сопругот Мајкл Даглас, но и убавата 15. годишна ќерка Керис,која имала иста фризура и мејкап како нејзината мајка. Двете дами …

Повеќе »

(ФОТО Галерија) Модерна Пепелашка: Кејт Мидлтон блеснала како вистинска принцеза во блескав фустан и свилени чевли

Британската миленичка, Кејт Мидлтон, како вистинска принцеза од бајките блеснала во светкави чевли на гала вечерта организирана во лондонскиот музеј Victoria & Albert… 37. годишната војвотка од Кембриџ се придружила на бројните званици во лондонскиот музеј, на гала вечерта која слави работа на 100. жени во бизнисот. Како вистинска принцеза …

Повеќе »

(ФОТО) Порака која го потресе регионот: Итен апел да се РАЗБУДИТЕ!

Дваесет и пет годишниот Мостарец, Ади Бебаниќ, со своите пријатели на Фејсбук поделил порака која многумина оставила без зборови. „Во декември 2011. светот се урна. Отиде се’ што сакав и се што сакав да бидам. Не го сакам декември, ниту зимата. Ми го однесе таткото и никогаш не го врати. …

Повеќе »