Технологија

Технологијата го нагласува новиотVolkswagen Touareg–Лесно управување кое ги штити луѓето и животните кога се вози во мрак

Камерата за топлинска обработка на Touareg може да открие загрозени лица и диви животни ноќе порано од било кое човечко суштество Функцијатата за Night Vision може да открие објекти до 130 метри во мрак, да го предупреди возачот и да го активира системот за сопирање Иновативна карактеристика: новиот Touareg е првото …

Повеќе »

(ФОТО) Volkswagen ќе понуди електрифицирани верзии на сите свои модели

Широката хибридна програма за следниот Golf е почетна точка за сеопфатна електрификација на конвенционалните погони Новиот 48-V благ хибрид е првиот чекор во светот на ефикасни електрифицирани модели  Воведувањето на иновативни, нови хибридни системи во осмата генерација на возила на Golf означува нова ера за брендот во однос на погонската …

Повеќе »

Под висок напон: Прототипот Audi e-tron во Фарадеев кафез

• Широки опции за полнење дома и во движење • Опсег од над 400 километри Производната верзија на прототипот Audi e-tron ја најавува новата ера за брендот со четирите прстени: компанијата се трансформира од класичен производител на автомобили во снабдувач на системи за мобилност кој на своите клиенти им нуди …

Повеќе »

(ФОТО) Македонија по прв пат со учесник на Меѓународната менторска програма за жени лидери во САД – The Fortune – U.S. Department of State Global Women’s Mentoring Partnership

Генералната директорка на Семос Едукација, г-ѓа Валентина Тасева е првата жена од Македонија која ќе учествува на едномесечната меѓународна програма во САД, партнерство помеѓу Стејт департментот на САД, Fortune Most Powerful Women и Vital Voices. Едномесечната меѓународна програма која повеќе од 10 години ги поврзува најуспешните жени менаџери од САД …

Повеќе »

(ФОТО) Пет работи кои треба да ги знаете околу најавеното бришење податоци на Фејсбук

Како што најавил шефот и коосновач на Фејсбук, Марк Зукерберг, на годишната конференција на „Ф8“, најголемата социјална мрежа во светот, наскоро би требало да стартува алатка која ќе овозможи бришење на податоци на Фејсбук, но не потполно. 1. Што е Clear History (Чисто минато)? Clear History е новата алатка на …

Повеќе »

(ФОТО) Новиот Porsche Cayenne сега достапен и како plug-in хибрид

Porsche дополнително го проширува својот асортиман на хибриди: новиот Cayenne E-Hybrid ја комбинира најдобрата динамика на возење во својата класа со максимална ефикасност. Три-литарски V6 мотор (250 kW / 340 КС) комбиниран со електричен мотор (100 kW / 136 КС), генерираат системска моќ од 340 kW (462 КС). Максималниот вртежен …

Повеќе »

Фејсбук со нова опција која многумина ќе воодушеви

Платформата ќе биде достапна за сите, а на корисниците е да одлучат дали сакаат активно да ја користат или не. Најпопуларната социјална мрежа Фејсбук многу брзо ќе нуди опција за креирање на таен профил за запознавање. Оваа вест ја потврди и основачот на Фејсбук, Марк Цукерберг. Имено, Цукерберг на последната …

Повеќе »

Прва македонска Cloud апликација – Novobox

Novobox претставува чувар на вашите моменти Kомпанијата Нови Системи од неодамна ја претстави апликацијата Novobox Cloud на домашниот пазар. Се работи за прва и единствена апликација од ваков тип кај нас, преку која корисниците можат да складираат и да пристапуваат кон своите податоци од било кој уред во секое време. …

Повеќе »

Новото издание на CodeFu ќе донесе адреналин во програмирањето

„Реши го невозможното” и годинава е носечкиот слоган под кој ќе се одржи култниот натпревар за решавање алгоритамски проблеми CodeFu што веќе 12 години го организира софтверската компанија Netcetera во Скопје. Студентите на додипломски и последипломски студии на државните и приватните факултети од земјава кои ќе учествуваат на натпреварот ќе …

Повеќе »