Технологија

(ВИДЕО+ФОТО) Успеал:Елон Маск во ракета во вселената го лансирал автомобилот „Тесла“

Falcon Heavy е најјака ракета после Saturn V кој ги носел првите луѓе на Месечината. После совршеното лансирање, електричниот автомобил на Маск, го продолжил својот пат во „длабоката“ вселена… Елон Маск синоќа после успешното лансирање на најсилната ракета на светот уште еднаш напишал историја во истражување на вселената. Elon Musk …

Повеќе »

Во Македонија претставен Samsung Galaxy A8 (2018)

Поголем „бесконечен“ екран (5,6 инчи), двојна камера со оптичка стабилизација на дигитални фотографии и видеа и IP68 oтпорност на вода и прав… Новиот Samsung Galaxy А8 (2018) денеска беше претставен во Македонија. Новиот модел како надополнување на Galaxy A серијата на паметни уреди, доаѓа со двојна предна Камера (Dual Front …

Повеќе »

(ВИДЕО) „PowerWatch X“: Паметен часовник кој што работи со помош на топлината на нашето тело

Доколку сакате да купите паметен часовник, но не ви се допаѓа идејата често да ја полните неговата батерија, тогаш дефинитивно треба да го погледнете новиот PowerWatch X. Компанијата Matrix Industries го претстави првиот модел на паметниот часовник PowerWatch уште во 2016-та година. Тогаш компанијата откри дека нивниот часовник се разликува …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) За изградба на оваа прекрасна куќа ви треба само шрафцигер

Цената на метар квадратен чини помеѓу 1.200 1.900 евра, но со оглед на тоа дека куќата го искористува најдоброто од природата, вклучувајќи и соларни панели, сметките се драстично помали. Француско дизајнерско студио направило концепт на куќа која можете да ја составите за помалку од еден месец користејќи само шрафцигер. PopUp …

Повеќе »

Уште еднаш потврдена позицијата на Македонски Телеком како оператор на најдобрата мрежа

Потврдено од корисниците и независни агенции за тестирање на мрежите Најголемиот дел од граѓаните на Република Македонија сметаат дека мрежата на Македонски Телеком е најдобра во земјава и дека ги оправдува нивните очекувања. Резултатите се добиени од истражувањето на реномираната агенција „Брима“ – „Аспекти и генерална перцепција на телекомуникациските оператори“, …

Повеќе »

(ВИДЕО) Бесплатно превземете го „Assassin`s Creed IV: Black Flag“ до понеделник и засекогаш ќе биде ваш

„Assassin`s Creed IV: Black Flag“ е четврто продолжување на серијалот „Assassin`s Creed“. Станува збор за еден од најпопуларните серијали во индустријата на видеоигрите воопшто кој од првата игра во 2007. година стекнал многу фанови. Assassin’s Creed серијалот се темели на gameplay и многу интересна приказна во која во фокусот е …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Хит производ: „Егло“ – мини греалка која загрева за 20. денари дневно

Да, добро прочитавте! Погледнете ја оваа симпатична справа која може да загрее просторија за само 6. денари дневно! Малечкиот грејач од теракота наречен Егло кој го осмислил италијанскиот студент по дизајн, Марко Загариа, ја загрева просторијата со помош на свеќи. Да, добро прочитавте, свеќи! И тоа четири. Егло грејачот се …

Повеќе »

(ФОТО) Направи сам: Печка која го грее целиот дом, а чини помалку од 100. евра!

Ручек може да се зготви со само една корпичка суви гранки! Ѕвонко и Ивана Ракариќ од селото Раковац близу Нови Сад, самите направиле печка на која го греат својот дом, т.н. „ракетна печка”! Направена е од цигли, песок, глина и земја, а ги чинела помалку од 100. евра. Печката изгледа …

Повеќе »

(ВИДЕО) Како лего – цела куќа готова за 6. часови – и тоа каква!

Станбените кризи во земјите ширум светот биле причина архитектите на себе да ја превземат задачата на изнаоѓање економични решенија. Најпопуларните и се чини најкорисните од овие решенија се оние за микро-живеење. Микро животот е токму таков каков што звучи – минијатурни домови – кои се доволно малечки да ги одржуваат …

Повеќе »