актуелно

(ФОТО) „Вардар“ денеска пред тежок дуел со „Веспрем“ во Лига на шампионите: „Подготвени сме за предизвикот!“ вели Стоилов

Екипата на Вардар денеска од 17:30 часот во СЦ „Јане Сандански“ излегува против унгарски Веспрем во меч од 12 коло во Лигата на шампионите од групата „А“. По триумфот на гостувањето во Германија против Рајн Некар, 30-27 сега пред Вардар претстои нов предизвик, мечот на неделата во Лигата на шампионите. …

Повеќе »

(ФОТО) Џеди Осман, роден во Охрид, на „Ол стар“ ќе настапи со патики со македонско знаме

Кошаркарот на „Кливленд“ Џеди Осман на Ол-стар мечот ќе се појави со специјално дизајнирани патики, на едната ќе го има знамето на Македонија а на другата знамето на Турција. Убав гест на Џеди Осман. Кошаркарот на „Кливленд“ е роден во Охрид, но ги брани боите на Турција, од каде што …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Новиот Усеин Болт: Најбрзото дете на светот има 7. години и урива рекорди

Со појавувањето на атлетските патеки Усеин Болт влезе во легендите и постави рекорди кои се сеуште актуелни…Но, додека неговите помлади соперници сеуште се борат со „соборување“ на неговите светски и олимписки рекорди на 100. и 200. метри се чини дека наследникот на Јамајчанинот доаѓа од САД… Седумгодишниот годишниот Рудолф Инграм …

Повеќе »

Wizz Air Скопски маратон се поместува за во сабота

Поради одржување на претседателските избори, чиј втор круг ќе се поклопи со првичниот датум на одржување на 15-то издание на Виз Ер Скопски маратон, 5-ти мај 2019, и неможноста во ист ден со изборите да се одржи и маратонот, организаторите, Сојуз на спортови на Скопје и Организациониот Одбор на Виз …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Нова трагедија на фудбалери: Млади играчи „живи гореле„ во Бразил

Во тренинг кампот на бразилскиот великан „Фламенго„ избил пожар кој усмртил десет лица.Шестмина биле млади фудбалери. Играчите поради невремето имале слободен ден но останале во клубот бидејќи не биле до Рио де Жанеиро… Пожарот избил додека играчите спиеле во клубскиот камп Нињо Де Урубу. Уште три лица се повредени, а …

Повеќе »

(ФОТО) Трагедија:Идентификувано телото пронајдено во авионот – станува збор за Емилиано Сала!

Телото кое е пронајдено во авионот, две недели по негово паѓање, е идентификувано како тело на Емилиано Сала, 28. годишниот фудбалер кој неколку дена пред исчезнувањето потпишал за „Кардиф Сити“ во најголемиот трансфер во историјата на велшкиот клуб. „Телото кое денеска пристигна во пристаништето и службено е идентификувано како тело …

Повеќе »

(ФОТО Галерија) Прво се „искршил“ на лед а сега добил и една година затвор поради затајување данок!

Португалскиот тренер Жозе Мурињо ја прифатил казната од една година која сепак нема да мора да ја отслужи, и казна во висина од скоро два милиони евра за неплаќање данок која му е пресудена во Шпанија. На Мурињо му се судело бидејќи на шпанската даночна управа не и ги пријавил …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Еротика на уметничко лизгање: Лизгачка се појавила во костум кој не оставал многу на фантазијата!

Руската лизгачка изјавила дека сакале нејзиниот костим „да не биде вулгарен” додека нејзиниот партнер изјавил дека сакале таа „да биде сексуално-еротична и помалку провокативна”… Парот во уметничко лизгање Александра Стјепанова и Иван Букин со својот настап не оставиле никого рамнодушен. Видеото од настапот, за кој многумина велат дека изобилува со …

Повеќе »

(ФОТО) Енди Мареј го сликал металниот колк но и нешто повеќе:Британецот прави се’ да ги намали болките!

Некогаш најдобриот тенисер на светот, Енди Мареј на својот профил на Инстаграм објавил фотографија настаната после операцијата на колкот на која бил пред неколку дена. Но, на повеќемината внмиманието им го привлекла втората фотографија на која покрај металниот колк, во долниот дел на фотографијата Енди покажал и нешто повеќе што …

Повеќе »