СПОРТ

(ВИДЕО) Кристиано Роналдо со семејството на АТП финалето во Лондон!

Португалскиот фудбалер Кристиано Роналдо се нашол во „02“ арената во Лондон каде го следел мечот помеѓу Новак Ѓоковиќ и Џон Ишнер. Роналдо во арената пристигнал во друштво на својата девојка Георгина Родригез и синот Кристиано Јуниор кои допатувале на одмор во Лондон, а оваа прилика ја искористиле да проследат еден …

Повеќе »

(ФОТО) Сојуз на спортови на Скопје: Најдобар спортист- 13. ноември

Денес, на официјална свеченост по повод денот на ослободувањето на Скопје, „13 Ноември”, Сојуз на спортови на Скопје додели награди за најзаслужните спортисти и спортски работници во градот. Признанијата и наградите се должат на нивните успеси, но и на печатот кој го оставаат во спортот низ годините. Бобан Илиоски, член …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Сопругата на Шумахер молчела со години а сега конечно проговорила: Нејзините зборови ја обиколиле планетата – пораката е многу јака!

Прославениот возач на Формула 1, Михаел Шумахер, пред пет години дожиеал стравична несреќа на скијање и оттогаш за неговата здравствена состојба малку се знае, скоро ништо, бидејќи семејеството крие детали и не дава изјави за јавност. Меѓутоа, после толку години молчење неговата сопруга Корина конечно се огласила! „Сите знаеме дека …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) АТП Финале: Ѓоковиќ „крунисан“ како број 1, пораз на Федерер

Вчера во „02“ арената во Лондон, пред почнувањето на финалните пресметки на осумтемина најдобри годинава, на Новак Ѓоковиќ му беше доделен пехарот како на тенисер кој годината ја завршува како прв на АТП листата. Ѓоковиќ годината како прв ја завршува по петти пат со што се изедначил со Роџер Федерер …

Повеќе »

Над 1.700 велосипедисти направија круг низ градот на караванот Скопје на точак

Над 1.700 луѓе излегоа со своите велосипеди во склоп на караванот Скопје на точак. Истиот е под покровителство на Град Скопје и е организиран од страна на Сојуз на спортови на Скопје. Неделата се покажа како совршен ден за овој настан. Целата атмосфера беше исполнета со позитивна енергија. Сите кои …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) ГН на Бразил:Нова пол позиција за Хамилтон, Фетел ќе стартува втор!

Возачот на Мерцедес, Луис Хамилтон ја освои пол-позицијата пред денешната трка за ГН на Бразил, која е претпоследна во оваа сезона во Формула 1 шампионатот. QUALIFYING CLASSIFICATION: Career pole No. 82 for @LewisHamilton #BrazilGP 🇧🇷 #F1 pic.twitter.com/7h0gn11aic — Formula 1 (@F1) November 10, 2018 Британецот до 10. пол позиција оваа …

Повеќе »

(ФОТО) Ѕвездата на Барса восхитила со скромноста: Користи јавен превоз!

Голманот на Барселона, Марк-Андре тер Стеген предизвикал воодушевување на клупските навивачи, но и пошироката спортска јавност откако е виден како користи јавен превоз. Фотографијата од сликаниот, скромен,Марк-Андре тер Стеген, снимен во возење со подземна железница во Барселона, поради својата специфичност бргу се проширила по медиумите. Социјалните мрежи, пак, вријат со …

Повеќе »

(ФОТО) АТП награди: Новак крал на враќањето, Вајда тренер на годината

АТП ги објавил традиционалните годишни награди, а според очекувањата некои од нив се нашле во раце на првиот играч на светот Новак Ѓоковиќ и тренерот Маријан Вајда… Новак е награден во категоријата „враќање на годината“, додека на словачкиот стручњак му припаднало признанието за најдобар тренер за 2018. година. „Српскиот тенисер …

Повеќе »

(ФОТО) Фондацијата на Шумахер ги собра семејството и обожавателите!

Иако после многу години беше свикана прес конференција во името на Михаел Шумахер не станало ниту збор за неговата здравствена состојба… Добри вести успеаа да ги соберат семејството и фановите на Михаел Шумахер. Тие за жал не се поврзани со здравјето на возачот на Формула 1, кој настрада сериозно при …

Повеќе »