музика

(ВИДЕО+ФОТО) Утре почнува „Валандово фест“:Ретроспектива и 19. нови песни

По пауза од една година, поради забраната на ЗАМП на изведување песни од македонски автори, оваа година, повторно во мај ќе се одржи годинешното издание на „Фолк фест Валандово“. Фестивалот ќе има две вечери и тоа на 24-ти мај:Ревијална вечер и на 25. мај – Натпреварувачка вечер. Првата вечер ќе …

Повеќе »

Африканската ѕвезда Феми Кути со Македонската филхармонија и „Исцелител“ на Ѓорче Ставрески 6. и 7. јуни во Градскиот парк

Македонската филхармонија, Кино Милениум и Град Скопје, на 6 и 7 јуни ќе бидат дел од два настани кои што ќе се случат под отворено небо, во Градскиот парк во Скопје. Годинава, Македонската филхармонија по завршувањето на официјалната концертна сезона, ќе го реализира настанот „Филхармонија на отворено“, кој ќе ја …

Повеќе »

Поради временските услови фестивалот „ЕНТЕР ФЕСТ“ се одложува за 29. август до 2. септември

Најголемиот музички спектакл кој беше најавен дека ќе се одржи во спортскиот центар „Борис Трајковски“ на надворешната и внатрешната сцена, поради лошите временски услови на најавените датуми, ќе се одржи од 29. август до 2. септември. „Поради целиот концепт на фестивалот, од особено значење се поволните временски услови за да …

Повеќе »

(ФОТО) Орце Гелевски реагира: Годинешниов „Фолк фест Валандово“ е скандалозен уште пред и да почне!

 Во пресрет на годинешното издание на  „Фолк фест Валандово 2018“, со своја реакција се јави долгогодишниот музички новинар, а последниве 15 години и уметнички директор на најреномираниот  фолк фестивал во Македонија, Орце Гелевски. Видно револтиран од некои постапки и состојби кои, како што самиот вели во реакцијата, се случуваат уште  …

Повеќе »

ПОЗНАТ ЦЕЛИОТ LINE UP НА SKOPJE CALLING 2018!

ALAN WALKER НАМЕСТО НА 02 ЈУНИ НАСТАПУВА НА 24 ЈУНИ, А ДОАЃААТ И NOUVELLE VAGUE! Задоволство ни е да ви го објавиме финалниот line-up за четиридневниот фестивал SKOPJE CALLING 2018. Како што знаете, фестивалот го отвораат AXWELL & INGROSSO на 21 јуни, на 22 јуни доаѓаат MORCHEEBA, а за Вас …

Повеќе »

(ФОТО) Ребека и Мики со своите три ангели прославија 12. години љубов: Објавија фотки од свадбата!

Македонската поп-пејачка Ребека Јанковска – Ристески на својот Фејсбук профил сподели фотографии од свабата со нејзиниот сопруг Мики пред 12 години. Таа својата 12.годишнина од бракот одлучи да ја овековечи потсетувајќи се на нивната свадба. Денес Мики и Ребека имаат три деца, Маркијан, Макариј и Доротеј. Според фотографиите може да …

Повеќе »

(ФОТО) Гоца Тржан ги испофали овие наши момци, а причината е нивната професионалност и посветеност кон музиката…

Тие постојат од 2012. година, а досега, се едни од ретките македонски бендови кои свиреа на иста сцена со Саша Ковачевиќ, Милица Тодоровиќ, Адил, Аца Лукас, а деновиве добија комплименти за нивната работа и од незаменливата Гоца Тржан, со која настапија заедно во емисијата „Вечер со Тијана“ на „1тв“. Убавата …

Повеќе »

Ѓоко Ѓорчев до Министерството за култура: Што уште треба човек да направи за да го привлече вниманието – Зарем 25. години негување на македонската музика не е доволно?

Иако од затворањето на конкурсот за субвенционирање на музички проекти минаа неколку месеци, горчината од одговорот на комисијата на Министерството за култура која го одби неговиот проект (Предлозите во музичко и музичко – сценска дејност ги разгледуваше Комисија во состав: Васо Ристов – претседател (професор на МА и селектор на …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Уште една брука за Македонија на Евросонг 2018: „Ај Кју“ ја добија титулата „Барбара Декс“ за најлошо облечени!

И’ официјално, Македонија доби награда за најлошо облечени претставници на Евровизија 2018! Нашите претставници на годинашниот Евросонг кој што се одржа во Лисабон, Португалија, групата „Ај кју“, и’ официјално се здобија со награда. И покрај тоа што не се пласираа во финалето со песната „Lost and found’’ и според официјалните …

Повеќе »