музика

Македонскиот евровизиски претставник Марија Спасовска со свој настап на UNDERFEST фестивал

Вокалните способности на нашата Марија Спасовска се добро познати како на нашата публика, така и на интернационално ниво, а доказ за тоа се многубројните награди на престижните фестивали низ светот. Таа веќе има богато музичко искуство. Има издадено свое ЦД и освоено многу награди во Македонија и Европа. Марија ќе …

Повеќе »

UNDERFEST го потврдија настапот на хип хоп изведувачот Vlado’Yo на фестивалот

Од фестивалот UNDERFEST денес го потврдија настапот на Хип Хоп изведувачот Vlado’Yo. Vlado’Yo роден на 07.08.1994 во Струмица, за прв пат на музичката сцена се појавува со влегување во хип хоп групата Конфликт. Првата негова песна заедно со Конфликт е објавена на 20 Август 2015 со која го забележува првото негово …

Повеќе »

(ВИДЕО) Еве зошто сеуште не стивнуваат коментарите за минатонеделниот концерт на Ѓоко Ѓорчев во МОБ!

Минатата недела, по повод 25. години кариера, Ѓоко Ѓорчев, го одржа концертот „My Way“ во МОБ… И’ една недела после концертот коментарите и комплиментите од овој концерт на кој Ѓорчев се претстави со дел од својот богат опус,на Негов начин…не стивнуваат… Зошто? Поради огромната љубов на Ѓорчев кон музиката, непобитните …

Повеќе »

(ВИДЕО) Познато е како цела Македонија може да ја поддржи и да гласа за Марија Спасовска на „Јуниор евровизија“

Јуниор евровизија е манифестација на која секој може да гласа за секого, што пак значи дека и ние, како сограѓани на македонската претставничка Марија Спасовска, може да гласаме за песната „Дома“… Марија Спасовска ќе ја пее евровизиската песна „Дома” на сцената на Македонската филхармонија пред публиката на Златните славејчиња во …

Повеќе »

(ФОТО) Во СЦ „Борис Трајковски” отворена Вип соблекувална за светските ѕвезди

Во СЦ „Борис Трајковски” изминатиот период беа реновирани сите соблекувални, но најинтересен новитет е што за првпат салата добива и Вип соблекувална, односно просторија каде што светските и регионални музички ѕвезди ќе можат да се опуштат пред и по концертите. Први музичари кои беа гости во Вип соблекувалната се 2 …

Повеќе »

(ФОТО) Браќата Нуне направија свој бенд

“Бендот на браќа Нуне” досега познати со своите настапи придружувајќи ја кралицата Есма Реџепова на концертите ширум светот, завршените авторски, но и сеуште музички проекти на кој работат, соработници со скоро целата македонска фолк естрада сега со уште еден новитет. Оформија бенд под името “Бендот на браќа Нуне” , кој …

Повеќе »

(ВИДЕО) „Аманет” промовираше нова народна песна, полна со емоции

„Аманет” е најновата песна на тетовчаните „Фортисимо” кои веќе подолго време се присутни на нашите фестивали за народна музика, преку соработки со познати композитори и музичари, а поради вниманието и љубовта кон она што го работат, важат и за едни од најпочитуваните музичари во Полошкиот регион. За нивната најнова песна, …

Повеќе »

(ВИДЕО) Балкан Бенд и Сузана Гавазова ја промовираа темата „Камикази”

Момците од „Балкан бенд” и Сузана Гавазова ја промовираа песната „Камикази”, која е нивна прва дуетската соработка. „Квалитетната авторска музика и понатака останува наш приоритет. Сакаме да експериментираме со музичките стилови. Тоа се гледа и во нашиот најнов проект. Можеби тој пат е потежок и е подолг процес, но затоа …

Повеќе »

(ВИДЕО) Кеба сними песна на македонски јазик

Популарниот српски пејач, Драган Којиќ – Кеба, кој досега има снимено песни и на романски, грчки, бугарски, ромски, кинески јазик, како што вели, во знак на благодарност кон омилената македонска публика, снимил песна на македонски јазик во соработка со нашиот Борче Нечовски, кој го напиша текстот. Темата носи наслов „Животот …

Повеќе »