интервју

(ФОТО) Интервју – Боди Милер: „И’ кога си на скии, мораш да го правиш она што го сметаш за исправно!“

Боди Милер, Експерт за зимски спортови на Еуроспорт и добитник на златен медал на Олимпијада… Боди Милер (40) ги разгледува достигнувањата на Марсел Хиршер, неговите лични искуства на Олимпијадата и просперитетот за германските спортисти Што мислите за трката и перформансот на Хиршер? -Тоа беше одлична трка. Очигледно, несаканите услови се …

Повеќе »

(ФОТО) Интервју: Вера Калин:„Раскажувам приказни што сакам да бидат прочитани“

„Човек ми се чини најдолго ги преболува нештата со кои одбива да се соочи, најтешко се ослободува од нештата од кои се обидува да избега“ – Вера Калин Во македонската книжевност неколку години наназад доминираат нови имиња. Некои нови клинци, нови писатели, стануваат омилените писатели на новите генерации. Една од …

Повеќе »

(ФОТО) Интервју: Сашо С Ристовски:„Се’ можете да му земете на актерот, само љубовта кон тетарот не“

„Во нови претстави нема да играм бидејќи максимално сакам да се посветам на директорската работа, т.е. да се посветам на проблемите во театарот, да се посветам на подоброто утре на театарот и максимално да го подигнам брендот наречен Театар Комедија. Верувам дека со целосна посветеност ќе имаме успех. Работам со …

Повеќе »

(ФОТО) Интервју-Џон Мекинро:Верува во Новак, Рафа и Роџер се надева на младите сили!

Најголемиот дрзник на тениските терен, како што го нарекуваа додека беше активен играч, сега во тенисот е присутен како коментатор, своевремено тренер на Милош Раониќ, а и неизоставен дел од програмата на Еуроспорт. Џон Мекинро, човекот без „влакна на јазикот“ кој сеуште, овојпат вербално, се впушта во разни битки со …

Повеќе »

(ФОТО) Интервју: Матс  Виландер: Федерер е фаворит и ќе игра до 40. години, Новак е стар,на Надал му треба трпение…

Матс Виландер е една од легендите на белиот спорт. Човек кој последните години е редовно на програмата на Еуроспорт, како коментатор но и дел од емисијата „Гем, сет, Метс…“. Од Еуроспорт со него направиле ексклузивно интервју пред стартот на првиот Грен слем годинава, во Мелбурн… Да го старуваме интервјуто со …

Повеќе »

(ФОТО) ИНТЕРВЈУ – Ева Заева: „Го имам најдобриот чичко на светот. Тој ми е и’ чичко, и’ пријател и’ другар…!”

После се’ за внуката на политичарот Зоран Заев, Ева Заева која е ќерка на неговиот брат и заинтересираноста на читателите за нејзината убавина, порталот dookaz.mk, носи информации од прва рака. Ева Заева раскажува за својата голема љубов кон модата која умешно успева да ја балансира со средношколските обврски и ни …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Интервју – Александра Јанева:„Поставувам цели на кои работам и сакам да го видам нивниот резултат!“

Таа е една од ретките, можеби и единствена во тоа што го работи. За малкуте години кои ги им си изгради пат кој е за респект – Победник е на музичкото шоу „Сите наши песни“ во 2013.,два пати победи на „Макфест“ во 2013. и 2016. година, победила на натпреварот на …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Интервју – Никола Перевски Пере:„Имам верба затоа што знам какви таленти и искрени вљубеници во музиката творат во Македонија!“

Повозрасните познавачи на музичките прилики во Македонија многу добро знаат за групата „Нокаут“. Бенд кој одбележа еден голем период во македонската музика и му даде свој печат, но и ден денес го прави истото,после 20. години работа. Успех, не само во македонски оквири туку и пошироко. „Нокаут“ е бенд кој, …

Повеќе »

(ФОТО) Интервју – Софија Теодор: „Сакав да почуствува љубов, но психопат, лажга и манипулатор, не можеш да смениш“

„Скандалозна и контроверзна“, „без влакна на јазикот“, „директна“…се само дел од префиксите кои одат со името на режисерката, сценаристка, актерка, продуцентка и активистка за правата на ЛГБТ зедницата Софија Теодор. Секогаш директна, отворена, но одмерена (ја знае мерката) во своите изјави па оттаму и чудат нејзините постови на Фејсбук во …

Повеќе »