филм

(ВИДЕО) Ќе останете без зборови кога ќе видите како е снимена сцената со када во „Мери Попинс“

Кон крајот на 2018. година излезе нов филм за најпознатата филмска дадилка, мери Попинс, а една сцена од тој филм последниве денови станала хит на интернет бидејќи се дознало како е снимена. Многумина помислиле дека сцената во која Мери, која ја глуми Емили Блант, се фрла во када е монтирана, …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Недопирливи и неспоиви: Емотивна вистинска приказна за милијардерот квадриплегичар и неговиот помошник инспирирала дури два филмски хита и сите ги оставила без зборови!

Можеби оваа година нема да го води доделувањето на Оскарите, но глумецот Кевин Харт има да се пофали со нешто. Благодарение на одлично одиграната улога, со Брајан Кренстон во филмот „Неспоиви“ успеал од првото место на најгледаните филмови во кино салите во Америка да го симне и самиот „Aquaman“. Емотивната …

Повеќе »

(ВИДЕО) Недолично однесување на Никол Кидман на „Златен глобус“: Го игнорирала Рами Малек!

Холивудскиот глумец Рами Малек синоќа доби Златен глобус за улогата во филмот „Боемска рапсодија“ а наградата му ја доделила Никол Кидман. Меѓутоа, некој успеал да го сними непријатниот момент во кој се гледа како Кидман го игнонира Малек. Имено, после прогласувањето на најдобриот филм продуцентите на филмот останале на бината …

Повеќе »

(ВИДЕО) Таа е меѓу изненадувањата на 76. доделување на Златен глобус?

Синоќа во Лос Ангелес беа доделени наградите кои во Холивуд се доделуваат за најдобрите минатогодишни филмски остварувања. Со вкупно шест номинации, филмската биографија на некогашниот потпретседател на САД, Дик чејни – филмот „Вајс“, на режисерот Адам Мекеј важеше за еден од најголемите фаворити на церемонијата.Но, наградата замина кај „Боемска рапсодија“. …

Повеќе »

(ФОТО) Вовед за Оскар? Златни глобуси за „Боемска рапсодија“ и Рами Малек

Биографскиот филм за починатиот фронтмен на групата „Квин“, Фреди Меркјури,со наслов „Боемска рапсодија“, е прогласен за најдобро остварување на годинешната, 76. церемонија на доделувањето на наградите „Златен глобус“. За најдобар глумец е прогласен Рами Малек, која ја имал главната улога во „Боемска рапсодија“. За улогата во остварувањето „Жена“, Глен Клоуз …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Најдобра драма за преживување која било кога е снимена

Да се биде единственото лице на екранот во текот на целиот или скоро целиот филм не е лесно. Но им помогнало на кариерите на Сандра Булок, Роберт Редфорд, Том Хенкс и Том Харди. Сега на овој клуб му се придружил и Мадс Микелсен со улогата во трилерот за преживување со …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Aquaman ги урива сите рекорди!

Американскиот филм „Aquaman”, за истоимениот суперхерој креиран во лабораторијата на DC Comics, доживеал неверојатен успех ширум светот, а до сега на глобалната сцена заработил 822. милиони долари. Филмот „Aquaman” веќе ги надминал успесите на „Wonder Woman” чија вкупна заработувачка била 821. милион долари. Инаку и’ „Aquaman” и „Wonder Woman” дебитирале …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Избран е најлош филм на сите времиња од 2008 – и веројатно сте го гледале!

“Twilight” е филмска адаптација на книгите на Стефани Мејер. Главните улоги ги толкуваат Роберт Патинсон и Кристен Стјуарт кои по вампирската сага станаа планетарно познати. Посетителите на веб-страницата “Ranker” одлучиле дека “Twilight” е најлошиот филм на сите времиња. Филмот од 2008 година по кој се појавија и неколку продолженија беше …

Повеќе »

(ФОТО) Објавени номинациите за „Златен глобус“: „Ѕвездата е родена“ главен гаворит!

Номинациите за наградите Златен глобус обично точно навестуваат каков расплет треба да очекуваме на доделувањето на Оскарите и се зборува дека Бредли Купер и филмот „Ѕвездата е родена“ се меѓу фаворитите за триумф… Номинациите за „Златен глобус 2019“ беа објавени во Лос Ангелес, а доделувањето на наградите е закажано за …

Повеќе »