Сцена

(ФОТО) Македонскиот филм „Петрунија“ со две престижни награди на Берлинале: “Ecumenical Jury Award” и “Guild Film Prize” во рацете на Теона Стругар Митевска

На денешната церемонија за доделување награди од независни жири комисии во рамки на Берлинскиот меѓународен филмски фестивал, беше соопштено дека престижната награда од жири комисијата “Ecumenical” ја добива нашиот „Господ постои, името ѝ е Петрунија“ на Теона Стругар Митевска. Нашиот филм дополнително се закити и со уште една фантастична награда …

Повеќе »

(ФОТО) Весна Петрушевска со критики за газдата на „Дурмо турс“: „Стави го на клада ,ти важно да си ја спасиш фирмата!“

Сообраќајната несреќа која однесе 15. животи во Македонија никого не остави рамнодушен. Некој коментира во себе, други јавно…Една од нив е македонската актерка Весна Петрушевска која на својот профил на Фејсбук јавно се произнесе после изјавата на сопственикот на „Дурмо турс“… Весна Петрушевска Бејби на Фејсбук ја коментираше изјавата на …

Повеќе »

(ФОТО) Влатко Ѓорчев подготвен за избори: „Добро утро од шестчленото семејство!“

Денеска во Струга ќе се избира претседателскиот кандидат од страна на ВМРО-ДМПНЕ, а еден од сериозните претенденти е Влатко Ѓорчев. Но, тој денот, барем на Фејсбук го започна со „Добро утро“ од неговото шестчлено семејство – фотографија на која се тој, сопругата и четирите деца… Секако, ова би требало да …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Пристигнал трејлер за новиот „Аладин“: Не престануваат да го исмејуваат главниот глумец – Вил Смит!

Дизни го претставил најновиот трејлер за филмот „Аладин“ на Гај Ричи и првиот поглед на синиот глумец Вил Смит. Филмот ќе биде прикажан на 24. мај. Во главната улога на Аладин е Мену Масад, Нарван Кензари го глуми Џафар, а принцезата Јасмина – Наоми Скот. Режисерот на оваа филмска адаптација, …

Повеќе »

Протест на ѕвездите поради Оскарите: Џорџ Клуни и Бред Пит го предводат бунтот!

Џорџ Клуни, Бред Пит и Роберт Де Ниро во четвртокот одржале протести во Холивуд против плановите на организаторите на Оскарите, наградите за најдобра фотографија, монтажа и некои други категории да се доделат за време на емитувањето на рекламите на церемонијата која се одржува наредната недела. Сандра Булок, Ема Стон и …

Повеќе »

За Козби затворот е неверојатно искуство: Планира да напише книга!

„Бил Козби сопругата не ја видел од септември, но со неа телефонски се слуша три пати дневно, а затворот го смета за ’неверојатно искуство’“, рекол неговиот портпарол Ендрју Вајат за „Њујорк дејли њус“. „Вели дека е неверојатно искуство. Му помогнува да стане покреативен, а кога ќе излезе планира за проживеаното …

Повеќе »

(ФОТО) Бил Гејтс: „Не заслужувам волкаво богатство!“

Еден од најбогатите луѓе на светот, сопственикот на „Микрософт“, Бил Гејтс, вели дека платил данок во износ од 10. милијарди долари но додава и дека тоа му е малку. Како што пренесува Daily Mail, Бил Гејтс вели дека ниту тој, а ниту остатокот од светот „не го заслужува своето богатство“. …

Повеќе »

(ФОТО) Српската водителка, на која и беше окторната раката, ја чекаат уште операции:„Не може да оди…“

„Деа изгледа одлично. Кажано и е што и се случило и добро го поднесе сознанието дека и беше искорната раката. Таа е јака и здрава жена. Не се жали на болки“, објаснил доктор Марко Бумбаширевиќ. Водителката на „Утринска програма“ на ТВ Пинк, Деа Ѓурѓевиќ (27) минатиот четврток доживеала тешка сообраќајна …

Повеќе »

(ФОТО) Пејачот Перо Пандилоски се прости од близок другар: „Ах бе, бабушко…Душа ми скина – Биди во рајот“

Вчерашната сообраќајна несреќа однесе 14. животи а седум се борат во болниците… Меѓу загинатите е и Зоран Давидовски, вработен во град Скопје во Секторот за сообраќај но и близок другар на пејачот Перо Пандилоски. Погоден од загубата на блискиот другар Перо многу емотивно се прости на Фејсбук… Извор:Facebook

Повеќе »