театар

(ФОТО) Репертоар на Драмски театар од 21. до 31. јануари

23 Јануари 20:00 Крал Иби Францускиот автор Алфред Жари претставува предвесник на Надреализмот во театарот како и основоположник на Театарот на апсурдот. Неговото култно дело Крал Иби се третира како првата модерна авангардна драма во театарската традиција која веднаш по нејзиното поставување на сцена го сврте вниманието на публиката кон …

Повеќе »

Репертоар на театар за деца и младинци од 10. до 13. јануари: Во четврток ќе се игра „Оливер Твист„

10.01 (четврток) „Оливер Твист“ Претставата е работена според истоимениот роман на Чарлс Дикенс, кој е лектира во основното образование. Извонредната драматизација на добро познатата приказна, овојпат во стихови од страна на режисерот Срѓан Јаникијевиќ, им нуди на децата една сосема несекојдневна, нетипична и досега невидена детска претстава на нашата сцена. …

Повеќе »

Политичката сатира „Нема да платам“ премиерно во НУ Театар Комедија

Изборот на музика го изврши Александар Јорданов, а драматург е Дарко Јан Спасов. Во последната премиера за годинава на НУ Театар Комедија Скопје играат: Атанас Атансовски, Валентин Костадиновски-Тино, Зорица Нушева, Жаклина Петровска и Александар Михајловски. НУ Театар Комедија Скопје ќе ја заокружи годината со премиерата „Нема да платам“ од Дарио …

Повеќе »

Премиера на „Пинокио“ во „Војдан Чернодрински“ – Прилеп

Во недела 23 декември 2018 од 12.00 часот во театарот „Војдан Чернодрински” премиерно ќе биде изведена претставата за деца „Авантурите на Пинокио”, која по фанатастичната книга од Карло Колоди, ја режира Дарко Ковачовски. Во сабота 22.12. е предпремиерата од 13 часот. Драматизацијата на оваа извонредна авантуристичка пиеса за деца e …

Повеќе »

Во МНТ: Премиера на претставата „Галеб“ од А.П. Чехов во режија на Нина Николиќ

Непосредно пред премиерата на „Галеб“ на 18 декември во фоајето на Македонски народен театар ќе биде отворена и изложба со која ќе биде одбележан јубилејот на доајенот на македонското актерство – Петре Арсовски. Македонски народен театар со особено задоволство ја најавува премиерата на претставата „Галеб“ од А.П. Чехов во режија …

Повеќе »

Во „Војдан Чернодрински”се подготвува претставата „Авантурите на Пинокио”

Во театарот „Војдан Чернодрински” во тек се подготовките на претставата за деца „Авантурите на Пинокио”, која по фанатастичната книга од Карло Колоди, ја режира Дарко Ковачовски. Драматизацијата на оваа извонредна авантуристичка пиеса за деца e на режисерот Ковачовски заедно со Надја Василева Ковачовска, која e и автор на сценографијата, костимографијата …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Прес на ТДМ за 350 изведба на „Убавицата и ѕверот“…Но и откривање на една мала слатка тајна – Нова Театар за деца и младинци!

Денеска во просториите на Театарот за деца и младинци беше одржана прес конференција по повод 350. изведба на претставата „Убавицата и ѕверот“ која е на програма непрекинато – цели 20. години. Интересно е дека познатиот стилист Александар Ношпал првата награда за костимографија ја добил токму за оваа претстава… Татјана Павловска …

Повеќе »

(ФОТО) Голем јубилеј за ТДМ:Во среда 350. изведба на „Убавицата и ѕверот“

“Убавицата и ѕверот“ се игра по 350-ти пат во “Театар за деца и младинци” на 12 декември, 2018 година. Ова е рекордно најиграната претстава во Македонија и една од најуспешните театарски продукции во земјава. Претставата е веќе 20 години на репертоарот на нашиот театар. Генерации и генерации на родители и …

Повеќе »

(ФОТО) Во недела во ТДМ премиерно „Земја во која не се стигнува“ – првиот македонски мјузикл за деца со деца

„Чувството е несекојдневно, бидејќи по подолга пауза повторно играм со деца. Одлично се сложувавме и мислам дека имаме супер претстава“, рече Дац. Во недела во ТДМ премиерно ќе се изведе „Земја во која не се стигнува“ – првиот македонски мјузикл за деца со деца според текст на Оливера Николова, а …

Повеќе »