МОБ

Во МОБ промовија на играно-документарниот филм „Ти си Алеф“

На 22 јануари (вторник) во 20 часот во Македонска опера и балет во Скопје ќе се одржи свечена промоција на играно-документарниот филм – ТИ СИ АЛЕФ. Автор, сценарист, режисер, продуцент е проф. д-р. Соња Ризоска Јовановска. ТИ СИ АЛЕФ е играно – документарен филм за неуморниот патник кој тргнал кон …

Повеќе »

(ФОТО) „Тоска“ од Џакомо Пучини на 18. јануари во МОБ

Tоска е опера во три чина од Џакомо Пучини. Напишана е по италијанското либрето од Луиџи Илика и Џузепе Џакоза. Либретото се базира на драмата „Тоска“ од Викториен Сарду. Светската премиера на операта е одржана на 14 јануари 1900 г. во Рим, Италија. Диригент: Иван Кожухаров (Бугарија) Режисер: Огњан Драганов …

Повеќе »

Балетската претстава „Самсон и Далила“ во МОБ на 15.01.2019

На 15. јануари на сцената на МОБ ќе бдие изведена балетската претстава „Самсон и Далила“… Музика: Камиј Сен-Санс Кореограф: Роналд Савковиќ (Хрватска) Сценограф: Зоран Костовски Костимограф: Александар Ношпал Репетитори: Саша Евтимова, Горан Божинов Настапуваат: Далила: Александра Мијалкова Самсон: Васил Чичијашвили (Грузија) Крв: Саша Евтимова Месо: Ендру Кук (Англија) Церемонијал мајстор: …

Повеќе »

МОБ подготви атрактивен концерт за Василица: Диско треска со балетот и познати солисти!

Македонската опера и балет со огромно задоволство ви најавува „Диско треска“ за Василица! Гала концертот по повод празникот „Василица“ насловен „DISCO FEVER“ оваа година ќе и приреди на публиката вистинско и незаборавно уживање со изборот од најдобрите диско хитови од 70′ години во целосно нови симфониски аранжмани! Хитовите Staying Alive, …

Повеќе »

НОВОГОДИШНО – БОЖИЌЕН ГАЛА КОНЦЕРТ ВО ВЕЛЕС

На 26 декември, среда, со почеток во 19:30 часот, Македонската опера и балет ќе гостува во Народниот театар „Јордан Хаџи Константинов -Џинот“, а љубителите на класичната музика ќе имаат ретка можност да уживаат во Новогодишно-божиќниот гала-концерт. На овој грандиозен музички настан ќе учествуват 70 членови на Македонската Опера и Балет, …

Повеќе »

Премиера на балетот „Ана Каренина“ на музика од Чајковски во МОБ

Македонската опера и балет на 25 декември премиерно ќе го изведе балетот во два чина „Ана Каренина“ според романот на Лав Толстој, на музика на Петар Илич Чајковски. Кореограф е Лео Мујиќ од Хрватска, а диригент Бисера Чадловска. На денешната средба со новинарите, беше речено дека симбиозата на два руски …

Повеќе »

По 17ти пат Мандолинскиот оркестар Скопје повикува на музичко концертно уживање

На 12 декември (среда), со почеток во 20.00 часот во Фоајето на Македонската опера и Балет, мандолинскиот оркестар Скопје ќе го одржи својот традиционален предновогодишен концерт. Ова ќе биде 17ти по ред годишен концерт на искусните музичари – мандолинисти и ветуваат богата и исполнета програма со дела од светските класици. …

Повеќе »

(ФОТО) Меморандум за соработка помеѓу Македонската опера и балет и Државната опера – Стара Загора

На 4. декември, на денот на гостувањето на Македонската опера и балет со операта “Севилскиот бербер” ,во рамките на 49-то издание на Фестивалот на оперската и балетска уметност во Стара Загора, Република Бугарија, се одржа официјална средба на директорот на Македонската опера и балет, Васо Ристов со директорот на Старозагорската …

Повеќе »

(ФОТО) МОБ воодушеви со „Севилскиот бербер’ на фестивалот во Стара Загора

„Потпишан меморандум за соработка-Државна Опера Стара Загора.Р.Бугарија и Македонската опера и балет.Добиени плакети во чест на благодарност и учество на МОБ од директорот на Државната Опера-Стара Загора.Р.Бугарија г-дин Огниан Драганов“, извести директорот на МОБ Васо Ристов на својот профил на Фејсбук“, горд поради постигнатиот успех… „Честитки драги колеги,солисти,хор,оркестар,маестро и сите …

Повеќе »