кина

„Бикини Мун” е импресивна медитација – одлична рецензија во „Холивуд рипортер” за филмот на Манчевски

„Импресивна медитација за процесот на создавање документарец”, го оцени „Бикини Мун”, последниот филм на најтрофејниот македонски режисер Милчо Манчевски, холивудската библија „Холивуд рипортер”. Во рецензијата, што ја напиша една од најреномираните американски филмски критичарки Дебра Јанг, се вели дека „’Бикини Мун’ на Милчо Манчевски, животворен филм што провоцира на размисла, …

Повеќе »

(ВИДЕО) Репертоар на кино Милениум од 7. до 13. јуни

Сабота и недела: 11:00 „Мисија Катманду“ – анимиран, авантура, комедија Содржина:Со помош на амбициозниот филантроп, интуитивниот, но неорганизиран детектив и неговиот опсесивен асистент-истражувач, тргнуваат на дива авантура, одлучни да го докажат постоењето на ужасниот снежен човек – Јети. Улоги: Силвија Моро, Рашид Бадоури. 13.30 „Принцовата страна на приказната“ – анимиран …

Повеќе »

(ВИДЕО) Филмовите „Буена Виста Соушал Клаб, Адиос“ и “Студиото Ханса крај Ѕидот“ на Скопје Синема Сити

Филмскиот фестивал за музички документарни филмови„Скопје Синема Сити“, покрај филмот за познатиот јапонски филмски композитор, Руичи Сакамото, кој ќе го отвори фестивалот, најавува други филмови во својата програма што ќе започне на 6 јуни во Кинотека на Македонија. Една од целите на Скопје Синема Сити е да ги прикаже музичките …

Повеќе »

 КОМПЛЕТНА ПРОГРАМА НА ЧЕТВРТОТО ИЗДАНИЕ НА СКОПЈЕ СИНЕМА СИТИ

Од 6 – 10 јуни во Кинотека на Македонија ќе се одржи летното издание на фестивалот Скопје Синема Сити. Оваа година ССС влезе во својата четврта година откако се организира и по тој повод, во текот на годината организираме 4 филмски настани. Централно место во програмата на Синема Сити зазема …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) По шест месечната успешна фестивалска турнеја, филмот „Исцелител“ ќе биде прикажан и во Прилеп

Во четврток 17. мај 2018 од 20.00 часот вo киното Мис Стон премиерно ќе се прикаже филмот „Исцелител“. Репризата е во петок 18.5. 2018 во 20.00 часот. Влезниците се по цена од 100 денари. Доколку има интерес филмот ќе се прикажува и следните денови. Податоци за филмот По шест месечната …

Повеќе »

(ВИДЕО) Репертоар на кино Милениум од 10. до 16. мај

Сабота и недела 11:00 „Украдената принцеза“ – анимиран, фантазија Содржина: Руслан, изгубениот уметник, кој сонува за тоа да стане витез, ја запознава прекрасната Мила и се заљубува во неа, не сомневајќи се ниту за момент дека таа е кралева ќерка. Меѓутоа нивната среќа не трае долго. Злобниот волшебник Черномир ќе …

Повеќе »

(ВИДЕО) Репертоар на Синеплекс од 9.до 15. мај

„Година на мајмунот“ – комедија, фантазија (Сала 2- 19:10) Содржина:Двата главни протагонисти на оваа црна комедија се Цобе, сиромашен чувар во Зоолошката градина во Скопје и шимпанзото Коко, жител на истата градина. Едноставната приказна се плетка околу бегањето на Коко „од ропство во слобода„. Цобе, поради општата економска криза и …

Повеќе »

(ВИДЕО) Репертоар на кино Милениум од 3. до 9. мај

Сабота и недела: 11:00 „Украдената принцеза“ – анимиран Неделна програма: 13:30 „Лео да Винчи:Мисија Мона Лиза“ – анимиран  Содржина: Животот минува мирно во Винчи: Леонардо се бори со неговите неверојатни пронајдоци, Лоренцо му помага а Џоконда ги исмејува. Кога еден мистериозен раскажувач доаѓа во градот и зборува за скриено богатство, …

Повеќе »

(ВИДЕО) Репертоар на кино Милениум од 26.април до 2.мај

Сабота и недела: 11:00 „Шерлок Гномс“ – анимиран, комедија Содржина:Градинарски џуџиња, Гномео и Јулија, го ангажираат детективот Шерлок Гномс за да го открие исчезнувањето на останатите градинарски џуџиња.               Неделна програма: 13:00 „Лео да Винчи:Мисија Мона Лиза“ – анимиран, авантура Содржина:Животот минува мирно во …

Повеќе »