Актуелно

Доаѓа невреме во регионот: Кај нас поинтензивни врнежи од дожд и од снег

Од денес, па во следните денови под влијание на изразениот циклон ќе има почести врнежи кои локално ќе бидат и поинтензивни, на ниските места ќе врне дожд додека на повисоките и планинските места ќе има врнежи од снег со што снежната покривка ќе се зголемува. Од синоќа јужните предели на …

Повеќе »

Денес е спомен на Светиот маченик Полиевкт: Господ Христос му се јавил во светлина, ја симнал од него старата облека и го облекол во нова, пресјајна

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 9. јануари. Денеска е Св маченик Полиевкт. Свети Полиевкт се прослави за време на гонењето на римскиот император Валеријан (253 – 260). Градот Мелитина Ерменска е многу натопен со христијанска крв, како и целата земја Ерменска. Но првата крв за Христа во …

Повеќе »

Младите и талентирани Мартин Мазнев и Александар Богдановски од Велес, ќе настапат на UNDERFEST 2019

Мартин Мазнев и Александар Богдановски се од Велес познати како AleX & MazneX. Имаат по 17 години, а веќе една година спремаат свои песни. Имаат издадено 4 синглови и една изведба на Гитара и рап, а на пат е и нивното шестото парче. Мартин и Александар ќе се претстават на …

Повеќе »

Денеска е спомен на Преподобен Георгиј Хозевит: Голем подвижник, молитвеник и чудотворец

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 8 јануари. Денеска е Преподобен Георгиј Хозевит. Овој Георгиј се родил во Кипар во втората половина на четвртиот век. Уште многу млад поминуваше долго време читајќи го Новиот завет и набргу во него се разгоре силна љубов кон монашкиот подвиг, па зедно …

Повеќе »

(ФОТО) Каков борец – Го победила ракот, па испливала прва до светиот крст: Јована од Србија со својот говор ги расплакала сите!

Гимназијалката Јована Лепосавиќ (18) прва допливала до светиот крст во Земун, јавуваат српските медиуми. Младата белграѓанка која пред четири години ја добила битката со ракот, победничкиот говор го посветила на сите пријатели кои се борат со тешката блест, но и на оние кои, за жал, повеќе ги нема. „Ви благодарам …

Повеќе »

(ФОТО) Парите од крстот во Муртино донирани за лекување на сограѓанинот Никола

Бог се јави, за многу години празникот… А тебе Гоце Христоманов и на твоите другари едно големо браво и благодарност за вашата одлука… 32. Годишниот Никола Новоселски од с. Муртино-Струмица пред неколку години доживеа тешка сообраќајна несреќа од која сеуште се опоравува. Се здоби со тешки телесни повреди на главата …

Повеќе »

Какво време не очекува наредните неколку дена?

Ќе биде претежно тивко и покрај тоа што на некои места ќе дува слаб ветер од променлив правец па така по одделни котлини и речни долини ќе има услови за појава на магла и на ниска облачност Максималните дневни температури ќе бидат 3 во Скопје, 4 во Маврово, Охрид и …

Повеќе »

Денес е Свети Јован Крстител:Слават-Јован, Јована, Јана, Јоана…За многу години!

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 7 јануари.Православните Христијани денеска го одбележуваат празникот Собор на Св. Јован Крстител. Именден прославуваат Јовановци. Овој ден се вика уште и Женски Водици поради што главен збор во изведувањето на обичаите имаат жените. Покрај другото на овој ден жените одат по коледица, …

Повеќе »

Денес се слави Богојавление (Водици) – Крштение на Господа Исуса Христа: Денот кога водите стануваат лековити

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 6 јануари. Денеска е Богојавление (Водици). Овој празник е еден од најголемите христијански празници. Познато е дека се празнувал уште во вториот век од христијанската ера. Конкретно е поврзан со крштевањето на Исус Христос од свети Јован, кој оттогаш се нарекува Крстител. …

Повеќе »