Актуелно

Денеска е спомен на Светиот маченик Евсигниј: Праведлив и за нечесните!

Според православниот календар денеска се одбележува празникот посветен на Светиот маченик Евсигниј. Беше војник кај царот Максимијан, кај царот Константин Велики и кај неговите синови. Присуствуваше на мачењето на Светиот маченик Василиск (22 мај) кога виде множество од ангели и Самиот Господ Исус како од ангелите ја прима душата на …

Повеќе »

Денеска е спомен на Светите седуммина младенци во Ефес и Светиот маченик Козма Рамноапостолен:Ден кога се случуваат чуда!

Чуда На празникот на светите седуммина младенци во Ефес и светиот маченик Козма Рамноапостолен, во текот на Божествената Литургија ја забележавме оваа чудесна пројава на светлина на иконата на св. пророк Илија. Во помал интензитет истотo се слиучи и со иконата Кршетвањето на нашиот Господ Исус Христос. Во времето на …

Повеќе »

Денеска е спомен на Преподобните Исакиј, Далмат и Фауст:Верниците ги слават таткото и синот кои го напуштиле семејството за да му се посветат на Бога

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 3 август. Денеска е Преподобни Исакиј, Далмат и Фауст Исакиј се празнува уште еднаш посебно (12. јуни). Свети Далмат најнапред беше офицер кај царот Теодосиј Велики и царот го чуваше во голема чест. Но кога во него се разбуди духот, тој презре …

Повеќе »

Денеска е Откривање и пренос на моштите на Светиот првомаченик и архиѓакон Стефан:Првомаченик кој прв ја пролеа својата крв за Исус

Кога злите Евреи го убија со камења Свети Стефан, го оставија неговото тело да го изедат кучињата. Но Промислата Божја сакаше поинаку. Телото на маченикот лежеше на отворено место под градот два дена и две ноќи, а втората ноќ дојде Гамaлиил, учителот на Павле, а потаен ученик на Христа, го …

Повеќе »

Денеска е Изнесувањето на Чесниот Крст: Почеток на Богородичен пост!

Изнесување на чесното дрво на Животворниот Крст Господов (1164) Овој празник е востановен договорно од Грците и Русите за време на грчкиот цар Мануил и рускиот кнез Андреј во спомен на истовремената победа, и тоа: на Русите над Бугарите, а на Грците над Сарацените. Во обете војни во војските се …

Повеќе »

Утре почнува Богородичниот пост: Најкраток е, но еден од најстрогите – ова се правилата

Годината на секој православен христијанин ја одбележуваат 4. големи поста: велигденскиот, божиќниот, постот на светите апостоли и богородичниот. Утре почнува богородичниот кој е посветен на духовната подготовка во очи празникот Успение на Пресвета Богородица, Голема Богородица. Еве по што се истакнува. Богородичниот пост трае од 14. до 28. август. Најкраток …

Повеќе »

Денес е спомен на Светите апостоли Сила, Силуан, Крискент, Епенет и Андроник и Светиот свештеномаченик Валентин

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 30 јули. Денеска е Св. апостоли Сила, Силуан, Крискент, Епенет и Андроник, Светиот Валентин… Сите се од Седумдесеттемина апостоли. Свети Сила беше испратен од Јерусалим во Антиохија со Павле и Варнава да го решат спорот меѓу верните околу обрезанието, односно дека не …

Повеќе »

Се ближи голем и тежок празник – ова никако не смеете да го направите!

На 28 август е големиот верски празник, Успение на Пресвета Богородица или Голема Богородица, а овој ден воедно е прогласен за неработен. Од повеќето празници посветени на пресвета Богородица овој е еден од најзначајните. Затоа народот овој празник го нарекува уште и Голема Богородица. Во македонските цркви и манастири можат …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Ужасот наречен Железара: Како вие гледате на ова?

Коста Дерибабов на Фејсбук сподели фотографии и видеа од населба Железара. Во колку чиста средина живеат во населба Железара па и Скопје. Погледнете: Gepostet von Kosta Deribabov am Freitag, 10. August 2018 Gepostet von Kosta Deribabov am Freitag, 10. August 2018 Во исто време ,од другата страна на железара….горе над …

Повеќе »