(ВИДЕО) Хитлер во Југославија бил само еднаш: Еве како бил дочекан!

Таквите настапи биле кратки, ненајавени и тоа во окупираните територии кога тој наизглед спонтано ќе се појавел на улиците на некој град кој е освоен покажувајќи дека градот многу му значи.

Југословенската држава има долга традиција антифашистички движења и борби против Хитлер и нацистите.
Затоа оваа епизода од историјата главно поминала и’ незабележано и ретко се споменува дека постоел еден град во Југославија кој Хитлер го посетил и тоа веднаш по окупацијата во 1941. година.
По почетокот на војната појавувањата на Хитлер во јавноста биле се’ поретки. Германскиот диктатор минувал повеќе време во развивање на воени стратегии и поради тоа главно престојувал во своите штабови.
Ако се одлучел на посета тоа главно биле посети на воени бази додека јавни настапи пред маса луѓе на улица станале вистинска реткост.
Таквите настапи биле кратки, ненајавени и тоа во окупираните територии кога тој наизглед спонтано ќе се појавел на улиците на некој град кој е освоен покажувајќи дека градот многу му значи.
Посета од таков тип е и посетата на Марибор во Словенија, иако никогаш не било разјаснето зошто го избрал токму овој Град.
Марибор кој е втор град по големина во Словенија, станал единствено место во Југославија кое Хитлер го посетил. Погледнете како изгледало сето тоа:

 

извор: маркукуле.мк

©EKRAN.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии), како и нивно линкување НЕ е дозволено без согласност од Редакцијата ЕКРАН

loading...

Видете следно

(ФОТО) Поради веродостојност за сцена од филм со Брус Вилис загинал пожарникар!

Цената на веродостојноста на филмска сцена на своја кожа ја почувствувал 37. годишниот пожарникар Мајкл …