Филмот   „Западен ветар“ вечерва во Кинотека на Македонија

Гете-институт Скопје со задоволство Ве поканува да го погледнете германскиот филм „Западен ветер“.

Игран филм од 2011 година, 90 мин.
Земја: Германија, Унгарија
Продуценти: credo:film, Laokoonfilm
Режија: Роберт Талхајм
Улоги: Фридерике Бехт, Луизе Хејер, Франц Динда, Фолкер Брух

Дорен и Иза се 17.годишни близначки од Саксонија. Летото 1988, како идни клубски веслачки, смеат да отпатуваат во некоја социјалистичка земја. Уживаат во одморот на Балатон и веднаш на почетокот запознаваат момчиња од Хамбург. Дорен се заљубува во Арне. Девојките за прв пат не си делат сè и мораат да ја донесат најзначајната одлука во својот живот.
Проекцијата ќе се одржи во Кинотека на Македонија на 14 март со почеток во 20. часот.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

loading...

Видете следно

Во МНТ: Премиера на претставата „Галеб“ од А.П. Чехов во режија на Нина Николиќ

Непосредно пред премиерата на „Галеб“ на 18 декември во фоајето на Македонски народен театар ќе …