Филмот   „Западен ветар“ вечерва во Кинотека на Македонија

Гете-институт Скопје со задоволство Ве поканува да го погледнете германскиот филм „Западен ветер“.

Игран филм од 2011 година, 90 мин.
Земја: Германија, Унгарија
Продуценти: credo:film, Laokoonfilm
Режија: Роберт Талхајм
Улоги: Фридерике Бехт, Луизе Хејер, Франц Динда, Фолкер Брух

Дорен и Иза се 17.годишни близначки од Саксонија. Летото 1988, како идни клубски веслачки, смеат да отпатуваат во некоја социјалистичка земја. Уживаат во одморот на Балатон и веднаш на почетокот запознаваат момчиња од Хамбург. Дорен се заљубува во Арне. Девојките за прв пат не си делат сè и мораат да ја донесат најзначајната одлука во својот живот.
Проекцијата ќе се одржи во Кинотека на Македонија на 14 март со почеток во 20. часот.

©EKRAN.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии), како и нивно линкување НЕ е дозволено без согласност од Редакцијата ЕКРАН

loading...

Видете следно

(ФОТО) Нова премиера во Театар Комедија – „Не сега драга“ на 27. март

Театар Комедија ја најавува својата новата премиера со наслов „Не сега, драга“, од Реј Куни, …